Mandalı Bırakırsan Ölürsün(Şehit Askerler İçin Şok İddia)

warhead

Doçent
Reaksiyon puanı
9
bence o asker o teğmene gidip "al bombanı pimini bende unutmuşsun" deyip teğmene atsaydı elbombasını olaylar daha başka boyut kazanırdı...

Turab Garip

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
176
"Koskoca Türkiye Cumhuriyet Genelkurmay Başkanı" da bir vatandaş değil mi? Hatırlıyorum da, Abdullah GÜL için "koskaca Türkiye'nin Cumhurbaşkanı" denildiğinde, "ne olmuş yani, o da insan, hata yapıyorsa karşılığını almalı" demişlerdi. Yine Tayyip Erdoğan'ın şahsına yapılan yakışıksız hakaretler karşısında "koskoca Türkiye'nin Başbakanına bu yapılır mı" denildiğinde "ne var yani o bana hizmet etmek için orada" demişlerdi.. Şimdi ise aynı kişiler, "koskoca Genelkurmay başkanı" diyorlar. :)

Evet, genelkurmay başkanı da olsa "işine baksın". Bunun neresinde yanlış var? Sonuçta genelkurmay başkanı bir devlet memurudur ve işini yapması çin maaş almaktadır. Ülkenin ondan hizmet beklemeye hakkı vardır. Aynı Tayyip Erdoğan veya Abdullah Gül gibi. Aralarında bu konuda hiçbir imtiyaz farkı yoktur; çünkü bir imtiyazları yoktur. Hepsi de görevlerini yapmak zorundadır.

Ayrıca "olayı büyütüyorlar" demişsin arkadaşım sence 4 askerimizin boşu boşuna ölmüş olması yeterince "büyük bir olay" değil mi? Onların hayatı bu kadar önemsiz mi? (soruşturma açıldığını da hatırlatmak isterim)

Dikkat edelim, askeriyenin yanlış yönetilmesini eleştirmek, "milli değerleri kötülemek" demek değildir. Ben sırf orduda bir kaç kötü komutanı sevmiyorum diye milli değerleri kötülemiş mi oluyorum? Genelkurmay koltuğuna oturan herkesi kayıtsız şartsız bağrımıza basmamız ve her yaptığını kabul etmemiz mi gerekiyor?

champion

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bazıları Atatürk'ten sonra TSK'yı da hatasız, hata işlemekten beri, herşeyin en doğrusunu bilir, yanlış yapmaz, olarak görmeye başladı..

Her topluluğun olduğu gibi TSK'nın da içinde çürük elmalar olabileceğini kabullenmek istemiyorlar nedense...

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Hiç kusura bakmayın ama el bombası elinde ölen askerin yoğun bir şekilde kaşıntısı varmış ve anladığım kadarıyla da hiçbir silah arkadaşına da zerre kadar değer verdiği yokmuş.
1. açık alanda mevzileniyorsun ve gece nöbetinde uyuyorsun? Tüm timin canı sana emanetken. Olmaz böyle bir saçmalık.
2. Elinde el bombası mevzi mevzi dolaşıyorsun. Hiç mi düşün müyorsun bu bomba patlarsa benimle beraber bu insanlar da zarar görür diye.
Ben olsaydım yerinde, birincisi asla nöbette uyumadım,uyumam (nöbet kutsaldır), ikincisi elimde pimi çekilmiş el bombası varken değil arkadaşlarımın yanına gitmek düşmanımdan bile uzak dururum vebali üstüme kalmasın diye.
Olayı bu kadar dramatize etmeyelim lütfen. Sadece o 3 arkadaşı için gerçekten üzgünüm. Onlar için diyecek laf bulamıyorum ama elinde bomba ile patlayanı allah'a havale ediyorum. O 3 kişiyi öldürdüğü için.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Taraf gazetesinin TSK'yı kötülemek için olayı büyüttüğünü düşünüyorum. .

O teğmen gözaltında...

Yorumları okudum da neredeyse o askerin ölmesine sevinenler var.O psikolojik *** teğmeni ise haklı bulanlar var..

İnadına muhalefet bu olsa gerek..

Turab Garip

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
176
Hiç kusura bakmayın ama el bombası elinde ölen askerin yoğun bir şekilde kaşıntısı varmış ve anladığım kadarıyla da hiçbir silah arkadaşına da zerre kadar değer verdiği yokmuş.

Bu durumda komutanın onu öldürmesi iyi olmuş yani? O halde herkes beğenmediği kişileri öldürsün.

1. açık alanda mevzileniyorsun ve gece nöbetinde uyuyorsun? Tüm timin canı sana emanetken. Olmaz böyle bir saçmalık.

Tüm timin canı tek bir nöbetçiye emanetse, ben bu askerlik anlayışından şüphe ederim. Yukarıda da anlattığım gibi, dağın başına heryerden kolay hedef olacak şekilde karakol dikiyorsun ve tüm timi bir tane aciz nöbetçiye mi bırakıyorsun? Bırak uzaktan saldırmayı, terörist kapıdan bile gelse o timi yerle bir eder bu kadar tedbirsiz olursan.

Ayrıca askerlik yapıp da gece nöbetlerinde uyuklamamış kaç kişi vardır? Döşek serip yatmakla uyuklamayı karıştırmayalım. Üstelik gerçekten döşek serip yatsa bil (ki sonuçta melek değil ya bilerek uyumuş da olabilir), bu durum kimseye onu öldürme hakkını vermez.

2. Elinde el bombası mevzi mevzi dolaşıyorsun. Hiç mi düşün müyorsun bu bomba patlarsa benimle beraber bu insanlar da zarar görür diye.

Arkadaşım, insanların canını çok hafife alıyorsun. O asker sen de olabilirdin, senin tanıdığın sevdiğin biri de olabilirdi. Nedense herkes işine gelince tüm askerler birden "mehmetçik" oluyor, işine gelmeyince askere bile vatan haini diyorsunuz. Görevini doğru yapmamış da olabilir, hatta bilerek uyumuş da olabilir. Bu kimseye onu öldürme veya vatan haini ilan etme hakkını vermiyor. Senin mantığına göre mevzisinde bekleyip "hayır tek başıma ölmem lazım" filan mı demesi gerekiyordu? Resmen komutan ölüm cezası vermiş de bunda haklıymış gibi davranıyorsun.

Üstelik "hiç mi düşünmüyorsun bu bomba elimde patlar mı" diye sormuşsun. Bunu düşünmesi gereken o bombayı onun eline veren kişi komutandır. Sana göre bunu asker bile akıl etmeliydi, ama ne hikmetse o askerleri yöneten komutanın akıl etmemiş olmasını önemsemiyorsun. Yani birisini temize çıkarmak için bedavaya adam öldürüyorsunuz şu anda.

Ben olsaydım yerinde, birincisi asla nöbette uyumadım,uyumam (nöbet kutsaldır)

Şartları asla bilemezsin ve doğuda terör bölgesinde bile nöbette uyuklamış olan binlerce asker var; ki sen insansın, bazen tüm çabanı sarf ettiğin halde göz kapağın bir kaç saniyeliğine bile düşebilir ve uyumasan bile komutanından uyuduğuna dair azar işitebilirsin. Taburda bir kişi suç işliyor diye tüm askerlerin şınav çektiğini bilmiyor gibi havadan kutsallık üretirsek, bunun adı bağnağlıktır.

Olayı bu kadar dramatize etmeyelim lütfen.

Çok ilginç. Hiçbir sebep yokken durduk yere 4 kişi ölüyor, sen olayı dramatize etmeyin diyorsun. Bir cinayeti neden savunduğunuzu anlayamıyorum. Şu anda 0 4 askerin evine git ve dramı orada gör ve eğer cesaretin varsa onlara söyle "dramatize etmeyin" diye.

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Sayın ELMACIK,
Anladığım kadarıyla senin bu olaydan ziyade sisteme ve askerliğe karşı ayrı bi duruşun var,
Senin düşündüğün gibiyse sistem daha çok dikkat etmeleri gerekir askerlerimizin her yerde şartlar farkılıdır bi tarafta derme çatma karakol diğer tarafta daha donanımlı güvenli bir karakol olabilir,küfür duymadım diyen adamlar var bende duydum diyorum farklı şartlarda askerlik yapılabilir,farklı insanlarlada yapılabilir heryerde olduğu gibi buradada çürükler olabilir,zamanında kaçırılan 8 asker de pkk lılarla güle oynaya sohbet ediyordu izlediysen görüntüleri bunlarda bi tür asker işte!!!Başında varsa yanlışlık içindede var buna sözümüz yok.Hayatının en verimli çağında askere gidip 15 ayını orada geçiren bütün gençlerin günahı ne o zaman???Herkesin geldiğinde ben çok rahattım diyeceği bişey olsa bu adı askerlik olmazdı,giderken peşlerinden yakınları ağlamazdı,vatana feda olsun demezlerdi arkalarından...
Ben askerlik yaparken gördüklerimi paylaşmıştım sen askerlikle ilgili düşüncelerini ve duyduklarını paylaşmışsın.
Sen Halkın bir parçası olarak bunun bi politika olduğunu düşünebilirsin bende diğer bir parçası olarak bu Onurlu görevin şartlar ne olursa olsun Daha onurlu ve kurallara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini düşünenlerdenim..Hiçbirşey için değilse bile kendi canını korumak adına...

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Askerlerin ölümü olayında utangaçça hak ettiğini düşünen zavallı ve saldırgan zihniyete diyorum

Hep kendimize "müslüman"ız veya "laik" iz Eline pimi çekilmiş bir bomba verilenin kendisi olduğunu ve o anda nasıl bir baskı altında oluna bilineceğini biraz olsun düşünmek istenmez.. Kendisi, bir arkadaşı veya bir akrabası olsa bu kadar soğukkanlı konuşula bilinirmi bu nebiçim bir bencilliktir

Askerliğin zorunlu olduğu ülkemizde eğitimin yetersiz olduğunu söylemek orduya dil uzatmak oluyorda hataları düzeltmemek orduyu zedelenmesine sebep vermekten sayılmıyor. Bu olayda niye ailelere yalan konuşuldu (hatta valiye bile) niye kaza dendi yoksa üstü örtülenecek miydi diyenler Kötü adam oluyor? vergiyi veren biz savaşa giden biz ölen biz bu soruları sormak bizim hakkımız değilmi...Yoksa sorunlar ve sorular kimin iktidarda olduğuna göre değişiyor mu yada askere gidip ölecek yakınımız olma olasılığı çok mu düşük? Demokratik koşullarda herkes sorgulanmalı eleştirilebilinir olmalı dokunulmaz olgunu düşünenin suç işleme hakkıda olur...

Turab Garip

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
176
Selamlar.

@ahky, arkadaşım söylemek istediğini anladım ve evet diyorum. Fakat yanlış anlaşılabilecek bir şeyi düzelteyim. :) Sistemin yönetim politikasını eleştirmek, "askerliğe" karşı durmak değildir. "Ayrı bir duruşun var" derken fikren farklı baktığımı söylüyorsun ve ben anlıyorum, sadece diğer arkadaşlardan yanlış anlayan olmasın diye şerh düşüyorum. :)

Evet, "her yerde şartlar farklıdır" diyorsun, fakat Türk askerinin ülkenin her yerinde Türk askeri olduğunu unutuyorsun. Yani şartlar farklı da olsa ülke içinde ordu her yerde ordudur. Eğer general milyonlarca liramızı golf sahalarına yatırdıktan sonra Aktütün'de şehit olan askerlerimiz için "paramız yoktu ancak o kadar karakol yapabildik, uçak gönderemezdik" demesi kirli bir siyasettir. Yani ordunun İstanbul'da parası var ama Hakkari'de yok mu? Ankara'da var ama Şırnak'ta yok mu?

Dolayısıyla şartlar farklıysa, ona göre tedbir alınsın. Bakıyorsun Ankara'da terör yok, ama en teçhizatlı birlikler Ankara'da. Şırnakta, Hakkari'de terör var, bakıyorsun en derme çatma ve teçhizatsız karakollar orada. Aklı olan, bunun bilerek yapıldığından başka bir ihtimale inanmaz.

ahky dedi ki:
Sen Halkın bir parçası olarak bunun bi politika olduğunu düşünebilirsin bende diğer bir parçası olarak bu Onurlu görevin şartlar ne olursa olsun Daha onurlu ve kurallara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini düşünenlerdenim.

Benim ordunun politikasını eleştirmem, bu görevin onurlu bir şekilde yerine getirilmesini düşünmeme engel mi ki hocam? Yani askerlik onurlu bir vazife diye tüm yanlışlara göz yummamız mı gerekiyor? Zaten onur, şeref adına kandırılmadık mı yıllarca? "Askerimiz öldü niye tedbir almadınız" dedik, "onur, şeref, mehmetçik" dediler, halk galeyana geldi "vatan sağolsun" dedi. "Golf sahaları yapmaya milyonlarınız varken, Aktütün'e neden para yok dediniz" diye sorduk, "vatan millet şeref" dediler, halk yine galeyana geldi, "vatan sağolsun" dedi. Yapmayın arkadaşlarım, kardeşlerim! Ordu biziz, ordu bizimdir, başında duran üç beş generalin değil! O yüzden ordumuzu liyakatsiz kişilerin yönetmesi ve askerlerimizi gerekmediği halde ölüme göndermelerini eleştiriyorum ve her zaman eleştireceğim. Gerektiğinde hepimiz şehadete gideriz; fakat durduk yerde birinin kirli emelleri ve kirli siyaseti için ölmeyi kabul etmiyorum.

Tugbagaleri de çok güzel bir şekilde insani düşünceleri dile getirmiş, gönülden katılıyorum yazdıklarına.

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Selamlar.

@ahky, arkadaşım söylemek istediğini anladım ve evet diyorum. Fakat yanlış anlaşılabilecek bir şeyi düzelteyim. :) Sistemin yönetim politikasını eleştirmek, "askerliğe" karşı durmak değildir. "Ayrı bir duruşun var" derken fikren farklı baktığımı söylüyorsun ve ben anlıyorum, sadece diğer arkadaşlardan yanlış anlayan olmasın diye şerh düşüyorum. :)

Evet, "her yerde şartlar farklıdır" diyorsun, fakat Türk askerinin ülkenin her yerinde Türk askeri olduğunu unutuyorsun. Yani şartlar farklı da olsa ülke içinde ordu her yerde ordudur. Eğer general milyonlarca liramızı golf sahalarına yatırdıktan sonra Aktütün'de şehit olan askerlerimiz için "paramız yoktu ancak o kadar karakol yapabildik, uçak gönderemezdik" demesi kirli bir siyasettir. Yani ordunun İstanbul'da parası var ama Hakkari'de yok mu? Ankara'da var ama Şırnak'ta yok mu?

Dolayısıyla şartlar farklıysa, ona göre tedbir alınsın. Bakıyorsun Ankara'da terör yok, ama en teçhizatlı birlikler Ankara'da. Şırnakta, Hakkari'de terör var, bakıyorsun en derme çatma ve teçhizatsız karakollar orada. Aklı olan, bunun bilerek yapıldığından başka bir ihtimale inanmaz.

Benim ordunun politikasını eleştirmem, bu görevin onurlu bir şekilde yerine getirilmesini düşünmeme engel mi ki hocam? Yani askerlik onurlu bir vazife diye tüm yanlışlara göz yummamız mı gerekiyor? Zaten onur, şeref adına kandırılmadık mı yıllarca? "Askerimiz öldü niye tedbir almadınız" dedik, "onur, şeref, mehmetçik" dediler, halk galeyana geldi "vatan sağolsun" dedi. "Golf sahaları yapmaya milyonlarınız varken, Aktütün'e neden para yok dediniz" diye sorduk, "vatan millet şeref" dediler, halk yine galeyana geldi, "vatan sağolsun" dedi. Yapmayın arkadaşlarım, kardeşlerim! Ordu biziz, ordu bizimdir, başında duran üç beş generalin değil! O yüzden ordumuzu liyakatsiz kişilerin yönetmesi ve askerlerimizi gerekmediği halde ölüme göndermelerini eleştiriyorum ve her zaman eleştireceğim. Gerektiğinde hepimiz şehadete gideriz; fakat durduk yerde birinin kirli emelleri ve kirli siyaseti için ölmeyi kabul etmiyorum.

Tugbagaleri de çok güzel bir şekilde insani düşünceleri dile getirmiş, gönülden katılıyorum yazdıklarına.

Sonuç olarak şartların bazı yerlerde ve durumlarda kötü olduğu konusunda hemfikiriz,ülke olarak heryerimizde var bu tarz şeyler bunuda biliyoruz,başka bir örnek istanbulda iett otobüslerinin türbanlı öğrencilerin özel araçları gibi kullanılması defalarca gördüm bunu buda bir bozukluk bence söylemek istediğim şu bu yanlışlıklara herkes gibi bende karşıyım bizim bunları biliyor olmamız askere gitmeme şansımız olmadığına göre daha dikkatli olmamızı gerektirir diye düşünüyorum.Askerlik görevinin biraz daha sahiplenerek yapılması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.
Son alıntı yaptığın mesajımın son satırı çıkmamış yaptığın alıntıda,yanlış anlaşılma olmaması için tekrar kopyaladım,bir cümle bütün anlamı değiştirebilir,bu yüzden alıntı satır satır değilde bütün olarak yapılırsa daha anlamlı olur.

''Sen Halkın bir parçası olarak bunun bi politika olduğunu düşünebilirsin bende diğer bir parçası olarak bu Onurlu görevin şartlar ne olursa olsun Daha onurlu ve kurallara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini düşünenlerdenim..Hiçbirşey için değilse bile kendi canını korumak adına.''

Vatani görevini şu an yapan yada henüz yapmamış olan bütün arkadaşların allah yardımcısı olsun...