Susturun şu motorlarınızı!

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
PENCEREYE koştum...

Bizim kapıya uçak mı iniyor diye!

Olur olur... Havada arıza yapar...

Tamam, saçmalıyorum. Fakat o gürültünün başka izahı yok!

Ama varmış meğer.

Motor.

Bildiğimiz, iki tekerlekli, üstüne binilip gidilen ulaşım aracı.

Gürültüyü yapan oymuş.

Ama nasıl gürültü... Gün içerisinde bunlardan beş tanesinin çıkardığı sese maruz kalsa insan, akşama yüzde 30 işitme kaybı garanti!

Eskiden de böyle gürültülü mü çalışırdı bunlar yoksa benim işitme yollarımda fazladan bir açıklık mı oluştu?

Aslında tersine kapanmış olması lazım biraz... İnsanın her yanı yaş alırken kulaklarının 20 yaşında kalacak hali yok!

Yani motordan çıkan sesin bir kısmının beynime ulaşmadan yolda ziyan olup gitmesi ihtimali daha kuvvetli. Yani beni "Amanın!" diye pencereye koşturan ses, benim duyduğumdan daha da yüksek belki de.

Neyse ne...

Motor sesi en nefret ettiğim seslerin baş sırasına oturmuş durumda. Matkap sesi ikinciliğe düştü.

* * *

Sahi nedir bu?

Neyin göstergesidir bir motorun bu kadar gürültüyle çalışır olması?

Makbulü bu mudur?

Kulakları sağır etmezse motor motordan sayılmıyor mu?

En önemlisi bunlar böyle mi sürülüyor piyasaya?

Böyle "gürültü nesnesi" olarak mı?

Yoksa öteki aksesuvarlar gibi sonradan "bağırtıcı" gibi bir şey mi takılıyor?

Hani olur ya, edep devrini geride bırakmış insanlar olarak böyle bir icada ihtiyaç duyduk belki!

Hayır, benim anlamadığım şey, bizim yanımızdan geçip gidiyorlar, yani alt tarafı üç-beş saniyede "felaket"i geçiştiriyoruz fakat kendileri nasıl katlanabiliyorlar?

Onlar için "Fiyaka her şeydir, kafalarının şey edilmiş olması hiçbir şey" belli ki.

Bakın, gerçek motor tutkunlarına, "motorcu" olmayı yaşam biçimi haline getirmiş olanlara sözüm yok. Onlar bu alete binmenin adabını biliyorlardır nasıl olsa. Sözüm "Ben buradayım" diyecek başka hiçbir meziyeti olmayan, üstüne çıktığı motoru bağırtarak kendini var etmeye çalışan kifayetsizlere, edepsizlere, görgüsüzlere...

Susturun şu motorlarınızı!

Pakize SUDA

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Haklılık payı var Pakize SUDA'nın bazı öyle motor sesleri var ki yanınızdan geçtiklerinde yüreğiniz ağzınıza geliyor ve kimsenin kimseye böyle birşey yaşatmaya hakkı yok...!

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
al benden de o kadar diyesim geldi yazıyı okuyunca.

hele şu sonradan arabasının egzozuyla oynayıp basbas bağırtan adamlar yok mu??

çıkan sese baksan sanırsın ki adam saatte 220 ile gidiyor.ama mahallenin sonunu alana kadar 3 dk geçiyor.bu nasıl iştir yahu.milleti rahatsız etmek bu kadar mı ucuz.
bunların pekçoğu yasak aslında.çevreyi rahatsız ettiğinden dolayı kesinlikle trafiğe bildirilmeleri lazım.ama bu bilincin yerleşmesi için cezadan öte eğitim lazım.sonra zaten gerisi gelir.ancak eğitim içinde akıl sahibi olmak lazım.o da adamda olmayınca böyle işler etrafımızı sarıyor sarmaya da devam edecek gibi görünüyor.
denetimler artırılırsa sorun kalmaz diye düşünüyorum kısa vadede.ancak ehliyet verilirken doğru düzgün bir eğitim verilmeli.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Tek kelimeyle saçmalamış Pakize hanım

Senin için öyle OLa bilir ama Bu gerçekten de Doğru Ve gerçek bişey bizim cadde de Bi Gaza basmalar var Bisey mi oldu diye kapıya fırlıyoruz meyersem adam kendini Piste zannetmiş Ve Pati çeke çeke Devam ediyor Cadde bos çıkan sesi sen düşün:)

BilgeAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tek kelimeyle saçmalamış Pakize hanım

Anlaşılan sizde işitme kaybı ya da daha öte bir problem var. Adamlar sökmüşler 85 model mobiletlerin susturucularını sabah akşam sözde fiyakalı fiyakalı sokak aralarında insanları rahatsız ediyorlar ve siz kalkıp bunu eleştiren birini saçmalamakla itham ediyorsunuz.

Bazıları anılarıyla anılır, bazıları da analarıyla. Bu "bağırtıcı" takılmış motorlarla insanların kulaklarının ırzına geçenlerin güzel anılarla hatırlanmayacağı da ortada.

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
LastDot kardeş kanasla sıkacakmışsın ya hani. banada bir tane ayırırsın dimi?

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Konu ile alakasız mesajlar silinmiştir.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
LastDot kardeş kanasla sıkacakmışsın ya hani. banada bir tane ayırırsın dimi?
Ayıp ettin.:D
Bu arada attığım mesajın konu ile alakasız olduğunu düşünmüyorum bizim ordaki motorları görseniz sıyırırdınız.:wacko:

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Haklılık payı var Pakize SUDA'nın bazı öyle motor sesleri var ki yanınızdan geçtiklerinde yüreğiniz ağzınıza geliyor ve kimsenin kimseye böyle birşey yaşatmaya hakkı yok...!

Haklılık Payı var tabiki , Bazıları Sırf gürültü yapabilmek adına eksozlarını deldiriyor , ki Nasıl bi başarıdır bilinmez 6 Kat yukarıda Derin uykudaki insanı yatağından Fırlatacak derecede bir gürültü çıkarabiliyorlar. Ben Hak veriyorum Burda Pakize Suda'ya

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
He yav ben o tip motorculara, "adana egzost" kullanan arabalara, bir de "düğün konvoyu" bahanesiyle kafa şişiren uyuzlara kıl oluyorum. Polisler ne iş yapar acaba bende onu merak ediyorum?