Soru SSD disk birleştirme

greenblue

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Öncelikle konuyu yanlış başlığa açmış olabilirim, eğer öyleyse şimdiden özür.
Bilgisayarımda C ve D olmak üzere iki disk var ve ikisi de aynı SSD'ye bağlı. D'de 40 gb kadar yer var ama C'de yer neredeyse kalmadı. Bilgisayarım da gittikçe yavaşlamaya başladı. İki diski birleştirsem faydası olur mu veya zararı var mıdır? Bir de veri kaybı yaşar mıyım, yedekleme yapayım mı? Şimdiden teşekkürler.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,970
Birleştirebilirsiniz ama veri kaybı olacak. Çünkü bir partitionu siliyor ve sonra birleştiriyor (diskmgmt.msc). Bu yüzden yedekleme yapın önce.

Son düzenleme:

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Paragon gibi yazılımlarla veri kaybı olmadan da yapılması mümkün fakat bunlar uzun süren işlemler oluyor genelde ve elektrik kesintisi gibi durumlarda Windows'u bütünüyle bozabiliyor. Ben birçok kez yaptım 1 kere sorun yaşadım siz de Paragon Hard Disk Manager ile yapabilirsiniz ama dediğim gibi risk almak isteyip istememenize bağlı

greenblue

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Ben direkt disk yönetiminden birimi genişletmeyle yapmayı düşünüyordum, program kullanmadan yapsam olmaz mı? Bir de D'yi C'ye aktaracağım, yalnızca D'yi yedeklesem yeterli olur mu?

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Ben direkt disk yönetiminden birimi genişletmeyle yapmayı düşünüyordum, program kullanmadan yapsam olmaz mı? Bir de D'yi C'ye aktaracağım, yalnızca D'yi yedeklesem yeterli olur mu?
Açıkçası programsız yapılmasını ben önermiyorum çünkü Efi'nin de dediği gibi veri kaybı ihtimali fazla diski yedeklesen bile geri alman vs. derken daha uzun bir süreç olur. Bu tip bir programla kendini yormadan yapabilirsin.