Sparkle'dan Sessiz 9600GT

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Sparkle'ın sessiz kartlarına alıştık. daha önce GeForce 8800GT'nin tamamen sessiz hâlini test etmiştik. Şimdi ise 9600GT'ye benzer işkenceleri yapıyoruz.

Sparkle'ın pasif soğutucuya sahip bir grafik kartı daha test merkezimize ulaşmıştı. Daha önce gelen 8800GT modeline olukça benzeyen pasif soğutmalı 9600GT ürünü de neredeyse aynı soğutucuya sahip. Alüminyumdan üretilmiş ısı borusu ve ısı dağıtıcı peteklere sahip olan ürün, işi biraz esen kasalara hitap ediyor. Hatta mümkünse, işlemci soğutucunuzun fanı doğrudan bu kart üzerine üflese şahane olur; zira bu kart bir performans kartı olduğu için, yatırım yapacak kullanıcıların sistemleriyle uzun süre sürekli oyun oynayacağını düşünebiliriz.

Test Sonuçları

Yorumlar

Yaptığımız kısa araştırmada GeForce 9600GT ürününün pazara girdiğini ve 200 dolar civarında fiyatlara satıldığını görebiliyoruz. Gerçi bu ürünle ilgili fiyat henüz alamadık; fakat şu an kendisini kapıştırdığımız Powercolor'ın HD 3850 PCS Extreme ürünüyle benzer bir fiyata sahip olduğunu (230 dolar + KDV civarı) söyleyebiliriz.

Şu an için AMD tarafında fiyat olarak HD 3870'i ve performans olarak da HD 3850'yi tehdit eden GeForce 9600GT kartlarından olan Sparkle 9600GT'nin özelliği şüphesiz sessiz çalışması. Kartın üzerindeki soğutma küçük yüklerde sorun çıkartmıyor fakat kasanızın içinde, bu grafik kartının faydalanabileceği bir hava akımı yoksa bu ürünü size önermiyoruz.

İşin bir de performans kısmı var. Zira benzer fiyara hızları biraz daha gazlanmış ve iyi havalandırmalı kasa içinde yine uzunca bir süre ses çıkartmayan GeForce 9600GT ürünlerini görebilirsiniz. Sparkle GeForce 9600GT ürününü kasasının içinde yeterli hava akımı olan kullanıcılara öneriyoruz. Ürünün elle tutulmayacak kadar ısındığını ve o şekilde çalışmaya devam ettiğini de gördük. Tabii erimemiş olması kıstas değil zira belli bir sıcaklıktan sonra kendisini yavaşlatan bir güvenlik sistemi de kart üzerinde mevcut.

Sparkle GeForce 9600GT
Grafik kartı

Grafik işlemcisi: G94
Grafik belleği: 512 MB DDR3
Bellek veriyolu: 256 bit
Bağlantı arabirimi: PCI Express 16x
Görüntü çıkışları: 2xDVI ve S-Video
Harici güç girişi: 6 iğneli PCIe
Saat Hızları:
İşlemci Hızı: 650 MHz
Bellek Hızı: 1800 MHz etkin
Shader Hızı: 1650 MHz

Fiyat: Firmaya sorunuz

Bilgi için:
e-Sistem
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Üstünde yumurta pişirebiliyor muyuz ??? Pişirebiliyorsak alcamda :) (sparkle 8800gt cool pipe3'te denemişlerdi bir sitede :) )

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Merhaba arkadaşlar ben bu kartı aldım ve şu anda kullanıyorum memnunum , fakat ilk aldığım gün pc'ye monte ettikten ve driverlarını yükledikten sonra, hemen ardından vista güncelleştirme önerdi güncelleştirmeden önce denemek istedim crysisi gayet rahat DX10'da oynadım sonra daha iyi olur diye güncelleştirmeyi yükledim fakat ne oldu anlamadım kart DX10 oynamayı bırakın DX9da bile acayip kasmaya başladı, bende yeniden yükleme yaptım şu anda gayet rahat kullanıyorum, fakat devamlı bu güncelleştimeyi istiyor herzaman erteliyorum.
Ama ekran kartımdan memnunum