Tanrı insanları neden yarattı?

Bu konuyu okuyanlar

karabelaofficial

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
14
Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Eğer cennet-cehennem gerçekse hangi insanın hangisine gideceğini de biliyordur. Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

Eğer imtihan ediliyorsak neden herkes eşit değil? Gerçekten imtihan ediliyorsak neden herkes eşit olarak Dünya'ya gelmiyor? Bazısı sağlıklı doğuyor bazısı kolu bacağı olmayarak. Bazısı zengin bazısı fakir.

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "Tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından doğan bir uydurmaca mıydı?

Teşekkürler.

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
Sana cevap versek bile tatmin olmayacaksın.

karabelaofficial

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
14
Sadece sizlerin düşüncelerini merak ettim. Böyle konular görmemek istiyorsanız en basitinden konuya girmeye bilirsiniz.

myexq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Kendisine kulluk etmemiz için yarattı. Sonuçta tanrının hiçbir şey yaratmadığını düşün tek başına tanrı olmasının bir anlamı kalır mı? Tanrı olabilmesi için bizim olmamız lazım.

eneserdogan1

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Eğer cennet-cehennem gerçekse hangi insanın hangisine gideceğini de biliyordur. Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

Eğer imtihan ediliyorsak neden herkes eşit değil? Gerçekten imtihan ediliyorsak neden herkes eşit olarak Dünya'ya gelmiyor? Bazısı sağlıklı doğuyor bazısı kolu bacağı olmayarak. Bazısı zengin bazısı fakir.

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "Tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından doğan bir uydurmaca mıydı?

Teşekkürler.
"Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Eğer cennet-cehennem gerçekse hangi insanın hangisine gideceğini de biliyordur. Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?" bunun cevabı basit aslında. İslam'da sadaka vs. ömrü uzattığı söylenir veya zekat vermek gibi gibi. Bu ne demek gideceğimiz yerin belli olmadığı demek, yaptığımız şeylere veya ibadetlere göre değiştiği demek dolayısıyla Allah'ın müdahalesi yok, kesin ve net olarak geleceği biliyorsa neden sınıyor diyemeyiz.

Neden herkes eşit değil sorusunda da bu hayatta zorluk çekene öbür dünyada rahatlık vaat ediliyor. Bu dünyada rahat yaşayan, bu dünyada sıkıntı çekenle aynı seviyede olmayacak ahirette, fakir daha önde olacak mesela. İslam bunları diyor.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,161
Buranın iyi bir yer olduğunu düşünürdüm. Moderatör bile böyleyse gerisini düşünemiyorum. Terbiyesiz, kafatası boş olan, hiçbir vasfı olmayan bir insan parçacıgısınız. İyi günler.
Sana göre daha garip gelecek hikayeler var. ? ? ? aahsdgahdgas

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Dostum, sana tek bir kelime bile etmemisken aklın yok demen ne kadar doğru?
Bre gafil; aklının var olduğunu ispat edememişken "haşa -Allah varsa-" diye cümleye başlıyorsun.
sizlerin düşüncelerini merak ediyorum diyorsun. Aklının olduğunu ispat et, bekliyorum.

karabelaofficial

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
14
@rise bu forumun nasıl bir ortamdan oluştuğunu sayende öğrendim. Geri kalan da senin gibidir büyük ihtimal. SDN yönetimini de tebrik ederim. Moderatör hakaretler savurarak görevini en iyi şekilde yapıyor.

Bu arkadasa hayatında başarılar dilerim, tabii boş bir kafayla ne kadar başarılı olunabilirse..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bre gafil; aklının var olduğunu ispat edememişken "haşa -Allah varsa-" diye cümleye başlıyorsun.
sizlerin düşüncelerini merak ediyorum diyorsun. Aklının olduğunu ispat et, bekliyorum.
Benim aklım var ya da yok, seni ilgilendirmez. Neyse, anne babam müslüman diye musluman olmuş bir insan bozuntusun. İq seviyen de yaşından küçük olduğu için seninle münakaşaya girmeyeceğim.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Cevap yazamayınca topu taca atıyorsun. Senin onca soruna karşılık bir tek şeyin ispatını istedim.
Ya aklının var olduğunu ispat et, ya da sus.
aklının var olduğunu ispat edersen, tüm sorularına tek tek ayrıntılı cevap yazmaya söz veriyorum.

myexq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Senin aklın -eğer varsa- bize göster..
Sonra diğer sorularına cevap yazalım.

Akıl dediğimiz şey Beyin dediğimiz organın bir işlevidir. Bu organda alılabilecek bir hasar akıl, mantıklı düşünme, hafıza gibi yetilerimizi kaybetmemize neden olur bu yetiler beyinden gelir ve kanıtlanabilir, gösterilebilir.