Teğmene verilen ceza AKP'lileri çıldırttı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Psikopat teğmene verilen ceza AKP'lileri çıldırttı

4 askerin ölümünde neden olan Teğmen'e verilen cezayı az buldular...
25 Kasım 2009 / 10:31

179822.jpg

4 askerin katili Teğmen Mehmet Tümer'e askeri mahkeme tarafından verilen ceza AK Partili vekili çıldırttı..
Bozdağ, "Bir subayın egosuna kurban giden 4 Mehmetçik'e trafik kazazedesi muamelesi yapılmıştır. Ortada kırmızı ışıkta geçme veya hatalı sollama mı var ki, böyle bir karar çıktı? Askerî mahkemenin kararı vicdanları kanatmıştır." dedi. Bozdağ, alt sınırdan ceza verilen Teğmen'in 'olası kast' suçundan yargılanması gerektiğini savundu. TCK'ya göre böyle bir suçun cezası en az 20 yıldan başlıyor.

AKP'Lİ BOZDAĞ'DAN SERT TEPKİ
Vahim olay, Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde 17 Ağustos 2009 tarihinde meydana geldi. Teğmen Mehmet Tümer, cezalandırmak amacıyla Onbaşı İbrahim Öztürk'ün eline pimi çekilmiş bomba verdi. Öztürk'ün yalvarmasına rağmen pimi yerine takmadı. Bombanın patlamasıyla Onbaşı Öztürk ile birlikte Piyade Çavuş İbrahim Yaman, Piyade Onbaşı Ali Osman Altın ve er Mesut Bulut şehit oldu. Bir süre kamuoyundan gizlenen ve 'eğitim zayiatı' olarak yansıtılan olayın ortaya çıkmasının ardından Mehmet Tümer tutuklandı. Elazığ 8'inci Kolordu Mahkemesi'nde yargılanan Tümer'in son duruşmasında, kamuoyunu ve şehit yakınlarını şaşkına çeviren karar çıktı. Tümer, 'bilinçli taksirle' birden fazla kişinin ölümüne sebep olduğu için 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Askerî mahkemenin verdiği bu karara AK Partili Bozdağ'dan da sert tepki geldi.

BU KARARI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL
Teğmen'in işlediği suçun "kırmızı ışıkta geçme, hatalı sollama" gibi bir trafik suçu olmadığının altını çizen Bozdağ, bu nedenle bilinçli taksir suçundan ceza verilmesinin yanlış olduğunu savundu. Askerî mahkemenin Türk Ceza Kanunu'na (TCK) uygun davranmadığını kaydeden Bozdağ, şöyle devam etti: "Askerî mahkemenin verdiği kararı kabul ve izah etmek mümkün değildir. Umarım ki askerî Yargıtay bu kararı temyiz aşamasında bozar. Çünkü, bu karar TCK'ya aykırıdır."

Kaynak:

CHP den de beklerdik aynı tepkiyi :)
.
.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Evet verilen ceza azdır. 9 değil 49 olmaydı. 4 askeri şehit etmişsin sen, beter olmalıydın

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
30 bin insanımızın katilini terörist başını imralıda paşa paşa bakanlar siz değilmisiniz ?

Tamam sizden öncekiler kaldırdı idamı ama o adamı hala orada tutan siz değilmisiniz ?

Bırakın ya çok bile vermişler yazık o teğmene (!)?

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Alay eder gibi ceza veriliyor. Müebbetlik bu herif.

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
sonrada türk adaletine güvenin derler buadamın cezası ağırlaştırılmış müebbet olmalıydı

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
30 bin insanımızın katilini terörist başını imralıda paşa paşa bakanlar siz değilmisiniz ?

Tamam sizden öncekiler kaldırdı idamı ama o adamı hala orada tutan siz değilmisiniz ?

sanki imrali kapılarını ak parti açtı, şuhursuz şuhursuz konuşmayın gündemi değiştirmeyin, siz bu teğmene verilen cezayı nasıl buluyorsunuz bana onu söyleyin.

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7

bu olayla terörist başı arasında nasıl bi bağ kurdun şaşırdım.seni microsofta almak lazım.sanki terörden şehit oldu o askerler.

keslok

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Terörist başını rahat ettirmek için elinden geleni ardına koymıyan iktidar neden bu kadar sinirlenmiş anlıyamadım doğrusu. (Tabikide hangi ceza yaptırımı uygulanırsa uygulansın şehitlerimizi geri getirmiycek ama en ağır cezasıda bu olmamalı)

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Terörist başını rahat ettirmek için elinden geleni ardına koymıyan iktidar neden bu kadar sinirlenmiş anlıyamadım doğrusu. (Tabikide hangi ceza yaptırımı uygulanırsa uygulansın şehitlerimizi geri getirmiycek ama en ağır cezasıda bu olmamalı)

Şehit annesini meclise sokup eylem yaptırmak isteyen milletvekili neden bu olayıda ses getirecek bir biçimde eleştirmedi acaba

acaba

acaba

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
terörist elebaşının hapside sürünmesine nasıl rahat gözüyle bakabiliyorsunuz, ömür boyu hapisde çürüyecek bu adamı kimse dışarı salmaz sen hiç merak etme.

kavrak

Profesör
Reaksiyon puanı
12
bu ceza evlatlarını, peygamber ocağı deyip askere gönderen anaların yüreğini bir kez daha kanatmıştır. ben bu cezayı kabul etmiyorum. bilerek dört cana kıyan bir adama en azından ağırlaştırılmış müebbet verilmeliydi

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
teğmenin affedilir tarafı yok ancak,hiç kimseninde pimi çekilmiş bombayı eline alacak kadar cahil olmaması gerekir,at kardeşim teğmenin üstüne bombayı sen yanacağına o yansın,bana da astsubayın biri artistik yapmıştı,zaten dağda bunalmışım, G3 ü kafasına dayayıp mermiyi ağzına verdim,adam 3 ay kendine gelemedi,,,

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
yeni favori muhalefetim Keslok...

Çok daha beklenmedik bir şekilde vuruyor. bakalım ona kaç günde öğreteceğiz...

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
yeni favori muhalefetim Keslok...

Çok daha beklenmedik bir şekilde vuruyor. bakalım ona kaç günde öğreteceğiz...

Burası sirk değil, biz de terbiyeci değiliz. Ancak arkadaş zamanla öğrenir bazı şeyleri. Olaylara Ülkü Ocaklarından bakmamayı, at gözlüğünü çıkarmayı vs..

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
hatta vatan hainliğinden idam edilmesi lazım :cursing:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İşin acı tarafı arkadaşlar kimse vurgulamamış ama bu olayın TARAF GAZETESİ tarafından gündeme gelmesi ve bunun sonucunda soruşturma açılması...

Yoksa olay eğitim kazası denilerek örtbas edilecek 9 yıl ceza bile verilmeyecekti...

Gerçi bu 9 yıl da 3 yıl a düşer kimsenin ruhu duymadan bu teğmen salıverilir Askeri Ceza Evinden...

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
mevcut hükümeti savunacak değilim. şüpesiz birçok hatası var fakat şu an türkiye siyasetinde elle tutulur planı olan yegane partilerden biri. bunu anlamak için biraz geriye bakabiliriz. ayrıca türkiyede serbest piyasa uygulaması var. bu durumda devletin sunduğu ürünler dışında devleti çok fazla suçlamak gerçekçi bir yaklaşım olmaz. bu işe global krizide eklersek ekonominin kötüye gidişatını bir miktar açıklamış oluruz. fakat bu dış borcumuzun onca özelleştirmelere rağmen çok fazla yükselmiş olmasını açıklamaz elbette.
bunun dışında halkımız içindede haksız kazanç kazanma hevesinde olan birçok insan var. şüpesiz denetleme mekanizmasıda türkiyede çok kötü durumda. ama diğer bir açıdan bakarsakda bu güne kadar kayıt dışı-denetlenemeyen ekonomi konusu dile bile gelmemişti.

doğazlgaz fiyatlarının yüksek olmasınında sebepleri var. mesela elektriğimizin büyük çoğunluğunu doğalgaz ile üretiyoruz. bunca yıldır elektrik üretmek için alternatif yollar üzerinde çalışılıyor fakat ülke nüfusu büyük artış içinde. nitekim sonunda nükleer enerji kapıları da açılıyor. nükleer enerjiye geçmemiz hem elektriğin hemde doğalgazın fiyatlarının düşmesi demektir. ermenistanın tüm enerjisinin nükleer santral tarafından sağlandığını unutmayalım(ciddi bir güç yani).

hayvancılık ve tarım konusunda ise ciddi reformlar gerekli. bu konudada atılan adımlar var. özellikle modern tarım ve hayvancılığa geçiş konusunda çok çaba gerekli. ancak modern tarım ve hayvancılığa geçildiğinde bu konudaki avrupa bağımlılığımızı yıkabiliriz. yoksa mevcut yöntemlerle ne çiftçimizin karnı doyar nede vatandaşın.

bor madeni konusu ise daha vahimdir. bor işlendiğinde çok değerli alanlarda çok ciddi para kazandırabilecek bir madendir. fakat ham hali ile sanıldığı kadar değerli değildir. bu noktada teknolojik geriliğimizin kurbanı oluyoruz.

millet vekili maaşı konusuna biraz haksız yaklaşılmış. şüpesiz milletvekilleri daha yüksek maaşlar almalıdır. sonuçta bu kişiler göz önünde olan ve milleti temsil eden insanlardır. bu kişilerin farklı gereksinimleri vardır. bayrampaşada sıradan bir apartmanda oturan bir milletvekili sürekli vatandaş tepkisi içinde olacağı aşikâr.

ama yinede türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede maaşlar biraz daha mantıklı seviyelere çekilmeli.

asker konusu ise biraz değişken. her genel kurmay başkanı ne yazıkki aynı değil. söylemler çok ciddi fark ediyor. darbeler atlatmış bir devlet içinde hala darbelere özlem duyanlar elbette olacaktır. bu mevcut iktidardan hoşlanmayan hemen hemen herkezin aklına gelebilecek anlık bir fikir olabilir. fakat oturup ayrıntılı bir şekilde plan yapılıyorsa burda bir sıkıntı var demektir. neyseki mevcut genelkurmay başkanımız son derece sağduyulu davranıyor. askerin konuşmasına izin verilmeli bence. malum demokratik bir ülkede herkezin konuşma hakkı var tabi kendini ilgilendiren konularda. fakat genelkurmayın açıklamaları genel olarak savunma amaçlı oluyor.

yemek kültürü konusu tam bir saçmalık. bu tamamen merak meselesidir. bazı insan vardır önüne koyulanı yer. bazı insan vardır özel ilgilidir seçicidir. genelleme yapılacak son konulardan biri bu.

dış borç konusuna geri dönecek olursak. ülkeler sürekli borçlanırlar. bu borç vade-gelir dengesi korunduğu sürece zararsızdır. bir biten borç ardından diğeri alınır vb.. asıl büyük sıkıntı vadesi dolmuş borcun ödenememesidir. bu borç ödenemediğinde borç alınan büyük paralar üzerine gelen faizler sürekli katlanır. basit bir kredikartı borcunun altından kalkamıyan beyinlere bu konuyu anlatmak ciddi sabır ister. özelleştirmelerin paralarının aktığı bölgelerden biri budur. yine bu birikmiş borçların faizlerini ödemede kullanılan birçok gizli vergi vardır. gizli vergiden kastım vergi olarak toplanıp bir fonda biriktirilen paralardır. birçok kez çok farklı işler için toplanan paralar bu borçların faizlerine aktarıldı. en yakın örnek işsizlik sigortasıdır. işsizlik sigortasında biriken muazzam paranın büyük çoğunluğu bu tür borçlarda kullanıldı.

kısacası türkiyenin genel durumu olarak düşününce çok çalışkan ve uyanık insanlarımız var. fakat birçok kez uyanıklığımızın kurbanı yine kendimiz oluyoruz. buna rağmen türkiye yinede büyük bir güçtür.

bu günkü durum olarak bakıcak olursak. atatürkten beri ilk defa bu kadar çok yapısal değişiklik yapılıyor. bu koalisyon hükümetlerinin ne kadar zarar verdiğinede kanıttır. iyi kötü birçok değişiklik yapılıyor. fakat bu değişikliklere yapılan yorumların çoğunluğu yanlış.
bu değişikliklerin sonucunu çok ileride görebileceğiz. ama yinede yerinde saymak faiz ödemekten iyidir.

herşeye rağmen güzel günlerin geleceğini düşünenlerdenim.

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
bencede bu adi teğmen müebbet cezaya çarptırılmalı.

Handikap

Profesör
Reaksiyon puanı
90
Bence müebbet verilmeli...

Askerlik yan gelme yatma yeri değil diyen,şehitlere kelle diyen bir siyasi anlayış bu davayla yok olan prestijini gerimi almaya çalışıyor...

Şehit törenlerindeki tepkiyi bile siyasi propaganda görüp nerdeyse tören yaptırmamaya çalışan bir zihniyetten bahsediyoruz...

Diğer partilerden de bekleriz demek bak görüyorsunuz biz yapıyoruz gibi göstermelik yoz bir yaklaşım...

Bence müebbet verilmeli tekrarlıyorum...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bence müebbet verilmeli...

Askerlik yan gelme yatma yeri değil diyen,şehitlere kelle diyen bir siyasi anlayış bu davayla yok olan prestijini gerimi almaya çalışıyor...

Şehit törenlerindeki tepkiyi bile siyasi propaganda görüp nerdeyse tören yaptırmamaya çalışan bir zihniyetten bahsediyoruz...

Diğer partilerden de bekleriz demek bak görüyorsunuz biz yapıyoruz gibi göstermelik yoz bir yaklaşım...

Bence müebbet verilmeli tekrarlıyorum...

Cahil Cahil konuşma...
Sen hiç şehit cenazesine gitmedin herhalde...
Şehit Cenaze törenlerine bu hükümet karşı çıkmıyor...
Karşı çıktıkları Şehit Cenazesini fırsat bilip kurt işareti yaparak Kahrolsun PKK kahrolsun AKP diye bağırmaları...
Şehit Cenazesine katıldıysan DUA edersin...
Kurt İşareti yapıp slogan atmazsın...
MHP propagandası yapmazsın...

Ben Askere gideceğim...
Ve Gittiğimin ilk günü VASİYET yazacağım...
Eğer Şehit olursam
Hayatım boyunca karşı çıktığım MHP İdeolojisinin gelip benim cenaze törenimde Kurt İşareti yaparak Benim Cenaze Törenimi Siyasi Miting Alanına Çevirmemelerini isteyeceğim...
Cenazeme Saygısı olmayanlar Belki Vasiyetime Saygı duyarlar...

Daha gusül nasıl alınır bilmeyen kro şehir magandası zibidiler abdest dahi almadan Şehit Cenazesine gelip slogan atıyorlar...

Bu Bizim Kültürümüzde Geleneğimizde Göreneğimizde Cenaze Adabımızda yok...

Yaw daha geçen sene Adanada ortalık yıkılıyor millet eline bayrağı almış arabalarla konvoy oluşturmuş kornalar çalarak güle oynaya bağıra çağıra geziyorlar...

Arkadaşlar ile bir birimize baktık yaw bu gün Milli Maç mı vardı dedik?
Sonra Esnafa sorduk Esnaf biz de anlamadık ne oluyor dedi...

Sonra konvoy bizim yakaya geçti hepsi Kurt İşareti yapmış Güle Oynaya Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez diye bağırıyorlar...

Bağırdıkları slogan ile hal ve tavırları tamamen zıt...

Maç kazanmış da şenlik yapar gibi Şehitleri anıyorlar...
Millet zıvanadan çıkmış ne yaptığının farkında değil...

EDEB EDEB ADAB...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Ooov, bütün kadro buradaymış.

Ceza çok göreceli bence. Katile para ver, ev ver, iş ver; teğmene ceza ver. :p

Handikap

Profesör
Reaksiyon puanı
90
Cahil Cahil konuşma...
Sen hiç şehit cenazesine gitmedin herhalde...
Şehit Cenaze törenlerine bu hükümet karşı çıkmıyor...
Karşı çıktıkları Şehit Cenazesini fırsat bilip kurt işareti yaparak Kahrolsun PKK kahrolsun AKP diye bağırmaları...
Şehit Cenazesine katıldıysan DUA edersin...
Kurt İşareti yapıp slogan atmazsın...
MHP propagandası yapmazsın...

Ben Askere gideceğim...
Ve Gittiğimin ilk günü VASİYET yazacağım...
Eğer Şehit olursam
Hayatım boyunca karşı çıktığım MHP İdeolojisinin gelip benim cenaze törenimde Kurt İşareti yaparak Benim Cenaze Törenimi Siyasi Miting Alanına Çevirmemelerini isteyeceğim...
Cenazeme Saygısı olmayanlar Belki Vasiyetime Saygı duyarlar...

Daha gusül nasıl alınır bilmeyen kro şehir magandası zibidiler abdest dahi almadan Şehit Cenazesine gelip slogan atıyorlar...

Bu Bizim Kültürümüzde Geleneğimizde Göreneğimizde Cenaze Adabımızda yok...

Yaw daha geçen sene Adanada ortalık yıkılıyor millet eline bayrağı almış arabalarla konvoy oluşturmuş kornalar çalarak güle oynaya bağıra çağıra geziyorlar...

Arkadaşlar ile bir birimize baktık yaw bu gün Milli Maç mı vardı dedik?
Sonra Esnafa sorduk Esnaf biz de anlamadık ne oluyor dedi...

Sonra konvoy bizim yakaya geçti hepsi Kurt İşareti yapmış Güle Oynaya Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez diye bağırıyorlar...

Bağırdıkları slogan ile hal ve tavırları tamamen zıt...

Maç kazanmış da şenlik yapar gibi Şehitleri anıyorlar...
Millet zıvanadan çıkmış ne yaptığının farkında değil...

EDEB EDEB ADAB...

Çözümlemeye bakar mısın MHP katılıyor diye şehit cenazesi yapılmasın de geç güzel kardeşim...

Tepki derken neden bu yöne çekme ihtiyacı duydun,şehit ailelerinin görüşlerini bile siyasi propaganda gördünüz...

Ben cahilim sizin gibi bir profesörün yanında fikirlerimi açıklamam ne haddime...

Kültür sizde gelenek sizde güzel açılımlar diliyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...