.TC Uzantısı Geliyor

Özgür Çetin

Profesör
Reaksiyon puanı
0
.TC Uzantısı Geliyor

Her geçen gün yeni alan adlarının eklendiği internette şimdi de .TC alan adı kullanılmaya başlanıyor. Artık isteyen herkes bu yeni alan adı uzantısına sahip olabilecek.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bunu neden bizimkilerden bi şirket yada devlet Almamışki madem İngiliz şirket satıyomuş..!!! Bunun için bile Almanlara mı göbek bağlıyıcaz.. Bişeyimizde kendi elimizde olsun ya :hammer:

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Aslında bu alan adının bizimle bir alakası yok. Nasıl bizde .com.tr ülke uzantısı ise aynı şekilde bu alan adı uzantısı da amerika açıklarında bir ada olan Turks and Caicos adalarına ait. Hatta bu tip alan adlarının diğer üst seviye alan adlarına göre (com, net, org, info vb. gibi) dezavantajları da var. Zira, üst-düzey (top-level) yerine ülke-kodlu üst-düzey (country-code top-level) olunca, arama sonuçlarındaki ülke bazlı sıralamalarda daha geride bir sonuç çıkacak veya üst sıralara gelmek için çok daha fazla gayret göstermek gerekecektir. Sitelerinde de bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım, ilginç...

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
fiyatlar çok absürt. firma adını almak için girdim ama fiyatları görünce vazgeçtim.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
tc yerine .tr uzantısı getirselermiş direk.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
O degilde haberdeki linkteki adresin uzantisi yok. Ilk defa gordum sanki. Nasil oluyor bu is?

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
utandım ya şimdi.Buradaki www ön ek olmadığı için durum böyle :D

yani shiftdelete olarak www gelmiş öyle düşünmek lazım.

Olay şu yani http://www.www.tc

Yoksa yanılıyor muyum ? :D

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Dogru. Kabaca bakinca farkli zannediyor insan :) Adresde yanlis anlasilmaya oldukca musait :)

BrainPaid

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Alınacak bir şey gibi değil :) .ws veya .pro gibi index sıkıntısı yaşar.

tolginho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bakanlık kararı yok ama bakanlıklar bile durumu kabullenmiş :D

https://twitter.com/noktatc/status/264640186766487552

Facebook sayfalarında da kamu kurumlarının ilgi gösterdiği yazıyor...

Bunu neden bizimkilerden bi şirket yada devlet Almamışki madem İngiliz şirketsatıyomuş..!!! Bunun için bile Almanlara mı göbek bağlıyıcaz

.TC alan adı, 1999 yılında kurulan İngiliz AdamsNames Şirketi tarafından ilk sahiplerinden alınmış ve bugüne kadar işletilmişti.
23 Nisan 2012 tarihinde, Türk girişimcilerin ortaklığında kurulan Alman Şirketler Grubu tarafından, AdamsNames Şirketi’nin tüm hisseleri devir alınmış ve aynı yıl Türkiye yapılanmasına geçilmiştir.
Avrupa'da yaşayan Türkler bizden değil mi? Milli takımda oynayınca bizden sayılıyorlar ama :D

Bu arada İngiliz şirketin sitesine ping atarsanız Türk IP'sinden cevap geldiğini görebilirsiniz :D

tolginho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında bu alan adının bizimle bir alakası yok. Nasıl bizde .com.tr ülke uzantısı ise aynı şekilde bu alan adı uzantısı da amerika açıklarında bir ada olan Turks and Caicos adalarına ait.

.TV de Tuvalu'nun domaini ama televizyon için kullanıyorlar. Bu da aynı şey.

.CO da kolombiya'nın domaini idi ama onlar da .COM'un kısaltması olarak satmaya başladılar. .ME de öyle.

Google bu uzantıları global olarak sayabileceğinizi söylüyor: http://www.cointernet.co/blog/co-google-national

hem bu kadar reklam yapmaya kudreti olan bir firma Google ile de görüşmeyi de düşünmüştür herhalde :D

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
.TV de Tuvalu'nun domaini ama televizyon için kullanıyorlar. Bu da aynı şey.

.CO da kolombiya'nın domaini idi ama onlar da .COM'un kısaltması olarak satmaya başladılar. .ME de öyle.

Google bu uzantıları global olarak sayabileceğinizi söylüyor: http://www.cointernet.co/blog/co-google-national

hem bu kadar reklam yapmaya kudreti olan bir firma Google ile de görüşmeyi de düşünmüştür herhalde :D

Bu aynı şey değil. Ülke kodundan (aynı zamanda) jenerik yapıya geçen uzantıları biliyorum fakat .tc uzantısı bunların arasında kesinlikle değil. Burada google'ın kendi yardım sayfasında da hangi uzantıların, hangi seviyede olduğunu görebilirsin.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14

hasanizmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tolginho Nickli Üyeden Alıntı Haberin Başlığı: Com.tr'ye kardeş Geliyor

Haberi Yayınlayan: Basın İlan Kurumu

Link: http://www.trcafe.com/bilgisayar-ve...-uzantisi-sx-alan-adi-satisi-basladi-205.html
Haberden çok aa tarafından yapılmış bir reklam okudum :) Tabii gerekli müracatları yaparak tc uzantısını resmi olarak ülkemize kazandırırlarsa o zaman durum değişir fakat şu an bu haber ile benim yazdıklarım arasında hiç bir bağlantı yok.

Katılıyorum hergün yenibir uzantı çıkıyor ilerde .tk gibi olmasın bunun sonuda kafalarına göre zam yapmasınlarda millet yararlansın.