Sony xperia z su geçirmez iddiasi ve ayipli mal kavrami

kadir ion

Asistan
Reaksiyon puanı
8
07.05.2013 te kayseri de sony center dan 1850 tl aldığım cihazı 08.07.2013 te patates kızartması yerken ekrana mayonez döküldü: DİKKAT!!!! 3 T.C. vatandaşı 18 yaş üzeri gözleri önünde dedimki kapakları kontrol ederek şunu bi yıkayıp geliyorum
1- yıkadığım su: okyanus suyu değil
2-nehir suyu değil
3-tuzlu su değil
4-kimyasal sıvı ile yıkanmadı
5- 1m den derin değildi ve 30 dk aşmadı suda kalma süresi çeşme suyunda yıkadım ve masaya koydum 5-10 dk sonra ekranda bir titreşim ve sürekli açılıp kapanma ve 15 dk sonra hiç açılmadı (cihaz su ve toz geçirmez iddiası ile reklam ve afişlerde boy göstermiş fakat niteliğinin dışında kalarak su geçirmiş 4077 sayılı tüketicinin korunması madde 4: de belirtilen basit muayene ve kontrolle anlaşılamayan kullanım esnasında ortaya çıkan gizli ayıp a sahiptir. ( Cihaz servis notunda sıvı temaslı garanti dışındadıraçılır hale getirilmiştr denilerek gönderilmiştir)
(fakat %57 şarja sahipti bugün 13.07.2013 saat 15.00-16.00 arası yüzde anlık değişerek 17.50 de %22 ye düştü şarja taktım prizleri ve şarj aletini değiştirmeme rağmen cihaz açık veya kapalı şarj olmuyordu
neyapıyım acill yardımcı olun arkadaşlar!!!!

jack bauer

Profesör
Reaksiyon puanı
1
hocam geçmiş olsun valla bir kaç yerde lafı geçiyordu yok su geçirmez değil falan diyede böyle olcaksa hiç olmasın.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Telefonu satın aldığın yere git değişim talebinde bulun yapmaz iseler tüketici hakem heyetine git Ha Birde değişim talebinde bulunduğunu iki nusha dilekçe ile biri sende kalmak üzere iki tane yaw bayi ye imzalat tarih eklemeyi unutma artı hayir cevabı alırsanız elimizdeki bir nusha ile tüketici hakem heyetine başvurun ürün bedeli 700 tl yi aştığı gin direk tüketici mahkemesine bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

ismailwsx

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardeş önceliikle çok geçmiş olsun benim 4 düncü Zmi kullanıyorum 1 tanesini baya suya maruz bıraktım duşta köpükledim verdim sıcak suyu verdim sıcak suyu duşta film izledim telefon tık demedi okulda yuruyorum sınıfa doğru mesela arkadaşlar msj yazarken su döker geçer canı sıkılan bi ver aga yıkıyayım dıyor zaten bunlara rağmen hiçbirşey olmadı çok şansızmışsın :( üzüldüm ama ben xperia z kullanıcılarına şunu tavsiye ediyorum yıkayacağınız zaman kesinlikle videoya çekmenizi öneririm sizin için bir belge olur ama gerek yok bidaha alırız diyorsanız problem yok.
hakem heyetine başvurmaktan başka çaren yok .( (Eğer servis Kabul etmesse)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

SONY SU GEÇİRDİ ORUCU BOZDU ŞİMDİ 60 GÜN CEZA ORUCU TUTTUR :D

kadir ion

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Telefonu satın aldığın yere git değişim talebinde bulun yapmaz iseler tüketici hakem heyetine git Ha Birde değişim talebinde bulunduğunu iki nusha dilekçe ile biri sende kalmak üzere iki tane yaw bayi ye imzalat tarih eklemeyi unutma artı hayir cevabı alırsanız elimizdeki bir nusha ile tüketici hakem heyetine başvurun ürün bedeli 700 tl yi aştığı gin direk tüketici mahkemesine bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.
dostum güzel söylüyorsunda 30 gün içerisinde oluşan bir arıza olsa değişim isteme hakkımız vardı ama şimdi garanti kapsamında ücretsiz onarım hakkımızı kullanacağız diye biliyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar ben 1 aydir kullanıyorum telefonu çeşme altında yıkadım ama su geçirmedi herhalde kapaklardan biri tam kapanmadı ondan olabilir insanlık hali birde batarya gelince telefonu şarja takaçağımız zaman %4 altına düşmeden şarj edilmesi gerekiyor çok faydasını gördüm ayrıca telefonu internetten 1500 teleye aldım çokda memnunum...

lilana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben bugün 3. arkadaşımdan aynı şeyi duydum arkadaşlar, belki bir seri var ve hatalı çıktı zira suya sokanlar var bişey olmadı diyor, ama ben eminim kapaklar kapalı iken denedim ilk kez ve kamera buğu yaptı, sonra numaralar karışıyordu arada, aldığımda şarj cihazı çalışmıyordu, yolladım yensini gönderdiler, ben istanbul bilişim aşden aldım, internetten sipariş verdim ama güvenmiştim, üstüne yunan malı çıkmasın mı, bayram geçsin bekliyorum ben de, yazdım önceden de, sonra da suya düştü ve bitti alet, bu mudur sony, ayrıca az önce bir tanıdık daha su geçirmiş bayramdan önce o da bayramı bekliyor, çoook çıkar daha, ben yenisini istiyorum asla tamir kabul etmeyeceğim para da vermeyeceğim, kabul etmezlerse baya bir uğraşırım, ki çok ılımlı konuştular, bir hata var ise düzeltecekler.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
resmi olarak hiç bir şey idda edemezsiniz kapakları düzgün kapatmamışsınız der çıkarlar işin içinden ki ürün tanıtım videolarında kapakların sıkı kapatılması konusuna dikkat çekiliyor

lilana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sağol ya, görgü tanığım var ne yapacaksın ? böyle birşey mi var, zaten sigortası vardı eşşek gibi değişecek bu şekilde negatif yorum yaparak nereye varacaksınız ki, mağdur olmuşuz, bu mudur, sizin de başınıza gelsin inşallah haha hiçbişi idda edemezsin deriz gör o zaman :))) saçmalık

- - - Mesaj Güncellendi - - -

haa birde başta bana sony su geçirir suya sokmamalıydınız dedi gayet de yanıltıcı reklamdan dava açarım kazanırım, sonra kıvırdılar yok 1 metreye kadar yarım saat garanti verir sony falan filan...dansöz bol memlekette.

dekant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, bende sizler gbi xperia z kullanıcısıyım. Telefonu aldıgım ilk zamanlarfa ne yaparsam yapıyım su geçirmedi, fakat kulaklık kısmındaki kapakcıgı çok açıp kapattım oda deforme olmuş. Dün havuza girdim ve arka kamerasına su girdiğigini gördüm. Havuzdan çıkyım ve direk kuruladım, kapakcıkları tek tek açtım en çok su kulaklık yerinde, sonra sarj ünitesinde vardı. Sim kart ve sd kart yuvalarında yoktu. Buda bana tamamen benden kaynaklı olduğunu gösterdi. Vakumla suyu çektim içinden ve sorunsuz çalışıuor.

lilana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ee şarj kapakçığı çok kullanılıyor o zaman şarj etmeyelim 0 hali ile su geçirmiyor :))) daha da sokma arkadaşım zamanla demekki hepsi su alacak ve bozulacak.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Arkadaşlar kapaklar 50 milyon kez açılıp kapansa da su geçirmez çünkü onlar kapak değil, tıpa. Musluklara takılanlar gibi düşünün. Herkes bu yıpranma olayından bahsediyor ama yok öyle bir şey. Yani bana telefonu satmaya çalışan turkcell çalışanı bunu söyledi :)

dekant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani musluklardaki tıpalar zamanla aşınmıyormuymuş :D Saçmalık bence, ben kendi gözlerimle gördüm kapakçıkları açtığımda hangisini daha fazla kullandıysam ordaki birikinti daha fazlaydı. Sim , SD kart yuvasında yok nerdeyse. Lakin sarj yeri ve kulaklık yerinde vardı. 1 ay dan sonra duck kullanmaya başladıgım için kulaklık haznesi daha fazla yıprandı ve orda daha çoktu :))

lilana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ee tıpalar aşınmıyorsa neden hepsi su geçiriyor ? ay hiç anlamadım cihazım değişti ve ben şimdi bunu satıyorum, hayatta xperia z kullanmam, daha dün arkadaşım elinden düşürdü ekran nasıl çatladı bu kadar hassas mı olur yahu, koltuk seviyesinden düştü, servis zaten sürekli su geçirdi diye bize geliyor 100 lerce dedi...saçmasapan bir telefonmuş, ayrıca bana sony tr de dedi kapaklar aşınır da su geçirir de bikbik, davaları görünce ne yapacaklar bakalım :))))

srdrgkc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kapakları açıp kapamak istemiyosanız sizde benim gibi yapın şarj docku alın bluetooth kulaklık kullanın ;) sadece pcye bağlarken açmış olursunuz :D

benergews

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar kapaklar 50 milyon kez açılıp kapansa da su geçirmez çünkü onlar kapak değil, tıpa. Musluklara takılanlar gibi düşünün. Herkes bu yıpranma olayından bahsediyor ama yok öyle bir şey. Yani bana telefonu satmaya çalışan turkcell çalışanı bunu söyledi :)
İnsanlar kapakşarı açık bırakıyor.

lilana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
insanımız böyle malesef inanmıyor herhalde kapaklar kapalıydı benimkinin okumuyor musunuz adam yazmış kapaklar kapalı diye alıyor işte su, siz de sokun suya bol bol eninde sonunda su alacak. tercih sizin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dikkat Edelim lütfen Ürün su geçirmez değil Sadece suya dayanıklı herşeyde ürünü suya sokmayın şuç sizde Zaten bizim milletimiz böyle kırılmayan telefon olsa kırılana kadar yere atarsnız

sevdimsadece

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkdaş tamam su geçirmiyorda sizde su ile niye yıkıyorsunuz anlamadım tamam idaa ediyor ama hangi telefonu su ile yıkadın yada duşta kullandın bunu kullanacan dusta kullanmak yıkamak yüzmek için mi aldınız telefonu tamam özelligi ama ilginç bir satın alma konunuz var duşne ya abi duşa onla girmek yüzerken cebinde taşımak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben Motorola Defy Mini kullanıyorum. O da suya toza ve darbeye dayanıklı. Bardağa da soktum, video çektim, duştan çıkıp elim ıslakken de kullandım, havuzda dalıp telefonla yüzerken video da çektim. Tık yok. Sağlam yapan yapıyor.
Sorun şu ki, teknik özellikleri düşük olduğu için artık yetmiyor bana. Hem ekranı küçük hem de çok sık takılıyor, dokunmalarıma tepki bile vermiyor artık bazen. Bu yüzden Xperia Z almayı düşünüyordum. Kafam karıştı bu sorunları görünce :/

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
ee şarj kapakçığı çok kullanılıyor o zaman şarj etmeyelim 0 hali ile su geçirmiyor :))) daha da sokma arkadaşım zamanla demekki hepsi su alacak ve bozulacak.
Şarj Dock u var Sony nin kapak falan filan açmadan şarj ediyor ayrıca ben kullanıyorum kaç aydır bir sıkıntısını görmedim o su geçirenlerde genelde fabrika hatası Sony Center , Teknosa ve MediaMarkt şuan en güvenilir fabrika hatası az olarak satmaya özen gösteren satış noktaları buralar reklam olarak anlaşılmasın birçok tanıdığım buradan alışveriş yaptı ve bi sıkıntı olmuyor ama yinede bir olağanüstü durum varmıdır bilemem detaylı incelenmesi gerekir :)

menmoli

Asistan
Reaksiyon puanı
0
reklamlara herzaman inanmıyacaksın bendez lg g var muslukta yıkıyom bi halt olmuyor

mustang87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar aynı sorunu bende yaşadım ve şu anda hakem heyetine başvurdum.

1.si; bu telefon su geçirmezlik özeliği adıyla piyasaya sürüldü ve çoğu kullanıcı bunun tahahhüdüne güvenerek bu telefonu satın aldı(benim gibi). Piyasada benzer telefonlar mevcut gerek fiyat gerek özelik bakımından. Yani arkadaşa kalkıp niye suya soktun vay efendim yıkamasaydın falan demenin alemi yok.

2.si; kapakların açık kapalı olmasından bahsediyorsunuz, ne yapsın yani adam suya sokarken ya da yıkarken noter huzurunda mı yıkasın ya da özel bi video mu çeksin "bakın ben telefonu yıkıyorum ha" deyip.

Benim telefonuma su girdi arkadaş ve ben bu telefonu "SU GEÇİRMEDİĞİ İÇİN" satın aldım! eşşek gibi gittim bayıldım 1850 tl ve bu SONY denen firma da aynı şekilde bana paramı EŞŞEK GİBİ iade edecekler..
Sevgili kardeşim burada yapılan yorumlarla canını sıkma ve haklı mücadeleni sonua kadar sürdür derim ben sana.. Sonuçlarını burdan takip etmeye devam edeceğim.

İyi günler herkese arkadaşlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bende 12 ağustosta aldım masada üzerine su döküldü önce önemsemedim ama sonrasında kamera falan buğulandı telefon çalışıyor fakat güvenli mod da ayrıca power tuşu ve ses kısma tuşu çalışmıyor sadece. Servise götürdüm 1441 lira değişim ücreti istediler tamiri içinde 850 lira ücret çıkardılar tüm evraklarımı hazırladım Tüketici Mahkemesine başvurmak için. Satarken reklam yaparak su geçirmiyor dedikleri alet en ufak bi temasda su geçirdi. Ayrıca Genel Bilgiler Klavuzunda Telefonların Kamera ve Ekranları arasında farklılık olabilir bu olağan dışı bir durum değildir yazmakta demek oluyoki su geçirmezlik özelliği de telefonlar arasında farklılık gösteriyor. Yani bizlerinki su geçirdi fakat geçirmeyenlerde var. Hakkımızı sonuna kadar arıyacaz. Adalet yerini bulur inşallah...

Birde sormak istediğim bir konu var ben telefonu alalı 1 Ay olmadı ama yine değiştirmiyolar. 30 gün den önce herhangi bi arızada değiştirmeleri gerekmiyomu ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba ben turkcell iletişim merkezinde çalışıyorum bu ay içinde 6 tane xperia z sattım 6 sında açılmıyor diye geldi servise gönderdim servisin verdiği cevap bu (sıvı teması garanti dışı ) güldüm ve servisi aradım bana dedikleri (abi elimizde 40 tane var sıvı teması) sony yapmış bi diyorum başka bişey demiyorum :D

aNTv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiç boşa ağlayıp zırlamayın. :D 7 aydır xperia z kullanıyorum, denizde havuzda su içinde çekmediğim video kalmadı telefonda tık yok.. sadece bir şey farkettim telefonu uzun süre suya sokmadığım zaman telefon ağır olmuyor, yani çok suya soktuğum zamanlarda ağırlaşma şikayetim vardı, şimdilik bir şey yok demekki su kanallarını kapatınca bir şey olmuyor.
Bence iyiki sony böyle özellik yapmış bu sayede.. telefon kenarları düz galaxy gibi orası burası açık değil, diğer telefonlarda geçerli, iphone ve xperianın dış görünüşü gibi düzgün telefon yok boşa laf atmayın telefona.
Ayriyetten bi kaç kişi yok suya dayanıklıymışta yok suda tutmıcakmışızda, banane lan sadece tuvalete düşürünce işe yarasın diye telefonmu alınır, su altı kameraları çok pahalı onu alana kadar alırsın böyle bir telefon her işini görür hadi eyvallah. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadas telefon aldında telefonu yıkamak ne oluyo onu anlamıs değilim camasırmı bu millet olarak herseyin cılkını cıkarıyoruz suya sokun telefonla duşa girin havuza girin demiyolar suya dayanıklı diyolar