Soğuk Savaş mı, Dünya Savaşı mı? Rusya ve ABD arasında neler oluyor?

wittroc

44
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
11,158
Geçtiğimiz günlerde Biden'ın Amerikan kanalı ABC'ye verdiği röportajda Rusya Başkanı Putin'e söyledikleri sonrasında ipler gerildi. Gelin, karşılıklı atışmaya dönen bu durumda taraflar neler söylemiş, bakalım.

usarussia.jpg

Dün yayınlanan bir röportajda Biden, mevkidaşı olan Putin hakkında çok ağır konuştu. Biden, Putin'in katil olduğunu söyleyerek bir bedel ödeyeceğini belirtti. Peki ya ne için bedel ödeyecek?

Geçtiğimiz salı günü yayınlanan bir istihbarat raporuna göre Moskova'nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine dair kesin nitelikte kanıtlar bulunmakta. Bu raporun yayınlanmasından bir gün sonra ise Biden röportaj yaparak Putin'in bedel ödeyeceğini dile getirdi.

Biden'ın Putin'e yönelik 'katil' söyleminin arkasında ise Putin'in siyasi cinayetler gerçekleştiriyor olabileceği var. Putin, geçtiğimiz haftalarda muhalif Aleksey Navalni hakkında şakayla karışık bir şekilde birçok kişiyi şok eden cümleler kurmuştu. Söylediğine göre Rus istihbaratı 7/24 Navalni'yi takip etmekteydi. İlginç kısım ise bundan sonrası, Putin'in söylediği: "İsteseydim onu öldürtebilirdim."

Tabii bunun öncesinde Putin'in birçok siyasi cinayet ve muhalif gazetecilerin öldürülmesinde parmağı olduğu iddiası var.

Russian-army-.jpg

Biden'ın söyledikleri sonrasında Putin'den cevap gecikmedi. Devlet televizyonu Rossiya 24'e verdiği röportajda şunları söyledi:​
  • "'Katil' ifadesini çocukken kullanıyordum. İnsanlara taktığınız ifadeler, en iyi sizin için geçerlidir."​
  • "Sağlıklı olsun. Ona sıhhat diliyorum. Şaka yapmıyorum, kinaye yapmıyorum."​
Bunlarla beraber Putin, ABD'nin kolonicilik dönemine vurgu yaparak düşmana karşı nükleer silah kullanan tek ülkenin ABD olduğunu da iddia etti. Sonrasında ise Washington Büyükelçisi geri çağırılarak ABD ile ilişklilerin çıkmaza girdiği belirtildi.

Bunlarla beraber Putin'in Biden'a görüşme teklifi de var ancak tek bir şartla: görüşme online olacak. Putin, Biden'ı davet ettiğini belirterek görüşmenin online, gecikmesiz, açık bir tartışma olması gerektiğini söyleyerek bunun herkes için ilgi çekici olacağını belirtti. Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini söyleyen Putin ABD'den cevap beklediğini belirtti.

1840240.jpg

ABD Dışişleri Neler Söyledi?
ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kuzey Akım-2 projesinin amacının Avrupa'yı bölmek olduğunu söylerken inşasına katılan şirketlerin faaliyetleri durdurmasını talep etti. Talebe uyulmaması hâlinde olacaklar ise klasik bir şekilde yaptırım. Bununla beraber Rusya ile rekabetten korkmadıklarını da belirten Dışişleri, Rusya'nın sınırlarını aştığını dile getirdi.

Beyaz Saray'dan gelen açıklama ise Biden'ın 'katil' söyleminden pişman olmadığı yönünde.

Açıklamalar gerici iken dünyanın diken üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Bir kesim yeni bir soğuk savaş döneminin başlayacağını düşünürken diğer bir kesim ise yeni bir Dünya Savaşı'nın olacağını belirtiyor.

Bütün bunlar olurken tarafların Türkiye adına yapacağı hamleler de merak konusu olmuş durumda. AB'nin Biden'ın isteğiyle Türkiye'ye yaptırım yapmamasının bu hamlelerden biri olduğu düşünülürken Türkiye'nin kimin tarafında yer alacağı belirsiz.

Overclocked

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,575
İki ülke de savaşa girmez bence. Savaş olursa, 2 tarafta zararlı çıkar. Bunu Amerika ve Rusya'nın bildiğine eminim.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Annem hep söyler:''İt iti ısırmaz diye .''...
Bu da aynı o misal.Filler tepişirken altındaki çimenler ezilir.İsterlerse savaşsınlar yine zarar bize- gelişmekte olan Orta doğu,Afrika ve Asya ülkelerine- olacak.Onlar bir şey kaybetmeyecekler.Bakın Afganistan'a,Suriye'ye , Irak'a ....Bu ülkeler onların için sadece ve sadece birbirlerine karşı güç gösterisi yapıp üstünlük kurmak için Terör örgütlerini , demokrasiyi bahane ederek girdikleri bir arenadan başka bir şey değil.Onlar savaşlarını kendi ülkelerinde yapmıyorlar.Hemen yanı başımızda komşularımızın topraklarında yapıyorlar.Savaş zaten devam ediyor.Başlayalı çok oldu ama bizim topraklarımızda.Belki artık kendi topraklarında yaparlar savaşlarını....

Dertsizali

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,185
Iki baslı yılan gibiler ama akıllılar birbirini yemezler..

atılgannn

Asistan
Reaksiyon puanı
188
sadece ağız dalaşında kalır ileriye gidemez zira ABD'nin kendine denk bir ülkeyle savaştığı görülmemiştir.Onun rakibi güçsüz ülkeler