SSD Nasil kullanilr

Bu konuyu okuyanlar

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Arkadaslar bu konuda kafamda cok fazla soru var,yardimci olursaniz cok sevinirim.

*Bir gamingbook alicam.Alacagim bu laptopta ssd olursa pc kurarken yapmam gereken bi sey var mi,Windows u nasil ssd ye kuracagim?

*Bu SSDye bilgisayarimdaki C D suruculerinin haricinde bi yerden mi virecegim.
Mesala istedigim dosyalari icine tasiyabilecek miyim ?
(Kusura bakmayin sacma olmus olabilir)

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Zaten sen Windows yüklü bir laptop alırsan SSD'ye kurulmuştur.Eğer FreeDos alırsan kurarken sana soracak nereye kurayım diye. SSD'yi seçersin. Ayrıca istediğin dosyayı içine taşıyabilirsin zaten HDD'den tek farkı çok daha hızlı olması.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Zaten sen Windows yüklü bir laptop alırsan SSD'ye kurulmuştur.Eğer FreeDos alırsan kurarken sana soracak nereye kurayım diye. SSD'yi seçersin. Ayrıca istediğin dosyayı içine taşıyabilirsin zaten HDD'den tek farkı çok daha hızlı olması.
Peki dosyayi nereye tasiyacagim c veya d surucusune mi ?

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
5 sene once alinmis bi pc kullaniyorum yakinda gaming book alicam.Yani pc nasil kurulur hatirlamiyor ve bilmiyorum.
Kisaca bu c d surucusu nedir bu SSD ye ben nasil ulasacagim beni aydinlatsaniz??

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Sunu kisaca bi anlatsaniz bana lutfen

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Bak güzel kardeşim senin diskini çıkaracaklar,ssd disk takacaklar.Aynı öbür disk gibi ister c,ister c,d ikiye böl onu sen yapacaksın.Öbür diskini flash disk gibi kullanabilirsin.Önemli dosyalarını sklarsın.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Windows'u kurduğun sürücünün adı C olacak zaten. (Windows kurulu olduğu sürücüyü C olarak adlandırıyor otomatik olarak) O da senin SSD sürücün olacak. HDD sürücü isimleri de D, E şekilde kaç bölüm varsa o şekilde adlandırılacak. Doğrudan kurduğun her yazılım C sürücüsüne gitmiş olacak.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Windows'u kurduğun sürücünün adı C olacak zaten. (Windows kurulu olduğu sürücüyü C olarak adlandırıyor otomatik olarak) O da senin SSD sürücün olacak. HDD sürücü isimleri de D, E şekilde kaç bölüm varsa o şekilde adlandırılacak. Doğrudan kurduğun her yazılım C sürücüsüne gitmiş olacak.
Sonradan ssd eklemicem.Hem hdd li hem ssd li bi laptop alabilirim.
Yukarda arkadas windows yuklu bir laptop ta ssd ye kurulcagini soyledi.Sen de windows kuruldugu surucunun c ve SSD oldugunu soyluyorsun.
O zaman c disindaki suruculer HDD olucak galiba?
Peki whitehawk neyi kastediyor flash bellek olarak kullanmada?
Ve hani ben istedigim programlari ssd ye kuruyordum"Doğrudan kurduğun her yazılım C sürücüsüne gitmiş olacak."

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Sonradan ssd eklemicem.Hem hdd li hem ssd li bi laptop alabilirim.
Yukarda arkadas windows yuklu bir laptop ta ssd ye kurulcagini soyledi.Sen de windows kuruldugu surucunun c ve SSD oldugunu soyluyorsun.
O zaman c disindaki suruculer HDD olucak galiba?
Peki whitehawk neyi kastediyor flash bellek olarak kullanmada?
Ve hani ben istedigim programlari ssd ye kuruyordum"Doğrudan kurduğun her yazılım C sürücüsüne gitmiş olacak."
Windows kurulu gelecekse zaten SSD üzerinde gelir, o da C sürücüsü olur. Windows'u sen kuracaksan kurulum sırasında SSD'yi seçer kurarsın, yine adı C sürücüsü olur. HDD olan sürücü tek parça ise D adını alır. Diğer arkadaş flash disk ile veri depolama birimi olarak kullanmayı kastediyor. Yani kişisel dosyaların, filmlerin gibi dosyaları saklayabileceğin bir alan.
Program kurulum sırasında hiç ayar yapmadan kurarsan doğrudan SSD'ye kurulur elbette. Kurulumda D sürücüsünü belirterek HDD'ye kurulması sağlayabilirsin.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Windows kurulu gelecekse zaten SSD üzerinde gelir, o da C sürücüsü olur. Windows'u sen kuracaksan kurulum sırasında SSD'yi seçer kurarsın, yine adı C sürücüsü olur. HDD olan sürücü tek parça ise D adını alır. Diğer arkadaş flash disk ile veri depolama birimi olarak kullanmayı kastediyor. Yani kişisel dosyaların, filmlerin gibi dosyaları saklayabileceğin bir alan.
Program kurulum sırasında hiç ayar yapmadan kurarsan doğrudan SSD'ye kurulur elbette. Kurulumda D sürücüsünü belirterek HDD'ye kurulması sağlayabilirsin.
Cok tesekkurlerrr.
Bide son olarak sunu sormak isgiyorum Sdd c olunca Hdd tek parca olunca d adini alir demissin.
Hdd birden fazla surucuye bolebiliyor muyuz ?

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Yani windows un kurulugu oldugu surucu disinda baska bi surucu daha olmak zorundami?

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Yani windows un kurulugu oldugu surucu disinda baska bi surucu daha olmak zorundami?
Hayır değil. İstersen birleştirebilirsin. Ama ayrı olması daha iyi. Çünkü C sürücüsünde sistem dosyaları bulunur. Yani tek sürücü olursa bütün özel dosyalarını da oraya atacaksın sonra bilgisayara bir şey olup formatlaman gerektiğinde onlar da gidecek. Öbür türlü sadece C'yi formatlarsın özel dosyaların (fotoğraf,video vb) kalır.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Hayır değil. İstersen birleştirebilirsin. Ama ayrı olması daha iyi. Çünkü C sürücüsünde sistem dosyaları bulunur. Yani tek sürücü olursa bütün özel dosyalarını da oraya atacaksın sonra bilgisayara bir şey olup formatlaman gerektiğinde onlar da gidecek. Öbür türlü sadece C'yi formatlarsın özel dosyaların (fotoğraf,video vb) kalır.
Yani c yi formatlayinca HDD tamamen sfirlamis olmuyoruz.
Hepsi icin cok tesekkurler...

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Peki 8GB SSD li pc de SSD ne ise yariyor ?
Windows oraya kurulamaz heralde.