SSD (Solid State Disk) harddisk alma konusunda teknik bilgi...

Bu konuyu okuyanlar

iso81tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilindiği üzere Sabit Disk piyasasına Solid State Disk (SSD) disk kavramı dahil oldu. Bu harddiskler 7200 rpm bir harddiskten bile daha hızlı olduğundan ve üretim ve talep orantılı olarak fiyatlarınında zamanla ucuzlayacağını düşünürsek mevcut motorlu eski harddisklerin yerini alacağını düşünüyorum.

Şuan elimde Asus n53jf-sx210v model bir laptop var. Laptopu 1,5 yıl önce aldım ve özellikleri şu an için bile çok iyi ancak üzerinde 5400 rpm Segate marka harddisk vardı. bu nedenle bilgisayar istenilen performansı vermiyordu ve harddisk çok ısınıyordu. Bende geçenlerde Western Digital 7200 rpm harddisk aldım ve bilgisayar gayet verimli çalışmaya başladı.

Şu an yeni yaygınlaşmaya başlayan ve fiyatı kapasitesine göre pahalı olan SSD harddisk almak istedim, fakat benim laptopun sata çıkışının Sata 2.0 olduğunu duydum (tam emin değilim...). Piyasadaki SSD harddisklerin Sata 3.0 destekli olması nedeniyle benim laptopta istenilen performansta çalışıp çalışamayacağı hususunda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
:clover:

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
yarısı bilgi yarısı soru olmuş :D

netten baktığımı göre ilk nesil işlemcin hm55 chipsete sahip bu yüzden sata 3 desteklemiyor yani takarsın fakat sata 2 hızında çalışır oda max 300mb sata 3 olsaydı max 600mb idi hızı

hm65 den sonrası destekliyor sata 3 laptoplarda

netmaster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaklaşık 5 aydır ssd kullanıyorum anakartım sata 2 destekli ancak ssd sata 3.normal hdd ile arada çok büyük farklar var gerçekten.sata 2-3 ayrımından çok iops değerlerini dikkate almanı öneririm ve stabil bir ssd olmalı.şuan çok ucuzlamış ben aldımda 320 lira olan ssd şimdi 250 lira civarı.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
anakartında sata3 desteği yok muhtemelen. ancak sata2 ssdler bile hddlerden baya performanslı.

iso81tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sata 2 destekli ssd ler daha pahalı, sata 3 destekli almak daha mantıklı görünüyor...

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
sata2 ler daha ucuzdur. ama piyasada pek kalmadı artık.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ssd alınacaksa sata 3 alınmalı..sistem sata 2 olabilir amma yarın sata 3 sistem toplanırsa ssd pasif olmaz..zaten sata 3 destekli ssdler yapıları gereği sata 2de çalışıyor...
ha istenen performansı verirmi elbette vermez..amma klasik hdd leri çokça katlar.
fiyatları bence pahallı..hala.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Testlerde SATA'nın max hızları.
SATA1 ~ 135 MB/sn
SATA2 ~ 275 MB/sn
SATA3 ~ 550 MB/sn

Eğer aldığınız SSD SATA3 destekli ise ve anakartınız SATA1 destekli ise ~ 135 MB/sn hıza sahip olursunuz. Hız kadar önemli olan başka hususlarda var. En önemlilerinden biri IOPS yani saniyedeki işlem sayısı. Almadan önce karşılaştırma testleri çok faydalı olur.
Şu an için fiyat/kapasite olarak en mantıklısı 120GB SATA3 SSD ler görünüyor. Vatanda haftasonu indiriminde 207 TL'den başlıyor.
Eğer dizüstünü PC'nizde ikinci disk yuvası var ise eski HDD'yi buraya takabbilirsiniz. Yada optik disk sürücüsünü sökerek buraya takmak için hazır aparatlar var. CD/DVD'ler formatlarda dahi kullanılmaz oldu. Artık flash disk ve hafıza kartları ile optik disk derdi yok.

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu teknosa SSD satıyormu.100 tl hediye çekim var. Elimde duruyo ne alacağımı bilemdim. Eğer 200 tl civarına teknosa 120gb SSD satıyorsa üstünü tamamlayıp alayım diyorum ama sitelerinde göremedim ben.

Eğer Teknosa da SSD yoksa Vatandaki OCZ 240GB Agility 3 Serisi Sata 3.0 SSD yi tavsiye edermsiniz?Axess kart ile 383 Tl ye satıyorlar . Fiyat çok iyi .
Yarın gidip alsam mı:confused1:

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bu teknosa SSD satıyormu.100 tl hediye çekim var. Elimde duruyo ne alacağımı bilemdim. Eğer 200 tl civarına teknosa 120gb SSD satıyorsa üstünü tamamlayıp alayım diyorum ama sitelerinde göremedim ben.

Eğer Teknosa da SSD yoksa Vatandaki OCZ 240GB Agility 3 Serisi Sata 3.0 SSD yi tavsiye edermsiniz?Axess kart ile 383 Tl ye satıyorlar . Fiyat çok iyi .
Yarın gidip alsam mı:confused1:
Şimdi inceledim. Sadece taşınabilir disk var. Ne HDD ne SSD göremedim.

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şimdi inceledim. Sadece taşınabilir disk var. Ne HDD ne SSD göremedim.

Peki bu OCZ 240GB Agility 3 Serisi Sata 3.0 SSD ye ne diyorsun 383tl ye alınır mı. Agility 4 ve vertex 4 serisi çıktı.Acaba biraz daha beklemek gerekir mi yoksa 383 tl ye alsammı agility 3 ü.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
OCZ Agility 3 serisi epeydir piyasada. Bir bakıma eskidi diyemeyiz çünkü HDD'ler kapasiteleri dışında eline su dökemezler. Bence kapasiteden önce performans öncelikli ise 120 GB veya 240 GB alınabilir.

Genel olarak 60 GB tavsiye etmem. Neredeyse yarısını işletim sistemi dolduruyor. Diğer yarısını da gerekli program ve uygulamalar.

SSD'yi hangi sistemde kullanacağınız da önemli. Masaüstü bilgisayarlara çok sayıda disk takılabilir ancak dizüstü bilgisayarlara genelde ikinci disk takılamaz.

Kapasite seçimi önemli bir husus. Buna dikkat. İşletim sistemi ve gerekli uygulamaların sığması gerekli. Film mp3 gibi dosyalar varsa ikinci diskte saklanmalı.

----------------------

Kısa süre önce 120GB SATA3 SSD'ler 300TL üzeriydi. Şuan genel olarak 250TL civarı. Ancak görüldüğü gibi neredeyse 200TL'ye alınabiliyor. Fiyatın 1/3'ü gibi koca dilimi uçmuş.
Ne kadar bekleyeceksin ve fiyat ne kadar düşecek bu belli değil?
240GB'lık ürünler 300TL altına ne zaman düşecek belli değil.

Bence bütçene ve kapasite ihtiyacına göre 120 GB veya 240 GB alabilirsin. Fiyat için bekle diyenler olur, simetrik/asimetrik için bekle diyenler olur. Bunlar için 1 sene daha beklemek yada hemen sahip olmak. Bu sürer gider. Seçim senin.

Son mesajlar