'Süper Dünya' Keşfedildi

Reaksiyon puanı
10,327
'Süper Dünya' Keşfedildi

9238.jpg

Bilim adamları, dünyanın 7 katı büyüklüğünde 'Süper-Dünya'yı keşfetti.

Yaşam koşulları oluşabilecek "Dünya" benzeri bir gezegen daha keşfedildi. 42 ışık yılı uzaklıktaki gezegen Dünya’nın 7 katı büyüklükte.

Gezegen avcıları, Dünya benzeri, yaşanabilir yeni bir “süper Dünya” keşfettiler. Bu gezegen 5 yıl önce keşfedilen altı gezegenli HD 40307 sisteminde yer alıyor.

Dünya’nın 7 katı büyüklükteki gezegen Güneş benzeri yıldızının etrafındaki dönüşünü 320 günde tamamlıyor.

90 milyon kilometrelik mesafeyle sistemin yıldızına en uzak gezegeni konumunda.

Kayalık yapıdaki gezegen yıldıza uzaklığı sebebiyle “yaşama elverişli” bölge içerisinde bulunuyor.

Yani bu gezegen ne çok sıcak ne de çok soğuk.

Bu sistem Dünya’ya 42 ışık yılı uzaklıkta. Yani bugünkü koşullarla oraya ulaşmak için 38 bin yıl yolculuk yapmak gerekiyor.

Kaynak

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Benim yaşım 32 ben bu söylentileri çocukluğumdan beri duyarım yani insanoğlu arayışta ama yok işte.. Bu arz küresinden başka bi yerde insan için yaşam olabileceğine ben pek ihtimal vermiyorum..

Zaten Dünya gibi yaşanılabilir bi yer olsaydı Allahü Teala orayı neden boş bıraksınkii şimdi oradada insan olurdu.. Allahü tealanın yarattığı sistemde boşluk yoktur..

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Madem "Bu sistem Dünya’ya 42 ışık yılı uzaklıkta. Yani bugünkü koşullarla oraya ulaşmak için 38 bin yıl yolculuk yapmak gerekiyor." ee o zaman nasıl eciğini bücüğünü biliyorlar neredeyse yol tarifi de verecekler gezegen üzerinde.

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
İnsanoğlu dünyayı tüketip, tüketecek başka gezegenler aramaya başladı.. :)

$ervante$

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Benim yaşım 32 ben bu söylentileri çocukluğumdan beri duyarım yani insanoğlu arayışta ama yok işte.. Bu arz küresinden başka bi yerde insan için yaşam olabileceğine ben pek ihtimal vermiyorum..

Zaten Dünya gibi yaşanılabilir bi yer olsaydı Allahü Teala orayı neden boş bıraksınkii şimdi oradada insan olurdu.. Allahü tealanın yarattığı sistemde boşluk yoktur..
Uzay sınırsız boşluktur peki oralar niye boş

Reaksiyon puanı
10,327
valla oraya çin ile hindistanı göndersek insanların kalanına yeter dünya herhal! :)

sahi bi de şu israili...

valla dünya sütliman olur. :)

zama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Işık hızına ulaşılacak,.. uzay gemisi yapılacak,.. gidilecek, gelinecek falan...
O zaman kadar kim öle kim kala.

ewrecca

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bildiğim kadarıyla gezegenimizin yaşanabilir olması güneşe uzaklığının kadar yanımızda jüpiterin bulunması sayesinde oluyor yörüngede yakın konumlara sahibiz dünyaya doğru gelen gök taşları büyük gezegenin yörüngesinden geçip yolundan sapıyor ve bize çarpmıyor bize doğru gelen gök taşlarını konumu gereği jüpiter %96 oranında saptırıyormuş.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
henüz dünyada insanlara faydalı olacak çözümleri ihtiyaç sahiplerine götüremiyoruz. uzaya çıksak ne olacak önce madenleri parselleyip şirketlere dağıtıcaklar sonrada çalışmak için köleleri yine dünyadan seçecekler. hayat standartlarımızı iyileştirmek için uzaya çıkmamıza gerek yok. mevcut icatlar doğru kullanılsa zaten dünya refaha kolayca ulaşırdı.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Işık hızına ulaşmak sorun değil üstüne bile çıkıldı. Teknolojiye laf atmayın bence elinizde akıllı telefon tutuyorsunuz hala biz görmeyiz gidildiğini diyorsunuz.. Ayrıca uzay boşluktur sonsuzdur ve yetmez gibi negatifi vardır. O yüzden hiçbir şeyde boşluk yoktur, boşuna yaratılmamıştır demek oldukça komik. Çok uzak görmemekle beraber alternatiflerin neye göre şekilleneceğini de düşünmek lazım. Mesela o gezegen yaşanılabilir.. Ama ihtiyacımız olacak mı biz oraya gitme yetisine sahip olduğumuzda?

rimzone

Asistan
Reaksiyon puanı
0

biraz daha ufkumuzu açarak düşünelim, olur mu?

Madem "Bu sistem Dünya’ya 42 ışık yılı uzaklıkta. Yani bugünkü koşullarla oraya ulaşmak için 38 bin yıl yolculuk yapmak gerekiyor." ee o zaman nasıl eciğini bücüğünü biliyorlar neredeyse yol tarifi de verecekler gezegen üzerinde.
en kaba tabirle cevap veriyorum sana : teleskop denen bir şey var.

Dr.Yunus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
amerikayla israili taşısalar onlar orda kardeş kardeş biz burda kardeş kardeş huzur içinde yaşasak off ne çok hayal kuruyorum :(

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Stargate film/dizisinde olduğu gibi acaba solucan delikleri var mı?
Öyle bir şey olabilse muhteşem olurdu.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Stargate film/dizisinde olduğu gibi acaba solucan delikleri var mı?
Öyle bir şey olabilse muhteşem olurdu.

Şu anki teknoloji ile zor gibi belki foton kapsülü tarzı bir bulus gerçeklestirseler o zaman olabilir.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
biraz daha ufkumuzu açarak düşünelim, olur mu?

en kaba tabirle cevap veriyorum sana : teleskop denen bir şey var.
Vay bee ne teleskopmuş hadi bana o teleskop ile trabzondan da bilgi ve ama sadece o teleskopu kullanarak hayat nasıl işliyor hava durumu ne alemde önümüzdeki iki gün havalar nasıl olacak içileblir suyu var mı yiyecek kaynakları neler yapılaşmaya uygun mu? Bunları söyle anlayalım teleskop ne diyor yaşanabilir mi yaşanamaz mı.

rimzone

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vay bee ne teleskopmuş hadi bana o teleskop ile trabzondan da bilgi ve ama sadece o teleskopu kullanarak hayat nasıl işliyor hava durumu ne alemde önümüzdeki iki gün havalar nasıl olacak içileblir suyu var mı yiyecek kaynakları neler yapılaşmaya uygun mu? Bunları söyle anlayalım teleskop ne diyor yaşanabilir mi yaşanamaz mı.
cümlemdeki inceliği anlamamışsın, daha ne diyebilirim sana?

Private-B

Doçent
Reaksiyon puanı
1
yakinda amerikada felan arsa satmaya baslarlar

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
cümlemdeki inceliği anlamamışsın, daha ne diyebilirim sana?
Lafı çevirip sağa sola çekip kendini zeki beni anlamaz odun gösterme çabalarını bırak sen önce benim ilk cümlemdeki inceliği anla sonrada ikinci olarak sorularıma cevap ver. Sanma ki sadece sen bilgi sahibisin, senden başka kişilerde senin kadar hatta çok daha fazla düşünebilir bilgi sahibi olabilir.!!!

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Biz hala maddelere takılıyoruz keşfetmeye çalışıyoruzda asıl keşfi unutuyoruz.
Manevi keşfi...eğer insan yaradanı tanımak ona ulaşmak için fefirruu ilallah deyip yola çıkarsa bu manevi yolculuğa başlamış olur ki o aletlerle göremediklerinizi kalb gözüyle görmek nasib olur.Değerli kardeşlerim mucize mi istiyorsunuz alın size sineğin kanadı veya bir sinek koca prof uzun bir konuşmayı sineğe ayırmıştıda dediiki birkaç prg ile altından kalkılmaz
Biliyormusunuz o yeni keşfettiğiniz ki görüntüsü binlerce sene öncesine ait yani şimdi ordamıdır belli değil gezegenler sadece iki kelime ile yaradılmış Kün feyekün sadece ol yeterli o zaman
Bu varlıktan geçip hakk'a gidelim
cemali ba kemali seyr idelim
Büyük şeyh efendi Mustafa İsmet Garibullah[ksa]Efendibabamız 300 sene öncesinden sesleniyor
bu alem madde alemidir sanaldır boştur ama bir manevi alem vardır ki o erişemediğniz yıldızları avucunuzun içine alırsınızda az gelir

rimzone

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Lafı çevirip sağa sola çekip kendini zeki beni anlamaz odun gösterme çabalarını bırak sen önce benim ilk cümlemdeki inceliği anla sonrada ikinci olarak sorularıma cevap ver. Sanma ki sadece sen bilgi sahibisin, senden başka kişilerde senin kadar hatta çok daha fazla düşünebilir bilgi sahibi olabilir.!!!
yahu demişsin ki "nasıl ecüğünü bücüğünü biliyorlar, neredeyse yol tarifi verecekler". ben de dedim ki en kaba tabirle teleskop var. şimdi ben onların kullandıkları envayi çeşit aletleri bilmiyorum doğal olarak ama ellerindeki "teleskop"un sadece bizim anladığımız şekilde uzağı yakın göstermek gibi bir işlevden ibaret olmadığını biliyorum. sana şimdi ışık tayflarından bahsetsem anlamayacaksın, o yüzden basit bir cümle kurdum onu da anlamadın !

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bir gün bu araştırmaları yaparken teleskopta dünya dışı canlılarla göz göze gelip biz onlara onlar bize uzaylı diye hazırlanacağız galaksiler arası savaşa.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
yahu demişsin ki "nasıl ecüğünü bücüğünü biliyorlar, neredeyse yol tarifi verecekler". ben de dedim ki en kaba tabirle teleskop var. şimdi ben onların kullandıkları envayi çeşit aletleri bilmiyorum doğal olarak ama ellerindeki "teleskop"un sadece bizim anladığımız şekilde uzağı yakın göstermek gibi bir işlevden ibaret olmadığını biliyorum. sana şimdi ışık tayflarından bahsetsem anlamayacaksın, o yüzden basit bir cümle kurdum onu da anlamadın !
helal olsun diyorum ne güzel anlamlı bir biçimde anlatmışsın kardeşim
Bu konuda benide aydınlatabilirmisin.
mesela milyonlarca yıldızlardan samanyolundan galaxilerden bahsediliyor
ancak birde tarık var ampul gibi asılmış dünyanın kurulduğun dan bu yana yeri değişmemiş
onca basit gördüğünüz o alemde birbirinin içinden binlerce km lik hızla dokunmadan geçen gök cisimleri var
işte bunlara değil onları yaradanı düşünelim bakalım Alemlerin Rabbi ne diyor
http://www.kuranikerim.com/telmalili/tarik.htm
http://www.kuranikerim.com/telmalili/buruc.htm
[video=youtube;3F3L6i5AtWI]http://www.youtube.com/watch?v=3F3L6i5AtWI[/video]
[video=youtube;zrQ9njv2Q7k]http://www.youtube.com/watch?v=zrQ9njv2Q7k[/video]

rimzone

Asistan
Reaksiyon puanı
0
helal olsun diyorum ne güzel anlamlı bir biçimde anlatmışsın kardeşim
Bu konuda benide aydınlatabilirmisin.
mesela milyonlarca yıldızlardan samanyolundan galaxilerden bahsediliyor
ancak birde tarık var ampul gibi asılmış dünyanın kurulduğun dan bu yana yeri değişmemiş
onca basit gördüğünüz o alemde birbirinin içinden binlerce km lik hızla dokunmadan geçen gök cisimleri var
işte bunlara değil onları yaradanı düşünelim bakalım Alemlerin Rabbi ne diyor
http://www.kuranikerim.com/telmalili/tarik.htm
http://www.kuranikerim.com/telmalili/buruc.htm

sen neyin kafasını yaşıyorsun birader :mad:

eddie dean

Asistan
Reaksiyon puanı
1
-Işık hızına ulaşıldı diyen arkadaşa sesleniyorum sen hangi galaksiden geldin?

-Maneviyata bakın, boşverin bunları sinek kanadına bakın diyen arkadaşa sesleniyorum sen bilgisayarı, interneti, televizyonu at, gazete okuma, doktora gitme, araba vb. araçları vs daha nice teknoloji içeren hiç birşeyi yapma bu kafayla bir şey yapma mümkünse.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
her 4 seneden bir çıkıyor bu haber düzenli olarak. baya da okunuyor. yani bu tarz haberler magazin havasından. pek takmayın.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
sen neyin kafasını yaşıyorsun birader :mad:
Birader tabiriyle yaşıt olduğumuza karar verdimgüzel bir soru
manalardan çıkıp hakka gidelim cemali ba kemali seyr idelim.
bak ayet ne diyor dinlersen anlar ve tefekkür edersin
tarık yıldızı dünya yaradıldığından beri aynı noktada ve biz hala ona göre yön tayini yapıyoruz
eğer o yıldızları düşüneceğinize onu yaradanın bırakın yıldızları yerçekimini yok etmiş bir karasineği düşünseniz neticeye varacaksınız
[video=youtube;C8pcUKlopdM]http://www.youtube.com/watch?v=C8pcUKlopdM[/video]

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Arkadaşlar önce bir Özel Görecelik ilkesini araştırın derim. 42 ışık yılı uzakta deniyor eğer işte burada Özel Görecelik kuramı devreye girer o da şudur ; eğer bir cisim ışık hızına ulaşırsa kinetik enerjileri kütleye dönüşür ve durağan kütleli cisimler ise asla ışık hızına ulaşamaz yani siz ışık hızına ulaşırsanız kütleniz artar ve hareket enerjiniz azalır ee o zaman ne olacak ? ve hatta günümüzde parçacık hızlandırıcılar var deneyler yapılıyor ama elektronlar ışık hızına çıkarlımıyor nedeni ise yukarıda bahsettiğim gibi kütlenin artması kütle artınca ivmelendirilmesi daha da zorlaşıyor yani diyeceğim o ki günümüz oraya gitmek hayal ha gidilse bile bu çok çok uzun zaman sonra olacağı kesin.