Takılı rami okumuyor

Bu konuyu okuyanlar

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Anakartta 4 gb 1333 mhz ram ve 2 gb 1333 mhz ram takılı ikiside aynı marka cpuz de iki rami de görüyor ama windowsta gözükmüyor bios ta ise bilgisayara rami çıkarıp taktığım zaman görüyor bios ta 6 gb diyor windowsu açıyorum 6 gb var 4 gb kullanılabilir diyor ne yapmalıyım bilgisayarcıya para vermekten sıkıldım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gerekirse cpuz ekran görüntüsü atabilirim

Son düzenleme:

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Bi Ramin driverini fln bul varsa ya da Kull. Kılavuzuna bir göz at (Ramin)

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
kullanım kılavuzu yok ramin driveri olduğunu düşünmüyorum çünkü slot 2 deki ram çalışıyor slot 1 deki ram çalışmıyor yerleri değişince de aynı durum geçerli

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Tek Rami al teker teker slotlarda dene sonra çıkar ikinci Rami al slotlarda dene hangisinde çalışıyor hangisinde çalışmıyor bilge ver sonra

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Tek Rami al teker teker slotlarda dene sonra çıkar ikinci Rami al slotlarda dene hangisinde çalışıyor hangisinde çalışmıyor bilge ver sonra
dediğim gibi üstteki slota takınca hiç sıkıntı yok ramler çalışyor ama alttaki slota takınca laptop açılmıyor

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
O zaman slotun bozukdur slotu değiştireceksin ki bu da biraz pahalıya patlar ( eğer slot anakarta yapışık ve çıkmıyorsa)

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Ben de şu an bilgisayar tamir ettiğim için sana cevap veremedim kusura bakma.
saçma bir sorun bozuk slota bir tek RAM taktım o zaman çalışmıyor ama ikide mi taktığın zaman çalışıyor anakartında bir sıkıntı var sanırım.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Anakartta 4 gb 1333 mhz ram ve 2 gb 1333 mhz ram takılı ikiside aynı marka cpuz de iki rami de görüyor ama windowsta gözükmüyor bios ta ise bilgisayara rami çıkarıp taktığım zaman görüyor bios ta 6 gb diyor windowsu açıyorum 6 gb var 4 gb kullanılabilir diyor ne yapmalıyım bilgisayarcıya para vermekten sıkıldım.

Gerekirse cpuz ekran görüntüsü atabilirim
Windows 2 GB rami onboard ekran kartına ayırıyor olabilir, oboard ekran kartınız varsa bir problem yok bunda.

Ayrıca Windowsun görmediği bir bileşeni cpu-z göremez.
Windowsun görmediğine nasıl karar verdiniz baktığınız yerin bir ekran görüntüsünü paylaşır mısınız?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Ben de şu an bilgisayar tamir ettiğim için sana cevap veremedim kusura bakma.
saçma bir sorun bozuk slota bir tek RAM taktım o zaman çalışmıyor ama ikide mi taktığın zaman çalışıyor anakartında bir sıkıntı var sanırım.
büyük ihtimalle anakartta sıkıntı var ama şöyle bi durum da var daha geçen laptopu götürdüm ısınma sorunu vardı adamlar onu çözdü laptopu verirken birde ramlerin birini okumadığını söyledim o sorunuda çözmüşlerdi eve geldim baktım 8 gb ram gözüküyor sıkıntı yoktu sonra durduk yere bozuldu yine anakarttaysa nasıl çözerim laptopçuya para vermekten sıkıldım

Windows 2 GB rami onboard ekran kartına ayırıyor sanırım oboard ekran kartınız varsa bir problem yok bunda.
onboard değil dahili gt 335m ekran kartım var

@darkstar

@Bilgisayar Adminstrator

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
büyük ihtimalle anakartta sıkıntı var ama şöyle bi durum da var daha geçen laptopu götürdüm ısınma sorunu vardı adamlar onu çözdü laptopu verirken birde ramlerin birini okumadığını söyledim o sorunuda çözmüşlerdi eve geldim baktım 8 gb ram gözüküyor sıkıntı yoktu sonra durduk yere bozuldu yine anakarttaysa nasıl çözerim laptopçuya para vermekten sıkıldım

onboard değil dahili gt 335m ekran kartım var

@darkstar

@Bilgisayar Adminstrator
oboard ile dahili aynı şey ekran kartınızın özelliklerine bakın 2GB ram göreceksiniz kayıp zannettiğiniz ram orada ekran kartına ayrılmış durumda.

Reaksiyon puanı
268
Aynı marka rami takmak yetmez gb da aynı olmalı
Flexi ram bazen çalışmıyorlar

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Aynı marka rami takmak yetmez gb da aynı olmalı
Flexi ram bazen çalışmıyorlar
aynı gb ram takıyorum yine aynı sorun
oboard ile dahili aynı şey ekran kartınızın özelliklerine bakın 2GB ram göreceksiniz kayıp zannettiğiniz ram orada ekran kartına ayrılmış durumda.
özelliklerinde şuan 3 gb gözüküyor 4 gb olmasına rağmen diğer 4 ü takıncada 3 oluyo değişen yok yani

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
dediğim gibi üstteki slota takınca hiç sıkıntı yok ramler çalışyor ama alttaki slota takınca laptop açılmıyor
Bu cevabınızı kaçırmışım eğer dediğiniz gibi ise alttaki slot bozuk muhtemelen.
Tek parça 8gb veya 16GB olarak kullanabilirsiniz bu durumda 2. slotu kullanarak rami artırma şansınız yok.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Bu cevabınızı kaçırmışım eğer dediğiniz gibi ise alttaki slot bozuk muhtemelen.
Tek parça 8gb veya 16GB olarak kullanabilirsiniz bu durumda 2. slotu kullanarak rami artırma şansınız yok.
anakart 8 gb destekliyor tek slota 8 takamam sanırım ama onuda geçtim ram slotu bozuk olsa ilk taktığımda hiç okumazdı rami okuyor bios görüyor windowsu açıyorum 8 gb gösteriyor ama kullanılabilir 4

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
anakart 8 gb destekliyor tek slota 8 takamam sanırım ama onuda geçtim ram slotu bozuk olsa ilk taktığımda hiç okumazdı rami okuyor bios görüyor windowsu açıyorum 8 gb gösteriyor ama kullanılabilir 4
ilk taktığımda oluyo tabi yeniden başlatınca tekrar 4 gb a düşüyo

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
sadece alttaki slota taktığınız sağlam rame rağmen sistem açılmıyorsa slot bozuk demektir.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
benım 4 idi 6 normalde ram cıkmıs taktım 6 gozuktu

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
çıkmış değil tekrar tekrar çıkarıp taktım farklı ramler dnedim olmadı

sistem açılmıyor bip bip ses geliyor sadece alltakine takınca slot tamirini kaça yaptırırım sizce
bilgim yok tamir edilebilir mi onu da bilmiyorom.