Soğuk Savaşın Kızıl Bilgisayarları

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Dünyayı üçüncü bir sıcak savaşın eşiğine getiren Soğuk Savaş döneminde bilgisayar teknolojisi çağ atladı. SSBC ve ABD arasındaki bilgisayar teknolojisi yarışının hikayesini soluksuz okuyacaksınız.

ABD ve Sovyetler Birliği'nin iki kutbunu oluşturduğu Soğuk Savaş dönemi tüm dünyayı sonun eşiğine getirmiş olsa da, bilim ve teknoloji alanında büyük gelişmelerin yaşandığı bir dönemdi.

İki ülke de birbirlerini yok etmek için düzinelerce farklı yöntem ve savaş senaryosu geliştirmişti. Zaman zaman sıcak temasın eşiğine gelen ABD ve Sovyetler Birliği, hiçbir zaman böyle bir temas yaşamadılar.

somewhere1275043769.jpg

Soğuk Savaş yılları teknolojinin gelişimini hızlandırdı

Soğuk Savaş
döneminin günümüze olan katkısı teknolojik gelişimin hızlanması oldu. İki kutbun her zaman için daha gizemli olan tarafı Sovyet Birliği'nin bu dönemde bilgisayar teknolojilerine yaptığı katkılar ve Soğuk Savaş'ın en sıcak anlarını bu yazıda topladık.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Vay be ilginçmiş :)

hatice-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Buradan çıkarılacak ders bilmediğin işe burnunu sokmamak olsa gerek.

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
hayır, herşeyi olduğu gibi KOPYALAMAMAK.Kopyalarsan da bilerek ve anlayarak kopyalamak... :)

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Teknolojik rekabet ' birkez başladı ve bitmez :)

SaykoArt

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Teknolojiyi dışardan böyle bilinçsizce (ç)almak işte böyle madara ediyomuş demekki..Kendin üreticeksin bu konunun başka yolu yok dışa bağımlıysan onların belirlediği sınırlardasın demektir...Çok güzel bir yazıydı teşekkürler SDN

JuGoLaTe

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bir sitede doktorayin bir lafi vardi... benim kodumu calan bana döner diye... :)

kelb

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Sovyetlerin çökmesi sadece teknolojik altyapı eksikliğinden miydi? Bu nasıl sallamadır.

ademaktekin

Profesör
Reaksiyon puanı
1
@kelb katiliyorum. Koskoca sovyetler birligini bilgisayar yok diye yiktiniz helal olsun :)

Birde kaynagi merak ettim editor bey?

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
SSCB'nin teknoloji geliştirmeyi durduğuna inanmıyorum hatta bu yüzden çöktüğüne de . Teknoloji geliştirilmeye devam ederken, yönetimin, denetlemeyi düzgün yapmaması sonucu sistemin çöktüğüne inanıyorum.
buyrun:
2. Fiyat sisteminin işlevini yerine getirememesi: Merkezi olarak saptanan fiyatlar, ekonomideki mal ve faktörlerin göreli kıtlık derecesini yansıtmaktan uzaktır. Bu ise iktisadî etkinliği, kaliteli üretimi ve teknolojik gelişimi engellemektedir. Bazı mallarda yetersizlik görülür, kuyruklar oluşurken, bazı mallar satılamamaktadır.
3. Üretimin gereksinmeleri karşılamaktan uzaklaşması: 1980’lere gelindiğinde Sovyet ekonomisinin önemli bir sorunu, üretimin önemli bir bölümünün “gereksinmelerden kopması”dır. Planın kotalarını doldurma çabası içinde, üretilen malların özellikleri, tüketicilerin gereksinimlerinden uzaklaşmıştır. Bu sorun, mizah öykülerine dahi konu olacak biçimde sık sık dile getirilmektedir. Örneğin plan, adet olarak yıllık çivi üretimi hedefini belirlemekte ve hedef gerçekleştirilmektedir. Ancak fabrikalar işin kolayına kaçıp, üretim hedefine mümkün olduğu kadar küçük çivilerle ulaşınca, neredeyse toplu iğne büyüklüğünde çiviler bol miktarda bulunurken, değişik boy ve kalınlıkta çivilerin kıtlığı yaşanabilmektedir. Benzer durumlar ampul, ayakkabı, ... vb. için de görülebilmektedir.

Yedek parça sıkıntısı da büyük boyutlardadır. Örneğin oto sahipleri, cam sileceklerini otomobillerin içinde saklamakta, ancak yağmur yağdığında takmaktadırlar. Çalınması çok kolay ancak yenisini bulmanın çok zor olması cam sileceklerini otomobilin dışında bırakılamayacak kadar değerli hale getirmiştir.

kaynak:
yilmaz.mersin.edu.tr/derslerdir/materyaller/KIS/sovtar.doc

udayim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
" Kocaeli'de doğaya bırakılması için getirilen geyikler, 20 gün boyunca hazır yeme ve bakıma alışınca ormana gitmedi. "

SAYGILAR..

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Sovyetler Birliğinin çöküşünü sadece bilgisayarlara bağlamış değilim ama buna etken olan şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Yazıdan öyle bir şey anlaşılıyorsa anlatımımdan kaynaklanıyor olabilir. Bu kadar büyük bir olayı tek bir şeye bağlamak mümkün değil tabi.

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Sovyetler Birliği'nin çöküşünün çeşitli nedenleri vardır. Roma İmparatorluğu'nun aksine Sovyetler Birliği ani bir çöküş yaşadı. Bazı nedenlerden bahsetmek gerekirse:

- Dünya genelinde komünizmin çöküşü

- Cumhuriyetlerde çıkan isyanların bastırılamaması

- Ordunun Gorbaçov'un emirlerine uymaması

- SSCB'nin ekonomik anlamda çökmesi

- SSCB'nin teknolojik anlamda çökmesi

- Bürokraside meydana gelen yolsuzluklar

Tabi bunlar dışında daha birçok neden var, bu nedenleri ana nedenler olarak kabul edebiliriz. Editörün de dediği gibi teknolojik anlamda yetersizlik çöküşünde bir etken olmuştur. :)

kelb

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Aferin dersine iyi çalışmışsın. Bunun yeri değildi ki burası. Neyse.

Bu arada: A vereyim ---> A veriyim ---> A verim ---> Averim ---> Aferim ---> Aferin

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Aferin dersine iyi çalışmışsın. Bunun yeri değildi ki burası. Neyse.

Bu arada: A vereyim ---> A veriyim ---> A verim ---> Averim ---> Aferim ---> Aferin

Amacın ne anlamadım ama seninle tartışmaya girme gibi bir niyetim yok. Rusya ve Sovyetler Birliği araştırdığım bir proje konumdu. Sovyetler Birliği'nin teknolojik anlamda yetersiz olduğundan bunun çöküşünde etkili olduğu söyleniyor burada. Ben de bildiğim kadarıyla bazı çöküş nedenlerini sadece başlıklar olarak verdim. Neden bu kadar rahatsız oldun?