Sövmenin ne tür yararları olabilir?

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Sövmenin ne tür yararları olabilir?

150202183356_swear_word_624x351_thinkstock.jpg
Araştırmalar çocukların ortalama 6 yaşından itibaren sövmeye başladığını gösteriyor.

Zamanımızın yüzde 0,5 ila 0,7’sini söverek geçirdiğimiz söyleniyor. Bu ise ne kadar konuştuğunuza bağlı olarak günde onlarca kez küfür kelimelerini kullanmak anlamına geliyor.

Sövmeye karşı olanlar onun kişiyi kaba, eğitimsiz ve güvenilmez gösterdiğini söylüyor. Fakat uzmanlar, sövmenin insanı daha inandırıcı kılma ve acı ve sıkıntıdan kurtulma gibi bazı şaşırtıcı yararları olduğunu ifade ediyor.

Bazı psikologlar söverken beynimizin dil ile ilgili bölümünden farklı bir bölgenin devreye girdiğini söylüyor.

Normalde dilin birçok unsuru kortekste ve beynin sol yarıküresinde yer alırken, sövmenin beynin çok daha eski ve ilkel bir bölümüyle ilgili olabileceği belirtiliyor.

Küfür ifadeleri
Küfür olarak kullandığımız tabu kelimeler ülkeden ülkeye değişir. İngilizcede kullanılan küfür kelimelerinin dinsel kökenleri vardır.
160309154127_swearing_brain.jpg

Küfürün beynin çok daha eski ve ilkel bir bölümüyle ilgili olabileceği belirtiliyor.
Vücudun bazı bölgeleriyle ilgili kelimeler de bugün küfür olarak kullanılıyor. Fakat bu her zaman böyle olmamış, eskiden insan vücuduna daha az tabu işlevi biçilmişti.

Sövme konusunda kitap yazan Melissa Mohr’a göre, Rönesans sırasında her şey değişti ve cinsellik ifade eden kelimeler daha güçlü hale geldi. “Protestan Devrim’in gerçekleşmediği yerlerde dini küfür kelimeleri hala güçlü” diyor Mohr.

Asya ülkelerinde birçok küfür ifadesi sosyal statüye, atalara ve itibara yöneliktir.

Mohr, Japonlarda küfür ifadelerinin olmadığı yönünde yanlış bir algı olduğunu belirtiyor. Oysa seks ve dışkıyla ilgili her tür kelimenin yanı sıra, Japoncada hakaret içeren çok sayıda ifade olduğunu söylüyor.

İşaret dilinde de buruna yönelik işaretler ‘çirkin’, ‘sıkıcı’, ‘kendini beğenmiş’ gibi anlamlar içermek üzere kullanılıyor.

İkna gücü
160309154128_swearing_hand.jpg

Bir deneyde, küfür eden insanların ellerini daha uzun süre soğuk suda tutabildiği görüldü.
Fakat son araştırmalar sövmenin birçok yararı olduğunu gösteriyor.

Bunlardan en barizi sövmenin etkili iletişimi sağlaması. Sövme yoluyla bir cümlenin anlamını aktarmanın yanı sıra anlama yönelik duygusal tepkimizi de ifade etmiş oluyoruz.

Ayrıca öfke, tiksinti ya da acı gibi duygularımızı daha etkili ifade etmemizi ya da fiziksel şiddete başvurmadan karşımızdaki kişiye geri durması mesajı iletmemizi sağlıyor.

Araştırmalar sövmenin, verilmek istenen mesajın etkisini ve ikna gücünü artırdığını gösteriyor.

İnsanların internet ortamında daha fazla sövdüğü,
örneğin Twitter kullanıcılarının ortalama konuşma sırasında sarf edilenden yüzde 64 daha fazla küfür ifadeleri kullandığı belirtiliyor.

İnsanların internet ortamında daha fazla küfür ettiği belirtiliyor.
Sövmenin ayrıca acıya dayanma gücünü artırdığı, ellerini buz dolu kovada bekleten deneklerin bu sırada sövmeleri halinde daha uzun süre soğuğa dayandığı görüldü.

Sövmekten ne kadar yarar sağladığınızın ölçüsü ise küfür kelimelerinin sizin için ne kadar tabu olduğuyla ilgili. Bu ise küçükken bu kelimeleri kullandığınızda ne kadar cezalandırılmış olduğunuza bağlanıyor.

Peki, sövmenin böyle yararları olabilirken, söven kişi açısından sövmek nasıl bir gösterge?

Yanlış algılar
Hakkımızda kötü bir izlenim bırakacağı kaygısıyla genellikle çekindiğimiz insanların yanında sövmekten kaçınırız.

160309154128_swearing_mouth.jpg
Küfürün insanların temel bir ihtiyacını karşıladığı belirtiliyor.
1970’lerde yapılmış araştırmalar söven insanların daha az güvenilir bulunduğuna işaret ediyordu.

Fakat son araştırmalar söven kişinin alt sınıflardan, eğitimsiz, dil becerisi az gelişmiş olduğuna dair algının doğru olmadığını gösteriyor.

Yani sosyal statü yükseldikçe sövme genel olarak azalsa da, orta sınıfların üst kesimleri alt kesimlerinden daha fazla sövüyor.

Bütün bunlar bizim açımızdan ne gösteriyor?

“Tabu kelimeler evrenseldir. Sövmek, insan olarak herkesin sahip olduğu bir ihtiyacı karşılıyor” diyor Mohr.

bbc.com

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Sövünce insan rahatlıyor. Çünkü içine atmamış oluyor.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Aynen katılıyorum, sönünce böyle insanın içinde kelebekler uçuşuyor :D :D

Tabi haklı yere sövünce :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Bir belgesel de izlemiştim. Dayımın biri buzlu soğuk su içerisine elini sokuyor ve tahmini olarak 4 dk dayanabiliyor. Ancak küfür ederek soktuğunda ve her defasında küfür ettiğinde dayanma süresi 2 katına çıkıyor..

Denenmiştir. :D

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Bir belgesel de izlemiştim. Dayımın biri buzlu soğuk su içerisine elini sokuyor ve tahmini olarak 4 dk dayanabiliyor. Ancak küfür ederek soktuğunda ve her defasında küfür ettiğinde dayanma süresi 2 katına çıkıyor..

Denenmiştir. :D
Mythbusters'ta yapmışlardı o deneyi. :D

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Baktım YouTube'a ama bulamadım. Neyse.. :D

Ɲevermore

Müdavim
Reaksiyon puanı
249
Bir sigara yakıp gelmişe geçmişe sövmek gerçekten rahatlatıyor.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Söverim gelmişine geçmişine ayıpsa ayıp diye boşuna dememiş sezen.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
öyle bir rahatlarsın ki yaz sıcağında soğuk su içmiş gibi.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
İnsanların bir arguman bulamadıkları konularda ve şiddet uygulamaktan çekindikleri kişilere karşı sövmeleri yaygın. En çok Anne'lere sövülür. ikinci sırada Hakem'lere sövülür. üçüncü sırada Müdürlere ve yetkililere sövülür. Söven bir insanın karakteri bozuk değilse, neden hep aklı, fikri, gözü, Annesi yaşındaki kandınlarda olsun.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
maddi yarar olarak, gözüne yüzüne biraz renk katabilir, mor, siyah vs.
manevi olarak da, bazı sınırları aşınca, tek kişilik en sıcağından uzuuuun bir süre tatil fırsatı kazanabilirsin...

akinci.ibrahim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Kızgınlık anında sövmek, münafıkların alâmetidir" buyurmuş Peygamberimiz sav... Demek ki kızınca sabreden o derece adamlık kazanıyor Allah katında... (zulmetmekten, haksızlık yapmaktan uzak kalmı oluyor) Ben kendimden biliyorum ki 15 yıl sövmedim kimseye (25-40 yaş arası). Sonra öfkemi hafifletsin diye az az başladım. Şimdi ne kadar söylesem tatmin etmiyor hissediyorum. Demekki adamlığım azalıp, durmadan dozajı arttırmak zorunda kalan bir zavallı oldum sanırım. Ama bu konuyu görünce şimdi karar veriyorum (tövbe ediyorum) en azından insanların sevdiklerine hakaret edip, kendimi iradesiz zavallı yapmayacağım inşallah. Artık kendime saygı duymak istiyorum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Hangimiz okulda arkadaşımız gol yiyince saydırmadıkki...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Aha yoldaş :D

Sercan40

Müdavim
Reaksiyon puanı
372
Ulan Fener maçlarında Güiza'ya ne sövüyodum bee :D:D:D

utkuversus