Superonline Hız Testi Numarası

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Merhabalar. Geçtiğimiz aylarda fark ettiğim ve son zamanlarda sık sık insanların bu konuda yanılgıya düştüğünü gördüğüm için böyle bir içerik hazırlamaya karar verdim. Superonline kullanıp Speedtest.net üzerinden hız testi yapanlar fark etmişlerdir ki download hızları olması gerekenden 2 kat fazla gözüküyor. Bunu gördüğümüzde tabi doğal olarak daha düşük hız fiyatına 2 kat hız aldığımızı düşünüp mutluca arkamıza yaslanıyoruz. Ancak maalesef işin aslı öyle gözükmüyor. Neden bu şekilde düşündüğümü kanıtlarla anlatayım.
Ben şuan 200mbps download ve 10mbps upload paketi kullanıyorum. Speedtest.net üzerinden direkt testi başlat dediğimde çıkan sonuç:
1614438071289.png

Gördüğünüz gibi download hızım olması gerekenin 2 katı diyebiliriz. Şimdi aynı testi aynı il içindeki farklı bir sağlayıcının sunucusunda gerçekleştirelim:
1614438160359.png

Görüldüğü üzere tam da benim tarifemin bana vermesi gereken hızları alıyorum. Şimdi de farklı ildeki bir sunucuya test yapalım:
1614438234862.png

Gördüğünüz gibi yine olması gereken hızları aldım. Şimdi son olarak farklı ildeki turkcell sunucusunu test edelim:
1614438320821.png

Turkcell sunucusu olmasına rağmen olması gereken hızı aldım gördüğünüz gibi. Bu arada bir not olarak bütün testleri cat7 ethernet kablosu ile gerçekleştirdiğimi belirtmek isterim.
Şimdi gelelim bu durumları açıklamaya.
Ben yaklaşık 4-5 ay önce kapıma gelen görevliler aracılığıyla superonline abonesi oldum. Hani kapıya gelip "Binanızda turkcell fiber var şu şu avantajlı paketleri ister misiniz?" diye soran görevliler. Bana şöyle bir cümle kurdu bu görevli "Ben evimde 100mbps kullanıyorum ve hız testi yaptığımda 200mbps alıyorum. Düşünün ne kadar kaliteli bir fiber." Ben buna aldırmadan tamam diyip 200mbps paket bağlattım. Bu pazarlama görevlisi arkadaşın dediğine ve yukarıdaki görsellerin tümüne bakacak olursak bu turkcellin bir pazarlama stratejisi demek oluyor. Speedtest.net otomatik olarak size en yakın turkcell sunucusunu seçtiğinden siz direkt test yaptığınızda gerçekten de hızınızın 2 kat verildiğini sanıyorsunuz. Ancak gün içerisinde kullandığımız websiteleri, uygulamalar, oyunlar vs. hiçbirisi turkcell sunucusu üzerinde olmadığından aslında pratikte gerçek paket hızınız ne ise onu alıyorsunuz. Farklı ildeki turkcell sunucusunda normal hız çıkmasının sebebi de muhtemelen sadece size en yakın sunucu size daha fazla hız verecek şekilde ayarlanıyor. Ben bundan önce de türk telekom kullanıyordum ve böyle bir şey ne gördüm ne duydum. İlginç bir strateji gerçekten bana göre. Tabiki bu durum resmi olarak onaylanmış bir şey değil. Ancak sizinle de paylaştığım görüntüler ve konuşmalar neticesinde ben bu sonuca vardım. Umarım faydalı bir içerik olmuştur sizler için. Başka konularda görüşmek üzere :)

Son düzenleme:

Daywalkerr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hocam youtubeden video indirme hızınız nedir acaba?

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,015
unknown.png
Bu ay inşallah ya 35 megabit nete geççem yada 50 megabite geççem.

Daywalkerr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Herhangi bir platformdan video indirme hızım normal olan 200mbps idi. bu da saniyede 200/8=25mb civarı bir hız eder.
Aynen Hocam benim bağlantım sorunlu o yüzden sordum, abonelik yenilediğimde hız testi sizinki gibi lakin indirmede örneğin youtube ilk 400kb idi,şimdi ise 20mb/sn den anında 5 mb/sn düşüyor halen çözemediler

Son mesajlar