Soğutmalı ram doğru bir tercih mi?

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Merhaba arkadaşlar,

Ben 2inci el aldığım bilgisayara ram yükseltmesi yapmak istiyorum, bununla ilgili 1 sorum var.

Soğutmalı ram almak mantıklı mı?

Önce anakartı belirteyim, sonrasında sorularımı sunayım.

ANAKART: h81h3-m7 (casper)

Soğutmalı ram ve soğutmasız arasında;

Soğutmalı >> Kingston 8GB 1600MHz DDR3 HyperX FURY x2 >> en uygun 710 TL
Soğutmasız>> Afox 8GB 1600MHz DDR3 Ram x2 >> en uygun 497,98 TL

Yani arada yaklaşık 200 - 220 tl lik bir fark oluyor. Sizce soğutmalı kullanmak mantıklı bir tercih olurmu?

Değerli fikir ve dönüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Not: Lütfen bu yıl olmuş bu anakart alınırmı, bu sistemler eskidi vb. yaklaşmayalım arkadaşlar, elimdeki malzeme bu, siz değerli arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

Son düzenleme:

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
Merhaba arkadaşlar,

Ben 2inci el aldığım bilgisayara ram yükseltmesi yapmak istiyorum, bununla ilgili 1 sorum var.

Soğutmalı ram almak mantıklı mı?

Önce anakartı belirteyim, sonrasında sorularımı sunayım.

ANAKART: h81h3-m7 (casper)

Soğutmalı ram ve soğutmasız arasında;

Soğutmalı >> Kingston 8GB 1600MHz DDR3 HyperX FURY x2 >> en uygun 710 TL
Soğutmasız>> Afox 8GB 1600MHz DDR3 Ram x2 >> en uygun 497,98 TL

Yani arada yaklaşık 200 - 220 tl lik bir fark oluyor. Sizce soğutmalı kullanmak mantıklı bir tercih olurmu?

Değerli fikir ve dönüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Not: Lütfen bu yıl olmuş bu anakart alınırmı, bu sistemler eskidi vb. yaklaşmayalım arkadaşlar, elimdeki malzeme bu, siz değerli arkadaşlarımdan yardım istiyorum.
Gerek yok soğutmalı ram almaya. Kingston 8GB DDR3 1600MHz -KVR16N11/8 | Trendyol bu daha uygun bunu öneririm.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Soğutmalı almaya gerek yok ama Afox diye bir marka duymadım.
Bilinen markaları tercih etmenizi önereceğim size.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Soğutmalı almaya gerek yok ama Afox diye bir marka duymadım.
Bilinen markaları tercih etmenizi önereceğim size.
Merhaba, Neden soğutmalı önermiyorsunuz, performans sağlamaz mı? Açabilirseniz çok sevinirim.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
soğutmalı önermemek diye birşey yok. tabiki soğutmalı tercih edebilir ve ramin daha az ısınmasına sebep olur. bu da dahi iyi performans daha stabil sistem vs demek. ama aradaki fiyat farkına değecek bir yararı olmayacak size. yoksa arada 15 20 TL farkla soğutma plakası olacak bir ram alacaksanız ya da vereceğiniz 100 200 Tl fark size farketmiyorsa soğutmalı alın. Ben kendi sistemimde soğutmalı kullanıyorum.

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
soğutmalı önermemek diye birşey yok. tabiki soğutmalı tercih edebilir ve ramin daha az ısınmasına sebep olur. bu da dahi iyi performans daha stabil sistem vs demek. ama aradaki fiyat farkına değecek bir yararı olmayacak size. yoksa arada 15 20 TL farkla soğutma plakası olacak bir ram alacaksanız ya da vereceğiniz 100 200 Tl fark size farketmiyorsa soğutmalı alın. Ben kendi sistemimde soğutmalı kullanıyorum.
Katılıyorum. Ben de bunu kullanıyorum. Hiçbir sıkıntısı yok kasanın hava sirkülasyonuna önem verin yeter.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Katılıyorum. Ben de bunu kullanıyorum. Hiçbir sıkıntısı yok kasanın hava sirkülasyonuna önem verin yeter.
Yeni bir kasa alıyorum, 1 arka 3 ön fan var, alan olarak çok sıkışık olmayacak içerisi. Şu an kingston soğutmalı soğutmalı 358 TL ama soğutmasız 300 TL. Soğutmalı alma taraftarıyım şimdilik. Almışken 60+60 120 tl fazla verelim ama iyisi olsun diye düşünüyorum ama.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Biri 500 biri 700 ise 500 olanını alın. Soğutma in pek bir esprisi yok. Overclock yapmayacaksan tabi. Adamlar aptal değil demek ki soğutmasız da çalışıyor öyle yapmışlar. Yeni bilgisayar olsa soğuk olsun diyebilirdim sonuçta sıfır soğuk çalışsın vb. Ama arada 200 tl varken ikinci el sisteme almak mantıklı değil ikisi de aynı işi görüyor performansa bir etkisi yok çünkü. Ama CL değerine bakabilirsin daha düşük olan daha hızlıdır. Yine de çok bir etkisi olmaz oyunda vs CL9 ile CL10 arasında. Ama biri CL9 biri CL11 ise başka alternatiflere yonelebilirsiniz.