Sokak Hayvanları için küçük bir iyilik yapmaya ne dersiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Dışkıladık sıvıyoruz ?
Bir ili boşaltıp hayvanlara doğal alan yapamayacağımıza göre ya barınaklar kuracaksın ya ormanları onlara ayıracaksın. Tabi üremeyi kontrol altına almak şart.

Sokak veya apartmanlar önlerine düzenli şekilde mama su verilmesi en basit BİREYSEL çözümdür. Hatta su borularıyla yapılan mama kapları insanlar için güzel bir sosyal sorumluluk projesi niteliğinde olacaktır.

Mamaların zararlı olduğunu düşünmem. Merdiven altı üretimleri bilemem.
Çünkü mamayla 3-4 yaşından 18 yaşına kadar belden aşağısı sorunlu köpek dahil bir çok köpek baktım. Yaşıyor yani..
Normal yiyecekler ömür azaltıyor diye biliyorum.

Reaksiyon puanı
10,560
Normal yiyecekler ömür azaltıyor diye biliyorum.
Bende mamanın kolaylığının, güvenilirliğinin daha fazla olduğunu düşünüyorum. İçeriği doğrudur yanlıştır bilemem. Üretiminde çalışmadım, görmedim.

Önceki mesajımda eklediğim kısım,
Her insan hayvanların ne yediğini bilemez. Kaş yapıyım derken göz çıkarır. Şeker, tavuk göğüs kemiği, fazla tüketilen tavuk ürünleri, yağlı süt bunlar hayvanlara dokunur. Göğüs kemiği gibi kemikler boğaz ve mideye batıp yaralayabilir.
Atık yiyeceklere kesici alet gömüp önlerine atan bir çok şerefsiz var. Mamada bu tarz oyunları yoldan geçen bile farkedebilir, içine batırıp saklayamazsın.
Atık yiyecekler gibi güneş altında anında çürüyüp kokmaz.
Atık yiyeceklerin suyu kabın etrafına lekeler.

Rué

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Ben küçükken beslediğim tüm hayvanlara yemek artıkları, et artıkları gibi yiyeceklerle besledim, hiç bir kötü etkisi olmadı... Eskiden mama denen şey yoktu. GDO yoktu, hayvanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar zerkedilmiyordu ve doğa yeşil idi... Şimdi israf boyunu aşmış insanoğlunun, doğayı katletmiş, hayvanları doğada yaşamaya izin vermez olmuş ama gel gelelim ,istisnalar kaideyi bozmaz, fakir bir cocuğa veya ihtiyacı olan birine verilmesi gerekli miktarı zaten işgal ve gasp edilen hayvnların haklarına nispet edermiş gibi pahalı mamalara verilmesi bence şovdur. Hayvanların eğitim alanı dışında (polis, askeriye gibi özel alanlar dışında) aşırıya kaçan şov amaçlı beslenmesine karşıyım, balıkların akvaryumlarda, kuşların kafeslerde, mahkummuş gibi insanoğlunun zevklerini tatmin etmesine karşıyım. Kim ne derse desin bu şovdur.
tabii ki ama gidip de bir köpeğe çiğ et, (gelişimini tamamlamış olan köpeğe) süt ve süt ürünü, sarımsak ve soğan vs. içeren bir besin verdiğiniz taktirde onun belki karnı doyar ama ardından çeşitli hastalıklara veya gıda zehirlenmelerine yol açabilir. tabii bu belirttiğim şeyler verilebilir ama onlara uygun hazırlandığında. bu da benim gözümde yemek artığı sayılmaz. aslında bir nevi onlara iyilik yapacağım derken aksine kötülük yapmanız anlamına geliyor. onlar insanlar gibi değil, her besinle beslenemezler.

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
Bizim sitede 10-20 tane kedi var, 6-7 tane de köpek. Bi tane sarı kedi var bizim bahçeye takmış her fırsatta bahçeye işiyor.

Rué

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Köylerde işe yarıyor kediler. Doğalarına da uygun. Nüfusları kontrol altına alınarak, köylerde yaşamaları lazım bence.
köy ortamında yaşıyorum ve o hayvanlara yapılan muameleyi tahmin etmek bile istemezsiniz. burada tandır adı verilen ekmek yapmak için bir şey var. yeni doğurmuş anne kedi ve yavruları içindeyken yakan, ateş yanıyorken kediyi tutup içine atan; bulduğu köpeği kürekle öldüren, sırf gece havladı diye hamile bir anneyi karnından vuran, öldürdüğü köpeği arabasının arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren... neler neler var.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
köy ortamında yaşıyorum ve o hayvanlara yapılan muameleyi tahmin etmek bile istemezsiniz. burada tandır adı verilen ekmek yapmak için bir şey var. yeni doğurmuş anne kedi ve yavruları içindeyken yakan, ateş yanıyorken kediyi tutup içine atan; bulduğu köpeği kürekle öldüren, sırf gece havladı diye hamile bir anneyi karnından vuran, öldürdüğü köpeği arabasının arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren... neler neler var.
Bizim köyde herkesin kedisi var sayılır. Tabii evin içinde beslenmez ama yemek verilir. Kediler de eve giren fare sayısını azaltır. Hiç işkence eden görmedim.

Rué

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bizim köyde herkesin kedisi var sayılır. Tabii evin içinde beslenmez ama yemek verilir. Kediler de eve giren fare sayısını azaltır.
o hâlde genelleme yapmamak gerekiyor diyelim. her insan, ortam bir değil. bizim buradaki insanlar kendilerini bile sevmezler. öten kuşa bile küfür eder, laf sayarlar.

Reaksiyon puanı
10,560
Bizim köyde herkesin kedisi var sayılır. Tabii evin içinde beslenmez ama yemek verilir. Kediler de eve giren fare sayısını azaltır. Hiç işkence eden görmedim.
Bizim köyde de kedisi olmayanlar fare zehrine para vermektense komşusunun kedisini tutup eve atarlar ?
Dediğin gibi çoğunun da kedisi var. Kendileri girip çıkabilmeleri icin kedi kapısı bile yaparlar.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
@atlanta, Allah onun gibi cani insanların cezasını versin. Okurken sanki bana olmuş gibi üzüldüm. ?
Ben asla hayvanları kötülemem ya da zarar vermem. Kabul etsek de, etmesek de biz ormanlara ve yeşil alanların üzerine beton yığınları yaptık. Dünyayı ve doğayı kirlettik. Her yer çöp dolu.
Ama hiç bir insan akıllanmıyor halen. Korona virüs çıktı, şimdi de yollar da maskeler var. ?

Rué

Asistan
Reaksiyon puanı
96
@atlanta, Allah onun gibi cani insanların cezasını versin. Okurken sanki bana olmuş gibi üzüldüm. ?
Ben asla hayvanları kötülemem ya da zarar vermem. Kabul etsek de, etmesek de biz ormanlara ve yeşil alanların üzerine beton yığınları yaptık. Dünyayı ve doğayı kirlettik. Her yer çöp dolu.
Ama hiç bir insan akıllanmıyor halen. Korona virüs çıktı, şimdi de yollar da maskeler var. ?
olduğum yerde böyle şeyler komik, normal hatta doğru karşılanıyor. insanlar kendilerini en tepede görüyorlar, her şeyi yapacak güçleri olduğunu düşünüyorlar ve bana göre diğer canlılar üzerinden bir nevi güç gösterisi yapıyorlar. doğanın katledilmesini asla doğru bulmuyorum ama kimse kimseyi dinlemiyor, ne kadar çıkarı var ona bakıyor; bencillik yapıyor. böyle devam edersek sonumuzun oldukça yakın olduğunu düşünüyorum ve bunu içten içe istiyorum.

SeyidAhmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sokak hayvanlarına yardım etmek için en iyi uygulamalardan biri olan Mutlu Patiler uygulamasını insan dedikleri youtube kanalından görmüştüm gerçekten çok yararlı bir uygulama sizde bu videodan gidip izleyebilirsiniz.

Son mesajlar