Tanrı insanları neden yarattı?

Bu konuyu okuyanlar

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
nedenini söyleyim sana
Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Eğer cennet-cehennem gerçekse hangi insanın hangisine gideceğini de biliyordur. Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

Eğer imtihan ediliyorsak neden herkes eşit değil? Gerçekten imtihan ediliyorsak neden herkes eşit olarak Dünya'ya gelmiyor? Bazısı sağlıklı doğuyor bazısı kolu bacağı olmayarak. Bazısı zengin bazısı fakir.

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "Tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından doğan bir uydurmaca mıydı?

Teşekkürler.
nedeni şu eğer direk geleceği bildiğine göre hareket etseydi insanlar derdiki ben belki namaz kılcaktım belki cehenneme gitmeyecektim sen bizi sınamadan gönderdin diye tabir ederlerdi bundan dolayı şuan imtihan dünyasındasın iyi günler

eneserdogan1

Asistan
Reaksiyon puanı
48
İspat et, ispatsız konuşmayalım. Benim imanımın taklidi olduğunu ispat et. Ben sizlerin tüm sorularınıza cevap vereceğime söz verdim.
Eğer sen annenden babandan görüp müslüman olmasaydın, biraz sorgulayıp inansaydın inan bu kadar gerizekalıca konuşmazdın. Aklını göster diyorsun, bu örnek bile ne kadar gerizekalıca farkında mısın? Seninle muhatap olmayarak aklımı gösteriyorum mesela? :D

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,611
Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Eğer cennet-cehennem gerçekse hangi insanın hangisine gideceğini de biliyordur. Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

Eğer imtihan ediliyorsak neden herkes eşit değil? Gerçekten imtihan ediliyorsak neden herkes eşit olarak Dünya'ya gelmiyor? Bazısı sağlıklı doğuyor bazısı kolu bacağı olmayarak. Bazısı zengin bazısı fakir.

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "Tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından doğan bir uydurmaca mıydı?

Teşekkürler.
şimdi bir doktor olduğunu farz et en kötü hastalığa bir ilaç buldun üretiyorsun sen der misin veya sana derler mi neden yapıyorsun seni öyle bir özelliğin var ve yapabiliyorsun yada sana yoldan geçerken desem ki kardeşim ver o şapkayı rezalet bir rengi var onu mora boyayacam verir misin kendi malın çünkü vermessin o senin allahta öyle düşün bir özelliği var ne özelliği yaratma özelliği yoktan var etme özelliği sana allahın kanıtının ispatını çok net yaparım istersen sorarsan onuda açıklarım hiç bir yumurta ve sperm kendi kendilerine nasıl kocaman bir insan yaratsın iki hücre birleşip canlı büyüyen gelişen birşey yaratıyor allah kaderini belirlirliyor her atesitin arkasına sığındığı şey madem imtahansa neden aynı derecede sınanmıyoruz hepiniz bir sınava girdik matematik sınavı sen 1 saat çalıştın çünkü matematiğin harika ben 5 saat çalıştım ama matematiğim kötü öbürünün evde ailevi sıkıntıları dertli diğerinin hiç bir sıkıntısı yok başarılı şanslı biri var fakir kalem anca alıyor onla çözmeye çalışıyor hepimizi bir sınava girdik ama hepimizin durumu aynı değil ki be kankam kader vs vs demişsin allah senin yoluan seçenekler koyuyor ister onu yaparsın ister onu türkçe sınavın var seçeneklerin neler çalışmak veya çalışmamak ama sınavı yapan kim öğretmen öğretmenin senin türkçenin iyi olup olmadığını biliyordur ama sınav yapıyor ve çalışmak ve çalışmamak için iki seçenek var çalışırsan kazanırsın güzel paun çalışmazsan kötü puan

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,611
Allahın ve kuranın kanıtıda şu hemen hemen kuranda var mesela fizik astrnomi embriyoloji mesela zümer suresinde insanı anne karnında 3 insanı anne karnında 3 evreden yarattık diyor temel embriyoloji kıtabındada yanı herkesin kabul ettiği kitap batın duvarı rahim duvarı amniyon zarı ee bak 3 bölüm kuran ne zaman yazılmış m.ö bilmem kaç bu kitap ne zaman yazılmış daha yeni yani bunlar ultasonun gelişmesiyle anca öğreniliyor ve yıllar önce biri bunu söylüyor ayetlere döküyor yada astronomi hangi sure unuttum semavattan bahsediyor yani gökyüzü güneşten yansıtıcı özelliği var diyor evet var yeni bilimle bulundu ama yılaaar öncesinden söylenmiş vyea kainatın genişleme bilgisi zariyat suresinde "Semavatı biz yarattık ve ve onu biz genişletmekteyiz " diyor 1929 yılında teleskopla beraber kainatın genişlediği gözlemleniyor çoğu tanıdığımız bilim adamlarından bazıları bile genişlemiyor derken ve 1929 yılında anca genişlediği keşvedilirken birinin nunu çıkıp bilimin b si bile olmayan dönemde söylemesi yada zooloji bal yapan arı dişi diyor kuranda ve gerçektende dişi arı bal yapıyor veya örümcek ağ yapan dişi örümcektir ve evet gerçektende dişi yapıyor veya demirden bahsediyor "biz demiri gökten indirdik" diyor eee diyeceksin demir hani madendi ama bilim dünyanın oluşmasıyla demirin meteor olarak indirdik diyor yani anladın mı şimdi

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
"Ben ateist'im, ben deist'im, ben agnostik'im" diyor adam, sonra birine kızıyor, "Of yaRABBİM" diyor.
Çünkü ne dediğinin tam olarak farkında olmadığını da bilmediği için hava atıyor sadece. Moda oldu çünkü... Bir çoklarında modaya uyum sağlama hastalığı vardır. Havası civası olan her salataya illa ki tuz olmak isterler.

Artık bu acaip ve garaip tiplere cevap vermenin beyhude olduğunu tecrübe ettim ve boşu boşuna da kendimi yormuyorum. Bazı arkadaşlar iyi niyetleriyle bizi etiketlese de gereksizmiş, bunu anladım.

Yahu adam 40-50 kelimelik bir internet lisanı var, kalkmış Kur'anı sorguluyor. "Ben onu anlamadığım için o tanrı kelamı olamaz" diye yumurtluyor. Siz cehaleti boyunu aşmış böyle birine ne diyebilirsiniz?!

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
İki asırdır bu yahudi kefereler Türk'ün evlatlarının manevi dünyalarını bulandırmak, onu geçmişinden, ailesinden koparmak, aile bağlarımızı dinamitlemek için her yolu deneyerek ellerinden geleni yaptılar. Bu videolarda konuşan Allahsız da bunlardan biri.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
cezai ehliyeti de yoktur delidir Kuran Allah(C.C.)'ın sözlerinin yazıya çevrilmiş hali en değerli elçisi yazmadı mı?

Son düzenleme:

GemaR

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Cevabı çok kolay.

Bilemeyecek bir şey yok.Sanki dünyanın sorunsalı bilinmeyeni gibi hava yaratlmış.Puzzle çözmüyorsun.Allah insanları ve cinleri kendini sevsin bilsin diye yarattı.Cevabı budur.
Zaten soracağınız bütün soruların cevabı Kur'anda vardır.

Zariyat Suresi, 56. ayet: Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım.

tesadüf yok.jpg

Kimin cennete veya cehenneme gideceğini tabi ki bilir.
Ama insanlar kendini görmek ister.
Yani ben neden kötü oldum yada neden iyi oldum.
Sen kendini biliyorsun sanırım değil mi?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
İki asırdır bu yahudi kefereler Türk'ün evlatlarının manevi dünyalarını bulandırmak, onu geçmişinden, ailesinden koparmak, aile bağlarımızı dinamitlemek için her yolu deneyerek ellerinden geleni yaptılar. Bu videolarda konuşan Allahsız da bunlardan biri.
IMG_20201004_194735.jpg

Zaten attığı videolar mahkeme kararıyla engellenmiş gözüküyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ben hiç namaz kılan horoz görmedim
Her canlı kendine özgü ve kendi lisanıyla kulluk eder. Namaz aklı olan insana mahsus, diğer canlılar farklı boyutta yaratıcıya olan vazifelerini icra ederler. Mesela Baykuşlar "Hu, hu" diye öterler. Hu Allah demektir, daha doğrusu onu gösteren bir zamir diyelim. Lakin bilmeden konuşmak, alay etmek, inancı olanlarla dalga geçmek bir haslet halini almış sizde.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Acaba "namaz" sadece insanlara has bir ibadet şekli olduğu için olabilir mi ? ?

Hayvanlar da kendi türlerine has Allah'ı tanıyıp bilirler... Fakat biz onların bu halllerini kolay kolay anlayamayız, ilimde ileri gidenler ancak bilebilirler...

myexq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

Ben çoğu videosunu bilen biri olarak dediklerinize katılmıyorum. Kendisin eski bir müslüman ve islam eleştirisi yayınlıyor. Ve Türklüğün islam ile araplaştığını ve kendisini kaybettiğini söylüyor.

Ayrıca bu videoyu herkes izlemeli.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,843
Her canlı kendine özgü ve kendi lisanıyla kulluk eder. Namaz aklı olan insana mahsus, diğer canlılar farklı boyutta yaratıcıya olan vazifelerini icra ederler. Mesela Baykuşlar "Hu, hu" diye öterler. Hu Allah demektir, daha doğrusu onu gösteren bir zamir diyelim. Lakin bilmeden konuşmak, alay etmek, inancı olanlarla dalga geçmek bir haslet halini almış sizde.
Konuyu çarpıtmaya kalkışmayın hocam, hiç bir dine şu ana kadar saygısızlık etmedim, etmem.Beni insalara karşı farklı bir kişilikte
Mesaj otomatik birleştirildi:

Acaba "namaz" sadece insanlara has bir ibadet şekli olduğu için olabilir mi ? ?

Hayvanlar da kendi türlerine has Allah'ı tanıyıp bilirler... Fakat biz onların bu halllerini kolay kolay anlayamayız, ilimde ileri gidenler ancak bilebilirler...
Olur bi dahakine.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Rahmetli büyükbabam anlatırdı.İlk başta taşlara ölümü ve yaşamı vermiş.Birisi ölünce ağlayıp dururlarmış.
Sonra ağaçlara vermiş ölümü ve yaşamı Allah,onlarda ağlamış durmuş.
Sonra sıra gelmiş insanlara,kimi ölürken kimi sevinmiş,kimi ağlamış...l

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,972
Mantıklı düşünseydi Hayatta yaşam savaşı vererek dünyaya geldiğini anlardı arkadaşımız.
İnsan boyutuna ulaşınca hala yaşam savaşı verdiğini daha anlamadığına göre daha olgunlaşmamış benim gözümde ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bazı hayvanlar bazı insanlardan kat be kat üstündür (Hayvanlar da insanlar gibi Allah'ı bilip tanırlar ve kabiliyetleri oranında onlar da ibadetlerini yaparlar... Dediğim gibi kendilerine ilim verilenler bunu ancak bilebilirler, bu kıssada Hz. Süleyman bu ilim ile meşhur bir peygamberdir.):

Hüdhüd Talmud’da “yaban horozu” olarak adlandırılmakta (EJd., VIII, 970), Tevrat’ta eti yenilmeyecek kuşlar arasında sayılmaktadır (Levililer, 11/19; Tesniye, 14/18). Karaîler hüdhüdü tavukla karıştırmışlar ve bu sebeple tavuğun yenilmesini yasaklamışlardır.

Kur’ân-ı Kerîm Hz. Süleyman’dan bahsederken diğer vasıfları yanında kendisine kuş dilinin öğretildiğini, cinler, insanlar ve kuşlara hükmettiğini ve onlardan müteşekkil orduları bulunduğunu bildirmektedir.

Âyetlerde bu konuda verilen bilgileri şöyle özetlemek mümkündür: Bir sefer esnasında ordularıyla birlikte karınca vadisine gelen Hz. Süleyman kuşları gözden geçirir ve hüdhüdün orada olmadığını anlar. Sebebini sorarak eğer mazereti varsa bunu ispat etmesini, yoksa canını yakacağını veya kafasını koparacağını belirtir. Çok geçmeden hüdhüd gelip Hz. Süleyman’a onun bilmediği Sebe ülkesinden haber getirdiğini, bu ülkeyi bir kadının yönettiğini söyler ve onların dinî inançları hakkında bilgi verir. Bunun üzerine Hz. Süleyman hüdhüde bir mektup vererek Sebe’ye götürmesini ve oradaki yöneticilerin nasıl bir karar alacaklarını öğrenmesini ister. Mektubu okuyan Sebe melikesi, ileri gelen adamlarıyla istişare ettikten sonra Hz. Süleyman’a bazı hediyeler göndermeye karar verir (en-Neml 27/16-35).

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ben çoğu videosunu bilen biri olarak dediklerinize katılmıyorum. Kendisin eski bir müslüman ve islam eleştirisi yayınlıyor. Ve Türklüğün islam ile araplaştığını ve kendisini kaybettiğini söylüyor.

Ayrıca bu videoyu herkes izlemeli.

Söylenenlere katılmayabilirsin, fikrini belirtebilirsin.. Bunlar olağan şeyler..

Fakat kendi şahsi inancını / yani inançsızlığını anlatan birinin videosunu buraya ekleyip,
Ve Türklüğün islam ile araplaştığını ve kendisini kaybettiğini söylüyor.
neticesine varırsan, bir cümle ile cevabını alırsın:
Türkler İslam' ın asırlarca bayraktarlığını yapmış, Peygamberimizin (A.S.M.) övgüsüne mazhar olmuş bir millettir; mazluma el uzatmış, zalimin karşısında durmuştur.

Bu zehirli fikirlerinizi hangi niyetle yazdığınızı bilmiyorum, bilmek de istemiyorum.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
"Ben ateist'im, ben deist'im, ben agnostik'im" diyor adam, sonra birine kızıyor, "Of yaRABBİM" diyor.
Çünkü ne dediğinin tam olarak farkında olmadığını da bilmediği için hava atıyor sadece. Moda oldu çünkü... Bir çoklarında modaya uyum sağlama hastalığı vardır. Havası civası olan her salataya illa ki tuz olmak isterler.

Artık bu acaip ve garaip tiplere cevap vermenin beyhude olduğunu tecrübe ettim ve boşu boşuna da kendimi yormuyorum. Bazı arkadaşlar iyi niyetleriyle bizi etiketlese de gereksizmiş, bunu anladım.

Yahu adam 40-50 kelimelik bir internet lisanı var, kalkmış Kur'anı sorguluyor. "Ben onu anlamadığım için o tanrı kelamı olamaz" diye yumurtluyor. Siz cehaleti boyunu aşmış böyle birine ne diyebilirsiniz?!

Hocam neyi ve kimleri kastettiğinizi anlayabiliyorum fakat böyle bir genelleme yapmanız bence doğru olmamış. En yakından şahit olduğum kendi hayatımdan örnekler vererek anlatmak istiyorum sizlere. Kim hangi dine mensupsa ya da değilse saygı duyarım. Ben kendimi şu anda bir müslüman olarak görmektense agnostik olmamı kendi açımdan dahaa doğru görüyorum. Çünkü müslümanım dediğim anda kendimce yaptığım sorgulamalar, ikna olmamalarım beni "müşrik ya da münafık" olarak nitelendirebilir.

"İnşallah, selamun aleyküm, Allah şifa versin" gibi temenni, selamlaşma durumlarında sürekli olarak kullandığım kelimelerdir. Bunun dini inançla değil, kültürle alakalı olduğunu, kültürümün bana öğrettiği sözcükler olduğu için kullandığımı düşünüyorum.

Alkole karşıyım, mümkün olduğunca az kullanmaya hatta kullanmamaya çalışıyorum fakat bu durum benim için islamın bir emrinden ziyade ailemde alkol görmemişliğim ve zararlı bir şey olması sebebiyle böyle.

Demek istediğim, sizler için dini inançla doğrudan alakalı olsa bile, bazıları için sadece çevresel etmenlerden ve şahsi fikirlerden ibaret bu durumlar. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. İyi forumlar.