Asus x550jx ilginç ram problemi

Bu konuyu okuyanlar

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Sorun bir hafta önce bilgisayarımın aniden donmasıyla başladı(videodaki gibi). Sonrasında gelen yavaşlama sonrası bilgisayarın içindeki onboard 4 gb ramin çalışıp diğer 4gb ramin çalışmadığını farkettim. Herhalde ram bozuldu diye düşünüp önceki ramle aynı marka / model sadece 4 yerine 8 gb olan bir ram aldım (eski ramle yeni ramin voltaj , cl , mhz değerleri aynı) ilk başta sorunun çözüldüğünü sanmıştım fakat bir oyuna girdiğimde videodaki gibi bir problem ortaya çıkıyor ve pcyi ancak reset atarak kurtarabiliyorum. Pc bazen 12gb ram ile açılıyor bazen sadece 4gb onboard ram ile , genellikle fişi çıkartıp bir süre bekleyip tekrar takarsam 12gb ram ile açılıyor. Videodaki hata sadece ram 12gb olarak gözüktüğü zaman oluyor , 4gb ram ile çalışırken oyunlarda vs. herhangi bir hata almıyorum. Ram 12 gb iken chromeda tüm rami kullansam bile hata almıyorum hatayı oyunlara girince alıyorum. 2-3 farklı oyunda denedim hepsinde 1-3dk sonra hata alıyorum. Ram 12gb gözüktüğü sırada memtest86 ile test yaptım herhangi bir hata almadan test bitti. Bazen cpuz vb programlarda taktığım ram gözüküyor bazense gözükmüyor ,spd tarafında da okumadığı oluyor.

-windows güncel , ekran kartı driverları güncel
-sıcaklık değerleri boşta 55 / stress testlerinde 93-94 derece
-sfc scannow benzeri komutlar denendi
-ram slotunu fırça ile temizledim , ram zaten yeni ve slotuna sapasağlam oturuyor.
-bios tarafında ram bazen 4gb bazen 12gb olarak gözükmekte laptop biosu olduğu için zaten pek fazla bir ayar bulunmamakta

resim 1

resim 2