Taşınabilir harddiski görmüyor

derdervis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar dün 1tblık harici hardiskimi taktığımda "dosya ve dizin bozuk ve okunamaz durumda" sonra bilgisayarı açtım kapadım bi daha taktım harici harddiski görmedi
her çözüme baktım chkdsk yı yaptım 2 tane recovery programı yükledim ama yok yapamadım.İçinde önemli dosyalar var nasıl kurtarabilirim.Teşekkürler

everest

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iCare data Recovery Software Professional programını denemediyseniz denemenizi tavsiye ederim, en son bununla bahsettiğiniz tarzda bir problemi çözmüştüm.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş trial sürümde recover yapamıyosun bazılarında bunda yapılıyormu?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Hard diskin kutusuna mümkün olduğunca zarar vermeden, direk bilgisayara (eğer desktop PC ise) ya da bir USB hard disk kutu alıp bağlayarak takıp tekrar deneyebilirsen, sorunun HD'den mi USB bağdaştırıcıdan mı olduğunu anlayabilirsin. Benim USB'ye bağlı çalışmayan ama söküp bilgisayara taktığımda sorun yaşamadığım HD'lerim oldu.

derdervis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dizüstü malesef:S harddiski geçen gün düşürmüştüm ondan sorun çıkarıyo olabilirmi ama ışığı filan yanıyo normal çalışıyor yani

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Peki formatlamayı denediniz mi?

Eğer diskiniz takılıysa ve FAT32 yada FAT olarak formatı değişmiş olabilir.
Bilgisayarım / Yönet / Disk Yönetimi kısmına gelerek görebiliyor musunuz?
Eğer görebiliyorsanız belki de diskin formatı değişmiş olabilir.
Bizde formatı değiştirelim fakat içerisinde herhangi bir bilgiyle ilgili birşey yapmadan.

Başlat / Çalıştır / cmd işlemlerini gerçekleştirin.
Komut olarak : Convert "Disk Etiket Adı (F, D, T, ): fs:NTFS

derdervis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dostum disk yönetiminde görünüyor harddisk ayrılmamış alan olarak
ama o dediğin etiket adını bilmiyorum (F,D,T) harddisk görünmediği için.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Disk yönetiminde baska bir harf ata Harddiskine.

derdervis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
harf atamayı nasıl napıcaz kardeş

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Peki formatlamayı denediniz mi?

Eğer diskiniz takılıysa ve FAT32 yada FAT olarak formatı değişmiş olabilir.
Bilgisayarım / Yönet / Disk Yönetimi kısmına gelerek görebiliyor musunuz?
Eğer görebiliyorsanız belki de diskin formatı değişmiş olabilir.
Bizde formatı değiştirelim fakat içerisinde herhangi bir bilgiyle ilgili birşey yapmadan.

Başlat / Çalıştır / cmd işlemlerini gerçekleştirin.
Komut olarak : Convert "Disk Etiket Adı (F, D, T, ): fs:NTFS
Formatlamak? Diskin formatının değişmesi? Gözükmeyen diskten bahsediyorduk. Gözükmeyen disk nasıl formatlanacak?

2 ihtimal var. Ya hard disk bozuk ya USB arayüz. HD'nin içindekiler senin için önemli ise tavsiyem, bir hard disk kutusu alıp, hard diski söküp o kutuya takıp çalıştırmayı denemen, yok eğer HD'nin içindekilerin senin için bir önemi yok ise yukarıdaki şekilde hard diski formatlamayı deneyebilirsin ama sonuç alamayacaksın. Bence her koşulda kutuyu al dene, kutu olayı çözemez ise HD'nin kendisinde hasar demektir. İçindekilerin önemine göre kurtarma işlemi yapan biryerlere verebilirsin. HD'm arızalandı diye garantiden değiştirmeye çalışabilirsin vs. vs.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
eski konuyu pladığım için özür dilerim.
Ama bir sorum olucaktı, harddiskim calışıyor ama pcde ilk taktığım zaman içine girebiliyorum ama 1 2 dk sonra sıkıntı oluyor anlamadım gitti ne yaptıysamda çözemedim, işletim sistemin win8 pc ise hp pavilion g6.

kahtali02

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
usb 3 sürücünde bi sorun olabilir bi bak yüklüyse kaldır tekrar yükle bende de bi defa öle bi sorun olmuştu işe yaradı

cgripek92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Harici hdd dün sorunsuz çalışmasına rağmen bugün durup dururken garip ses çıkarıp çalışmamaya başladı. ses 5 saniye videodaki gibi gelip sonradan kayboluyor. Bilgisayarın verdiği tepki ise; USB yi takınca donanımı tanıma sesi çıkıyor, aygıt yöneticisinde hdd görünüyor ancak bilgisayarımda hdd partisyon u görünmüyor, bilgisayaramı yönet dediğimde ise depolama aygıtlarında hdd yi göremiyorum. (not: Hdd herhangi bir darbe almadı)

<strong>[video=youtube;ykrC17Gd0zw]https://www.youtube.com/watch?v=ykrC17Gd0zw[/video]

Soru1= Youtube da ilgili videoları izledim bazı videolarda emsal sesler hdd den çıkıyor ve hdd açılarak okuma kafası ile ince bir ayar yapılıyor sorun gideriliyor. HDD açılması hdd için bir sorun yaratır mı? (Not: Hdd içi açılırsa birdaha çalışmaz diye biliyorum)

Soru2=Lenovo z500 bilgisayarı alalı 6 ay oldu garantisi devam etmekte. bilgisayara 120 gb SSD taktım içerisindeki 1TB ı da harici olarak kullanıyorum. Garantiye göndermek istesem şu anki SSD yi söküp HDD yi mi takmam lazımgelir yoksa HDD yi ayrı olarak da gönderebilirmiyim?

Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
biri cgripek92 arkadaşa cevap verse aynı sorun bendede var :confused1: