Stop: 0x00000124 Mavi ekran Hatası

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhaba;

Bu sorun hakkında konu açılmışsa af ola çünkü çözüm bulamadım verilen cevaplarda, ve bu konuyu çoğu forumda araştırdım son çareyi bu konuyu açmakta buldum. Bilgisayarımda 2 haftadır bu mavi ekran hatasını alıyorum. Ne yaptıktan sonra oluştu onu da hatırlamıyorum. Bazen youtube'da video izlerken bazen facebook'ta dolaşırken bazen LoL oynarken bazen de bilgisayarı açılış ekranında vb. durumlarda mavi ekran hatası veriyor.
Çözümünü kesin olarak bilen bir arkadaş varsa cevaplarsa sevinirim. Daha fazla bilgi isterseniz de yorum olarak sonradan da ekleyebilirim.

1) Mavi ekran Hatasının resmi: http://i.hizliresim.com/nG3mjN.jpg

2) BluescreenView ekran görüntüsü:http://i.hizliresim.com/nG3mRN.jpg

3) Ekran kartına FunMark programı ile yük bindirip bir süre sonraki ekran sonuçları : http://i.hizliresim.com/QgoYaj.jpg

4)HD Tune programı sonucuda burda (Çok sık mavi ekran hatası verdiği için tarama bitmeden telefonla fotoğraf çektim, zaten bu fotoğrafı çektikten ortalama 10 sn sonra mavi ekran hatası verdi : http://i.hizliresim.com/ozR8kX.jpg

5) Tek ram kullanıyorum ve Windows 7'nin Windows Bellek Tanılama özelliğiyle sorun tarattığımdaki sonuçta ise 'Sorun Algılanamadı'

Format attım düzelmedi.
Rami slotundan çıkarıp başka bir slotuna taktım, tekrar aynı slotuna taktım sorun düzelmedi.
Bilgisayara bakım yaptım sorun düzelmedi.(Termal macunu yenileme, Fanların tozunu alma vs.)
Ekran kartını çıkardım tekrar taktım sorun düzelmedi.
Ekran kartını çıkarıp on board ekran kartını kullandım sorun düzelmedi.
Bütün parçaları tam oturttum sonuç düzelmedi.( Çoğu forumların yorumlarında sunulan fikir(!) )

İşletim Sistemi: Microsoft Windows 7 Ultimate
İşlemci: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2300 MHz (11.5 x 200) 4400+
Bilgisayar Türü: ACPI x86 tabanlı bilgisayar
IDE denetleyici: AMD PCI IDE Controller
Disk Sürücüsü: ATA Device (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)
Görüntü Bağdaştırıcısı: AMD Radeon HD 5500 Series (2 GB)
Ağ Bağdaştırıcısı: Atheros L1 Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Controller
Ram: DDR2 (2GB)

Yardımda bulunan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sorun yazılımsal bişey .dll diyor. Ekran kartını çıkar onboarda tak öyle oyna oyunları dene bakayım. AMD nin driverleri zaten sabıkalı

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartını çıkarıp on board ekran kartını kullandım sorun düzelmedi.

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ram slotlarinda herhangi bir sorun olmadigina emin misin

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sorun sadece oyun açarken oluyordu değil mi ?

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ram slotlarinda herhangi bir sorun olmadigina emin misin
@Jomolocco %75 eminim. Bunu kesin olarak kontrol etmem mümkün mü ? Mümkünse nasıl yapabilirim ? Ayrıca, tek ram kullanıyorum ve Windows 7'nin Windows Bellek Tanılama özelliğiyle sorun tarattığımdaki sonuçta ise 'Sorun Algılanmadı'

Sorun sadece oyun açarken oluyordu değil mi ?
@Seyhoo Ne yaptıktan sonra oluştu onu da hatırlamıyorum. Bazen youtube'da video izlerken bazen facebook'ta dolaşırken bazen LoL oynarken bazen de bilgisayarı açılış ekranında vb. durumlarda mavi ekran hatası veriyor.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
yazılımsal sorun öncelikle driver güncellemelerini yapın olmuyorsa format atmalısın

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hangi iso dosyasıyla format atıyorsun ?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bursadaysan gel donanımsal olması lazım anakart modelini yazar mısın
1-Malesef, İstanbul da oturuyorum.
2-Anakart modeli: ECS A740GM-M
3-Hangi iso dosyasıyla attığımı bilmiyorum,nasıl bakıldığını söylersen bakıp söyleyebilirim sana.

yazılımsal sorun öncelikle driver güncellemelerini yapın olmuyorsa format atmalısın
W7'den önce Vista kullanıyordum ve ozamanda bu mavi ekran sorunu vardı.Format attıktan sonra tüm driverları güncelledim fakat sorun hala devam ediyor.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yanlız anakartın tam ofsaytmış

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu gibi sorunların tespiti uzaktan güç olur ancak elime alırsam sistemi o zaman çözülür ama illaki sonuç bulacak
Sen şimdi bana deneme yanılma yoluyla yapılacakları söyle bare hangi parçada sorun var onu öğreneyim.Yenisini alırım

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
İlk önce denemelik parçalarına uyan bi anakart bul öyle dene

ynsemre61

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sen şimdi bana deneme yanılma yoluyla yapılacakları söyle bare hangi parçada sorun var onu öğreneyim.Yenisini alırım
Hdd sorunlu olabilir imaj alıp harici başka bir hdd ile açmayı dene yada ona yeniden w7 kur dene bence sorun onda.
Ayrıca çokta işe yarıcağını sanmıyorum ama kasanın elektirik bağlantısını kesip güç düğmesine bir kaç defa basılı tut belki işe yarar.

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hdd sorunlu olabilir imaj alıp harici başka bir hdd ile açmayı dene yada ona yeniden w7 kur dene bence sorun onda.
Ayrıca çokta işe yarıcağını sanmıyorum ama kasanın elektirik bağlantısını kesip güç düğmesine bir kaç defa basılı tut belki işe yarar.

Şimdi sorunun kesin hdd'de olduğunu bilsem koşarak gider alırım hdd.Şuankesin sonuça ulaşmya çalışıyorum.Hem durup duruken hdd neden bozulsun ki ?:huh:

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
win 8 kurup dene ama driver yükleme. bir süre kullan

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
sen kur kim dediyse kaile alma. sen şuan sorunun kaynağını öğrenmek istiyormusun. ? o halde kurup deneyeceksin sorun işletim sistemindemi belki win7 arızalı home kurduysa pro kurarsın vs vs
aşam aşama git. sonra ekran kartını kur bir süre kullan arıza veriysen sil tekrar kullan. vermediyse ses driver. arıza vermediyse ethernet vs vs. devam et

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen kur kim dediyse kaile alma. sen şuan sorunun kaynağını öğrenmek istiyormusun. ? onhakde kurup deneyeceksin sorın işletim sistemindemi belki win7 arızalı home kurduysa pro kurarsın vs vs
En kısa sürede deneyip,sizleri haberdar edeceğim.Teşekkürler.

ynsemre61

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Şimdi sorunun kesin hdd'de olduğunu bilsem koşarak gider alırım hdd.Şuankesin sonuça ulaşmya çalışıyorum.Hem durup duruken hdd neden bozulsun ki ?:huh:
Hdd hassas ir donanımdır içine toz kaçar bozulur sarsılsa bile etkilenebilir. Çevrende harici hdd kullanan vardır büyük ihtimal.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Harddisk arızalandığı zaman genelde windows kurulumuna izin vermez hata verdirir. Harddisk arızası olduğu zaman mavi ekran gelme durumu düşüktür. Bu demek oluyor ki arkadaş format atmış hata varken hdd kuruluma izin vermiş. Bi problem olmaz genelde

AsDErA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
deneme yanilma yontemi ile cozulur yoksa kesin sudur diyemeyiz.
Utorrent de bile mavi ekran hatasi alabilirsin.

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
deneme yanilma yontemi ile cozulur yoksa kesin sudur diyemeyiz.
Utorrent de bile mavi ekran hatasi alabilirsin.

Dostum denediklerimi yazdım oraya, bilmediğim yada aklıma gelmeyen bir şey varsa söylede onlarıda uygulayayim.

Hdd hassas ir donanımdır içine toz kaçar bozulur sarsılsa bile etkilenebilir. Çevrende harici hdd kullanan vardır büyük ihtimal.

Arkadaşımda 160lık var bir tane onu denicem yakın zamanda.

Harddisk arızalandığı zaman genelde windows kurulumuna izin vermez hata verdirir. Harddisk arızası olduğu zaman mavi ekran gelme durumu düşüktür. Bu demek oluyor ki arkadaş format atmış hata varken hdd kuruluma izin vermiş. Bi problem olmaz genelde

Arkadaştan şimdi 160lığı alıcam 0 dan yeniden firmat atıcam baktım düzelmiyo direk bilgisayarcıya götürcem, illallah ettim valla bu durumdan :/

Naira TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorun halolmadi arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.Konu güncel.

Son mesajlar