Symbian'lı Telefon Üretimi Bitiyor

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
bari kamerası çok iyi olan bir telefon daha çıkarsalarda n8 almak zorunda kalmasam :)

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
nokia bu tutuculuğu yüzünden sonunda batıcak :D

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Kesinlikleeeee yanlış bir karar. Android'in karşısına yine açık kaynak C++ ve elinde bulundurduğu Qt ile farklı bir isim altında (MeeGo olabilir) Symbian'ın eski yetersizliklerinden kurtulmuş, geliştiricilere hızlıca ulaşabilecekleri bir Linux olan işletim sistemi çıkartmaları gerekiyordu. Microsoft dediğinin geliştirme ortamı bile paralı, profesyonel şirket olmadıkça kendi çapındaki geliştiricilerin desteğini alamaz. Bu da uygulama sıkıntısı demek. Kaldı ki Google hizmetlerini kendi içinde barındırmayan bir işletim sistemi çok zor tutunur.

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Android olsaydı daha hayırlı olurdu ama windows'da idare eder.En azından batmaktan kurtulur.

tgmrgrnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nokia kendi ayağına kurşun sıkıyor diye düşünüyorum Windos'un mobile işletim sistemi yerine Android işletim sistemine yoğunlaşsalar sanırım ticari patlama yaparl. Samsung ürün yelpazesinde çeşitlilikle aldı başını gidiyor. Hem de farklı işletim sistemlerini kullanarak. Yani windows'da olur Android'te olur ama tek bir sisteme bağlı kalmak....????? Bunların Ceo'su gelişimi okuyamıyor mu? Apple ve Samsung şu anda piyasayı altüst ettiler. Hadi Apple bir tür prestij markası dünyada ama Nokia? Kısaca eğer piayasada iş yapmak için o güzelim telefonlarını biraz daha donanım zengini ve işletim sistemi olarak ta Android'le buluştursalar daha başarılı olurlar diyorum.

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Android Nokia tarzına pek uygun değil wp 7 uygun ama en kötü tercih. Bu saatten sonra güzel MeeGo bile çare değil..

Batacan Nokia kurtuluş yok :)

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Çok doğru bir karar. Symbian'ı kim alır artık :)

Windows Phone 7 zaten Symbian kadar hatta ondan daha basit arayüze sahip bir telefon.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Desteği keserler mi çok merak ettim milyonlarca kullanıcı var.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Sanki çok iyi destek veriyordu da kesecekler diye korktunuz:D
MeeGo devam etmezse nokia başka şeyler üretsin.(Diğer ürünlerini görmüştüm ama devam edip etmediğini bildiğim için dedim atlama olmasın yani)

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
nokia kesinlikle android ile is birlige gecmeli eger zirvede apple veya samsunga takilmak istemiyorsa....
diger rakiplerinden en azindan ders cikar be nokia....
digerleri ucuyor sen cöküyorsun.
symbian wp7 ve droid le bu isi götür ozamn yerinden kimse kaldiramaz....

electroizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Annanin gelmek bilmeyen guncellemesine bakacak olursak nokianin durumu hicte iyi degil pek cok uygulamada symbian sisteme gelmiyor geneli android ve ios

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Bu, kendini asarak intihar etmekten vazgeçip, köprüden atlamaya karar vermekten farklı olmamış :D

Nokia Android'e geçmeli diye düşünürken, geçenlerde gördüğüm bir yoruma da hak vermedim değil.
Yorumda, Nokia Android'e geçerse, Nokia'nın diğer telefon üretici markalar ve modellerinden ne farkı kalacak? diye soruyordu. Kullandığı işlemci, ram, işletim sistemi vs her şey aynı olacak, sadece görsel açıdan farklı olabilir bu durumda gibi bir şeydi.

Tamamen bilmediğim için soruyorum, şöyle bir şey olamaz mı? Nokia veya başka herhangi bir marka, çıkardığı telefona isteyen istediği işletim sistemini kurabilecek imkanı sunabilse, bilgisayarlardaki gibi yani Win7, Linux, Pardus, Android vs kurabildiğimiz gibi. Teknik olarak mümkün değil mi bu mobil işletim sistemlerinde? Mesela bildiğim kadarıyla HTC HD2 modeli Win Phone7 ile gelirken, isteyen Android 2.3 yükleyebiliyor, hatta kullananlar çok da memnun.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Uygulama marketi diğerlerinin yanında ezilen bir firmadan bahsediyoruz. Nokia hala eski günlerdeki gibi bir telefon yaparım içine gerekli şeyleri koyarım millet de alır kafası ile hareket ediyor. Hayır, kullanıcılar artık telefonlarını kişiselleştirilebilir istiyor. Apple bile çok katı kurallarına rağmen uygulama mağzasına önem veriyor ama bunu bir tek Nokia yapmıyor, Android camiasından uygulama konusunda bahsetmiyorum bile.

[MENTION=55943]honline[/MENTION] Nokia'ya bir şey olmaz demişsin, vakti zamanında Yahoo da aynı durumdaydı, sonra acaba ne oldu? Yenilikçiliği Google da bıraksın, Google bile gittikçe düşer. Kullanıcılar hızlı değişen teknolojiyi artık telefonlarında da istiyorlar ve sürekli yeni telefon almaktansa bari yazılımla işlevlik kazandırayım diyorlar.

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Bu karar iyi oldu :) Şu saatten sonra alınan her Symbian'lı cihaz ölü doğmuş demektir :D

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
nokia sadece 1100-1110-1200 türü telefonlar bile üretse batmaz diye düşünüyorum tabi türkiye de:D herkesin kolay bi telefon ariyorum deyip bu saydigim telefonlari aramasi ilginç geliyor bana...sanirim ülkemizde hala bir çok insan,çok akilli telefonlara alişamiyor.ayrica nokia marka bilinirligi sayesinde bir kaç yil daha idare edecektir eger yenilikleri ve gelişmeyi takip edemezlerse bazi ülke pazarlarindan çekilmek zorunda kalabilirler ama hepten bir yikim olabilecegini düşünmüyorum..