Steve Jobs sonrası Apple

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Buna gereksiz kar kısması denir mi bilmiyorum ama çok saçma şeyler olabiliyor. Mesela uygun fiyatlı bir telefon için (Iphone 9 ya da Iphone se2 ne derseniz) 4.7" ekran belirliyorlar ve ekran küçük olduğundan PPİ oranı da düşük olacak (PPİ oranının düşük olacağını herkes biliyor XR ve 11 de bile düşüktü). Iphone 11 pro max şu an 11.600 tl ve bataryası 3969 mAh bu gayet yeterli ama, hani 31 mAh de kesilmez bence. Iphone 11 şu an 7.100 tl ve 828x1792 piksel çözünürlüğü var ayrıca 324 PPİ (Yani bence bu da bir kısma) burada bu telefonlar kötü demiyorum aksine çok al benili ve çok beğendiğim telefonlar. Ama Apple marka olarak biraz para üzerine kurulmuş gibi geliyor bana. Yani benim demek istediğim Steve Jobs sonrası Apple. Steve Jobs varken yani o ölmemişken Apple diğer firmalara yön veren, ve gerçekten en değerli şirket idi. Şu an da Dünyanın en değerli (En çok para eden) şirketi. Steve Jobs varken Apple için önemli işlere imza atmak önemli idi. Çünkü Steve Jobs için önemli işlere imza atmak önemli idi. Ama özellikle de bana Steve Jobs sonraki Apple döneminde en çok para üzerine kurulmuş olduğu zaman bu zamanlar yani Tim Cook zamanları gibi geliyor (Bir sürü insan bana çok kötü tepki gösterecek büyük ihtimalle). Ama Steve Jobs olsa idi telefonlarında küçük ekran, düşük PPİ oranı ve düşük çözünürlüğe izin verir miydi? Hayır tam tersi o herkes 7000 tl bandında 2k+ (1440x3120) çözünürlük kullanıyorsa o 4k çözünürlük kullanırdı buna eminim. Steve Jobs olsa idi 11 pro max (Amiral gemisinde) de 4000 mAh yerine 31 mAh kesip 3969 mAh mi yapardı? Hayır o rakibinde atıyorum s20 ultra da 5000 mAh varsa o 5500 mAh yapardı buna da eminim. Steve Jobs olsa idi ki keşke olsaydı Iphone 7 Türkiye de 3.074 tl mi olurdu? Hayır kesinlikle olmazdı ister dolar 7 tl olsun ister vergiler çok olsun buna da eminim. Iphone XR 5730 tl ama 2942 mAh bataryası var, 6.1" boyutunda IPS LCD paneli var ve 11 ile aynı çözünürlüğü kullanıyor ayrıca 324 PPİ. Şimdi "XR'ın ekranını kullanmayanlar eleştiriyor bir şey bilmiyorlar." diyenler olacaktır zaten bunu dediğim bir çok yerde bunu duydum e tabii ki iyi olur küçücük ekranda 324 PPİ olsa ne olur. Ama sizce Steve Jobs olsa idi XR'ın ekranı 828x1792 çözünürlükte mi olurdu, HAYIR tabii ki olmazdı, XR'ın ekranı IPS LCD mi olurdu? HAYIR. Steve Jobs olsa idi XR'ın ekranı 2k+ çözünürlükte en az 500 PPİ ve Oled olurdu en çok da buna eminim. Bence Steve Jobs olmadan Apple, Tim Cook geldiğinden beri biraz olsun para üzerine kurulu. Eskiden Iphone telefonlar o kadar al beniliydi ki. Artık hala al benili ama bir albenisi var. Iphone 11 serisinin albenisi en iyi video çeken telefon olması. Başka? Steve Jobs olsa idi 11 serisi bence en iyi ekranlı telefon olurdu, en uzun pil ömrüne sahip telefon olurdu (Yani sadece bir tane al benisi olmazdı). Bence Steve Jobs 24 Ağustos 2011 de Apple CEO'luğunu bıraktığından beri Apple sadece Dünyanın en değerli (En çok para eden) 1.38 trilyon dolarlık şirketi. 11'i XS'e tercih edecek kişi sayısı pek yok. Çünkü 11 XS'in çıkıntılı hatta ekranı kısılmış hali. Sizce Steve Jobs olsa idi bir kaç senedir Apple telefonlarda bir öncekinin çıkıntılı halini mi görürdük?...

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Apple = Steve Jobs Demektir Bunu Herkes Bilir Kabul Eder.

Steve Jobs Demek = Özgünlük, Yenilik, Verimlilik, Kararlilik, Kullanilabilirlik, Müsteri Odakli ARGE Calismasi Demektir.

Tim'in Yaptiklari Elde Olani Isitip Isitip Sunmak Göz Boyamak, Asiri Pahalilik Ile Kalitenin Zirvesi Oldugu Izlenimi Yaratmak, Diger Platformlarda Olan Özellikleri Iyi Bir Reklamla Ben Yaptim Ilk Bende Vardi Havasi Olusturmak Patent Ihlali Yapip Kendine Ait Olmayan Patentlerede Kendi Patentiymis Gibi Savas Acmak vs Kisaca Steve Jobs'un Gozunden Bakmamak ve Bakmayarak Antipati Olusturmak.

Ayrica Kendi Özgünlügünü Olusturmak/Yapmak Adina Steve Jobs Gözünden Bakmayi Tercih Etmemesiyle Yine Diger Platformlari Gizlice Takip Edip Güya Özgün Gibi Davranarak Bir Sayginlik Kazandigini Dusunmekteler. Bu Hareketleriyle Ustu Kapali Bi Sekilde Steve'den Sonra Ilerleme Kaydettik Edasi Takiniyorlar Kendilerince. Kaldiki Hep Geriden Gelmeleri Diger Platformu Ne Kadar Taklit Ettiginin Gostergesidir. Elle Tutulur Gozle Gorulur Bir Becerileri Yok.

Toparlamak Gerekirse Apple Eski Apple Olmasada Hala Steve Jobs'un Kararli ve Stabil IOS'unun Meyvesine Bagli Olarak Liderligini Sürdürmekte.

Tasarim Olarak 5 Yil Gerideler Henüz Android Tarafindaki Milenyumvari Tasarimlar Goremedik Maalesef.
Megapiksel Cilginligina Katilmamis Olsada 11 Versiyonuyla Cok Az Kamera Genisligi Katmis Olsalarda Henüz Apple'in Namina Yakisir Derecede Bir Kamera Göremedik.

Yani Steve Gitti Isler Isbilmezlere Kaldi Onlarda Steve Jobs'un Geride Biraktiklarini Kaymagini Yemekten Olusan Tembellikle Ciddi Bir Atilim Sergileyemediler. Bunun Baslica Nedeni Müsterinin Önüne Ne Versek Yer Mantigiyla Calisiyor Olmalaridir.

Not : Yazdiklarinizi Okurken Cok Zorlandim, Yazilarinizi Satir Satir Yazarsaniz Okuma Güclügü Olusmayacaktir.

GürkanBay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Durağanlığa geçmiştir, steve jobs dönemi ürünleri daha agresifti şimdi yerinde sayıyor

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Steve Jobs yenilikçi bir kişilikti her zaman bir öncekinden daha iyi ürünler yapmayı hedeflemiştir hatta şöyle bir sözü vardı “Evrende bir iz bırakmak istiyorum” bence bu sözünü yerine getirdi eğer sağ olsaydı ve Apple’da olsaydı emin’im ki iPhone’da devrim niteliğinde yenilikler ve geliştirmeler yapmıştı çoktan şuan olduğu gibi iPhone’lar bir birini tekrar etmiyor olacaktı...

Reaksiyon puanı
892
Apple her zaman en iyisi ama Steve Jobs başlattığı için katkısı büyük.Her zaman teknolojide standartları belirleyen bir marka.Böyle tartışmalar saçma.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Steve Jobs eğer şimdi yaşasaydı, Apple çok daha farklı bir yerlerde olurdu. Bakın hala iPhone 4s tık demeden çalışıyor, bir de iPhone 6''ya bakın, beş senede ne hale geliyor. Hiç bir Apple cihazı bir daha Steve Jobs'un yaptığı kadar başarılı olmaz Apple olarak bence. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi, Apple'ı Apple yapan şey Steve Jobs'dır. Siz hiç iPhone 11'de sıradışı bir özellik gördünüz mü, hayır. Ama Steve Jobs zamanında, kompakt tasarıma sahip sıradışı bir cihaz ortaya çıktı. O zaman için hiç bir telefonda 8 MP'lik bir kamera yoktu. sesli asistan da yoktu. Açıkçası konuyu 2 kelime olarak özetlemek gerekirse
Apple = Steve Jobs

Reaksiyon puanı
6,381
Steve Jobs eğer şimdi yaşasaydı, Apple çok daha farklı bir yerlerde olurdu. Bakın hala iPhone 4s tık demeden çalışıyor, bir de iPhone 6''ya bakın, beş senede ne hale geliyor. Hiç bir Apple cihazı bir daha Steve Jobs'un yaptığı kadar başarılı olmaz Apple olarak bence. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi, Apple'ı Apple yapan şey Steve Jobs'dır. Siz hiç iPhone 11'de sıradışı bir özellik gördünüz mü, hayır. Ama Steve Jobs zamanında, kompakt tasarıma sahip sıradışı bir cihaz ortaya çıktı. O zaman için hiç bir telefonda 8 MP'lik bir kamera yoktu. sesli asistan da yoktu. Açıkçası konuyu 2 kelime olarak özetlemek gerekirse
Apple = Steve Jobs
Konuyu gerçekten çok güzel özetlemişsiniz.

Alikimmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Buna gereksiz kar kısması denir mi bilmiyorum ama çok saçma şeyler olabiliyor. Mesela uygun fiyatlı bir telefon için (Iphone 9 ya da Iphone se2 ne derseniz) 4.7" ekran belirliyorlar ve ekran küçük olduğundan PPİ oranı da düşük olacak (PPİ oranının düşük olacağını herkes biliyor XR ve 11 de bile düşüktü). Iphone 11 pro max şu an 11.600 tl ve bataryası 3969 mAh bu gayet yeterli ama, hani 31 mAh de kesilmez bence. Iphone 11 şu an 7.100 tl ve 828x1792 piksel çözünürlüğü var ayrıca 324 PPİ (Yani bence bu da bir kısma) burada bu telefonlar kötü demiyorum aksine çok al benili ve çok beğendiğim telefonlar. Ama Apple marka olarak biraz para üzerine kurulmuş gibi geliyor bana. Yani benim demek istediğim Steve Jobs sonrası Apple. Steve Jobs varken yani o ölmemişken Apple diğer firmalara yön veren, ve gerçekten en değerli şirket idi. Şu an da Dünyanın en değerli (En çok para eden) şirketi. Steve Jobs varken Apple için önemli işlere imza atmak önemli idi. Çünkü Steve Jobs için önemli işlere imza atmak önemli idi. Ama özellikle de bana Steve Jobs sonraki Apple döneminde en çok para üzerine kurulmuş olduğu zaman bu zamanlar yani Tim Cook zamanları gibi geliyor (Bir sürü insan bana çok kötü tepki gösterecek büyük ihtimalle). Ama Steve Jobs olsa idi telefonlarında küçük ekran, düşük PPİ oranı ve düşük çözünürlüğe izin verir miydi? Hayır tam tersi o herkes 7000 tl bandında 2k+ (1440x3120) çözünürlük kullanıyorsa o 4k çözünürlük kullanırdı buna eminim. Steve Jobs olsa idi 11 pro max (Amiral gemisinde) de 4000 mAh yerine 31 mAh kesip 3969 mAh mi yapardı? Hayır o rakibinde atıyorum s20 ultra da 5000 mAh varsa o 5500 mAh yapardı buna da eminim. Steve Jobs olsa idi ki keşke olsaydı Iphone 7 Türkiye de 3.074 tl mi olurdu? Hayır kesinlikle olmazdı ister dolar 7 tl olsun ister vergiler çok olsun buna da eminim. Iphone XR 5730 tl ama 2942 mAh bataryası var, 6.1" boyutunda IPS LCD paneli var ve 11 ile aynı çözünürlüğü kullanıyor ayrıca 324 PPİ. Şimdi "XR'ın ekranını kullanmayanlar eleştiriyor bir şey bilmiyorlar." diyenler olacaktır zaten bunu dediğim bir çok yerde bunu duydum e tabii ki iyi olur küçücük ekranda 324 PPİ olsa ne olur. Ama sizce Steve Jobs olsa idi XR'ın ekranı 828x1792 çözünürlükte mi olurdu, HAYIR tabii ki olmazdı, XR'ın ekranı IPS LCD mi olurdu? HAYIR. Steve Jobs olsa idi XR'ın ekranı 2k+ çözünürlükte en az 500 PPİ ve Oled olurdu en çok da buna eminim. Bence Steve Jobs olmadan Apple, Tim Cook geldiğinden beri biraz olsun para üzerine kurulu. Eskiden Iphone telefonlar o kadar al beniliydi ki. Artık hala al benili ama bir albenisi var. Iphone 11 serisinin albenisi en iyi video çeken telefon olması. Başka? Steve Jobs olsa idi 11 serisi bence en iyi ekranlı telefon olurdu, en uzun pil ömrüne sahip telefon olurdu (Yani sadece bir tane al benisi olmazdı). Bence Steve Jobs 24 Ağustos 2011 de Apple CEO'luğunu bıraktığından beri Apple sadece Dünyanın en değerli (En çok para eden) 1.38 trilyon dolarlık şirketi. 11'i XS'e tercih edecek kişi sayısı pek yok. Çünkü 11 XS'in çıkıntılı hatta ekranı kısılmış hali. Sizce Steve Jobs olsa idi bir kaç senedir Apple telefonlarda bir öncekinin çıkıntılı halini mi görürdük?...
Evet haklısın bazı yerlerde ama biraz da saçmalamışsın türkiyedeki vergi oranlarını steve jobs olsa bile bi şey yapmaz evet o olsaydı daha iyi telefonlar olurdu ama türkiyede fiyatı gene aşırı pahalı olurdu

Reaksiyon puanı
6,381
Evet haklısın bazı yerlerde ama biraz da saçmalamışsın türkiyedeki vergi oranlarını steve jobs olsa bile bi şey yapmaz evet o olsaydı daha iyi telefonlar olurdu ama türkiyede fiyatı gene aşırı pahalı olurdu
Hayır aşırı pahalı olmazdı. Tim Cook'un pahalılık takıntısı yüzünden ekstra pahalı Apple ürünleri. Yani şu an aşırı pahalı çünkü (Kaba tabirle) Tim Cook istiyor. Böyle şirketi daha iyi yapacağını zannediyor. Steve Jobs olsa idi Iphone 11 699 dolar olmazdı. Belki daha iyi bir ekran ile daha yüksek kapasiteli bir batarya ile 599 dolar olacaktı. Yani yurt dışı fiyatı değişecekti.

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
Apple = Steve Jobs
Aynen. iPhone 4S de ios sürümünü ios 6 ya düşürünce,çok akıcı ve hızlı çalışıyor. iPhone 4S zamanındaki en iyi telefondu.

Alikimmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hayır aşırı pahalı olmazdı. Tim Cook'un pahalılık takıntısı yüzünden ekstra pahalı Apple ürünleri. Yani şu an aşırı pahalı çünkü (Kaba tabirle) Tim Cook istiyor. Böyle şirketi daha iyi yapacağını zannediyor. Steve Jobs olsa idi Iphone 11 699 dolar olmazdı. Belki daha iyi bir ekran ile daha yüksek kapasiteli bir batarya ile 599 dolar olacaktı. Yani yurt dışı fiyatı değişecekti.
Tamam 100 dolar ucuz olsun ama türkiyede hiçbi şey değişmezdi

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
En azından Apple tarafında daha yenilikçi özellikler görülecekti. Ekran içi parmak izi okuma, katlanabilir ekran vs. olabilirdi. Tim Cook'un yaptığı iPhone'lar asla yenilikçi olmadı. Tek yaptıkları sıradışı şey ancak iOS olabilir o kadar. Tim Cook Apple'ı klas bir marka gibi gösterdi. Aslında Steve Jobs var iken Apple bu kadar pahalı değildi. Kaldı ki pahalı olsa bile o zamanlar için kapasitif dokunmatik ekran ve 8 MP'lik bir kameraya insanlar zaten verirdi o parayı bence.

Alikimmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
En azından Apple tarafında daha yenilikçi özellikler görülecekti. Ekran içi parmak izi okuma, katlanabilir ekran vs. olabilirdi. Tim Cook'un yaptığı iPhone'lar asla yenilikçi olmadı. Tek yaptıkları sıradışı şey ancak iOS olabilir o kadar.
Bu doğru

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Peki şuna ne demeli? Madem ki Apple 3-4 GB RAM ile yetiniyor, neden çok pahalı? Tim Cook bu markayı bu hale getirdi. Belki Apple şu an ucuz olsa F/P telefonlar arasında olabilirdi. Koydukları donanım ile fiyat çok orantısız. Bir de utanmadan yavaşlatma yapıyorlar. Zaten 1 GB RAM var kardeşim, iyice mi çökerteceksin telefonu. Bana göre çok anormal bir fiyat politikası var. Şimdi diyecekler sende 11 var madem öyle sen niye aldın diye, ben bir telefonu 5-6 sene boyunca kullanırım ondan.

Dobby

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Şu an androidin güncelleme desteğini arttırması Apple için bir sonun başlangıcının olacağını düşünüyorum

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
iOS 6 ve önceki iOS un arayüzü ve animasyonları çok güzeldi. iOS 7 ve sonrasını beğenmedim.
Bende tam tersini düşünüyorum, benim için en kaliteli kullandığım sürüm iOS 9'dur. En stabil ve hızlı sürüm o şu an benim gözümde.

Reaksiyon puanı
6,381
Ya olay sadece para değil tüm konuşmalardan bunu mu anladınız?

Olay Tim Cook gibi biri Apple'a CEO iken Apple'ın yaptığı her şeyin çıkıntılı versiyonunu yapması, daha kötü özelliğe rağmen daha pahalı olması. Ayrıca zaten Türkiye de hiçbir şey değişmese bile sonuçta daha iyi özellikli bir telefonu 100 dolar daha ucuz olmuş olurdu.

Son düzenleme:

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Steve Jobs ' dan sonra bir ara durgunluk-düşüş dönemi oldu ama bu aralar yavaştan toparlanmaya başladılar.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Yazdıklarìna katılıyorum.Steve Jobs zamanìnda Apple yenilikçi bir markaydı,rakipsizdi.Şimdi teknoloji anlamında rakiplerini takip eden,iosun meyvelerini yiyen bir marka oldu.Steve jobs hayatta olsaydı bugün Apple şu anki durumundan daha iyi olurdu.