Süper Bilgisayar Deep Blue 10 Yaşında !!

Bu konuyu okuyanlar

chimera

Dekan
Emektar


IBM’nin ürettiği ve 11 Mayıs 1997’de dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’u yenmeyi başaran süper bilgisayar Deep Blue, 10 yaşını doldurdu. IBM’den yapılan açıklamaya göre, 32 işlemcisi ve saniyede 200 milyon satranç hamlesini hesaplayabilen kapasitesiyle bir çağı başlatan Deep Blue, günümüzün gelişmiş bilgisayarı Blue Gene’nin atası sayılıyor. Blue Gene, 131 bin işlemcisi ve saniyede 280 trilyonluk işlem kapasitesiyle halen “dünyanın en hızlı bilgisayarı” unvanını koruyor. Blue Gene, kişiye özel gen bazlı ilaç üretiminden iklim değişikliklerinin sebeplerinin anlaşılmasına kadar pek çok bilimsel araştırmada bilim adamlarına hizmet verirken, süper bilgisayarlar ticari ürün geliştirilmesinde de büyük rol oynuyor. Çamaşır makinelerinden patates cipslerine kadar birçok ürün, süper bilgisayarlar tarafından ince ayrıntılarına kadar tasarlanabiliyor. IBM’nin açıklamasında, dünyanın en hızlı bilgisayarlarını belirleyen Top 500 listesine göre, ilk 500’e giren makinelerin 237 tanesinin IBM’in olduğu belirtilirken, listede sadece Blue Gene mimarisinde çalışan süper bilgisayarların sayısının ise 28 olduğu kaydedildi. IBM’nin Blue Gene isimli bilgisayarının, kullanıcılarına aynı anda en yüksek hızda çalışan 64 bin dizüstü bilgisayara eşit bir performans sunduğu, sistemin 1saniye içinde sunduğu işlem kapasitesinin, tek bir hesap makinesinin hiç durmadan 177 bin yıl süreyle çalışmasına bedel olduğu belirtiliyor.

Alıntı : www.gencbilim.com
 

aydogan

Asistan
10 yıl öncesinin teknolojisiyle böyle canavarlar elde edilebilmiş ise, bu günün teknolojisiyle neler yapılabileceğini hayal edemiyorum.
 
10 yıl öncesinde daha çok pc var diyemeyiz pcler vardı ama donanımları baştan aşağa çok güzeldi tabi o zamanlarda 10 yıl öncesinden çıkan pclerin donanımları bu günlere yetişmek için kendilerii yetiştiriyorlar şu anda bu bilgisayar bir canavar sayılır neden çünkü o kadar insan çalışmış ve emeğide güzel olmuş bu yılların pcsini yapmış
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst