SSD ile HDD aynı anda kullanılabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar herkese merhaba. Herkes ssd nin hızını övüyor. Açıkçası ben de alıp denemek istiyorum söylendiği kadar hız farkı var mı diye fakat hdd ile ssd aynı anda kullanılamıyormuş galiba. Bu doğru mu?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Arkadaşlar herkese merhaba. Herkes ssd nin hızını övüyor. Açıkçası ben de alıp denemek istiyorum söylendiği kadar hız farkı var mı diye fakat hdd ile ssd aynı anda kullanılamıyormuş galiba. Bu doğru mu?
Bir arada derken takmak anlamında ise evet. SSD kullanmak için format atman lazım. Hep SSD de kuracaksınız aldıktan sonra. Yoksa anlamı yok.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Evet kullanılır SSDye Windows’u kurarsınız HDDyi depo olarak kullanırsınız ama azıcık yavaşlatır HDD bilgisayarı. Benim bilgisayarımın açılma süresini 1.6sn uzatıyor HDD

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
SSD ve HDD'yi beraber çalıştırabileceğiniz yuvalara sahipseniz birlikte hiç bir sorun olmadan kullanabilirsiniz.
Fakat SSD'ye işletim sisteminizi sıfırdan kurmanız gerektiğini unutmayın.

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Yalnız söylemeyi unuttum. Bilgisayarım dizüstü, masaüstü değil. Eğer ciddi anlamda hızlandırcaksa takarım açıkçası.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Yalnız söylemeyi unuttum. Bilgisayarım dizüstü, masaüstü değil. Eğer ciddi anlamda hızlandırcaksa takarım açıkçası.
Evet hızlandırıyor. İnanmıyorsanız internetten bakın.

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Peki bunu serviste yaptırabilir miyim? Ben pek anlamam çünkü açıkçası

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Kullanılır, M.2 SSD alırsınız, HDD normal yerinde kalır.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
DC-Rom'un bulunduğu yere SSD'yi takabilirsin.
Fakat CD-Rom tamamen iptal olacaktır. Günümüzde CD ya da DvD'lerine çok değeri kalmamışken önem arz eden bir konu değil.

1587499095506.png

Bu aparatın içine SSD'yi takıyorsun ve aparatı olduğu gibi CD-Romu söktüğün yere sokuyosun. Tüm olay bundan ibaret. Daha sonra da SSD'ye windowsu kurup HDD'yi de biçimlendirirsen yapacak bir şey kalmıyor.

Aldığın SSD'yi takılı olan HDD'nin yerine takmanı öneririm.
Çıkarttığın HDD'yi de aparatın içine koyarak kullanırsan elde ettiğin verim daha stabil olacaktır.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
DC-Rom'un bulunduğu yere SSD'yi takabilirsin.
Fakat CD-Rom tamamen iptal olacaktır. Günümüzde CD ya da DvD'lerine çok değeri kalmamışken önem arz eden bir konu değil.

Ekli dosyayı görüntüle 94545

Bu aparatın içine SSD'yi takıyorsun ve aparatı olduğu gibi CD-Romu söktüğün yere sokuyosun. Tüm olay bundan ibaret. Daha sonra da SSD'ye windowsu kurup HDD'yi de biçimlendirirsen yapacak bir şey kalmıyor.

Aldığın SSD'yi takılı olan HDD'nin yerine takmanı öneririm.
Çıkarttığın HDD'yi de aparatın içine koyarak kullanırsan elde ettiğin verim daha stabil olacaktır.
Bende bunu demiştim hocam direkt gösterdi:)

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Ya dizüstü çok eski ise yani sata değilse :) ? O zaman ne olacak...? Sata 2 de olabilir, onun da önemli olduğuna dikkat çekmek isterim.
Üyenin aklına yatar ve bu durum içinde bizden yardım isterse sistem detaylarını ister ona göre hareket ederiz :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Üyenin aklına yatar ve bu durum içinde bizden yardım isterse sistem detaylarını ister ona göre hareket ederiz :)
Marka ve model, anakart özellikleri bilinmeli ki öncelikle ssd takıp takmamanın hayırlı olup olmayacağı değerlendirilebilinsin. İşte ben buna dikkat çekmek istedim, direkt vatandaşa pahalı m2 dersen kişi ne yapacağını şaşırır mağazada, ne alacağını bilemez :)

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Bilgisayar donanımı konusunda çok bilgi sahibi değilim ama Hp laptop kullanıyorum. Ssd taktıktan sonra sanki işlemcisini yükseltmişim gibi hızı arttı :)