SMF Joomla Köprüsü Artık Desteklenmeyecek

KesKin

Asistan
Merhaba,SMF Forum yazılımı'nın developerları yaptıkları açıklamada artık SMF Joomla köprüsünün desteklenmeyeceğini belirttiler. SMF Joomla köprüsü işlevselliğini yitirene kadar desteklenecekmiş. Bundan sonra çıkan yeni sürümlerde SMF Joomla köprüsü desteklenmeyecekmiş... Bununla ilgili olarak Simple Machines Forum Yazılımı'nın resmi sitesi'nde yapılan resmi açıklama... Bu da Türkçesi...Herkesin de bildiği gibi Joomla! Projesinde, altında yayınlanmakta oldukları lisansın nasıl uygulanacağı konusunda bazı değişiklikler olmuştu. Proje hala daha GPL Lisansı altında dağıtılıyor olmasına rağmen artık Joomla! Ekibi bu lisansı en sert şekliyle uygulamaya başladılar. Buna ek olarak, projenin yayınladığı duyuruya gore bu uygulama Joomla!nın bundan önceki versiyonlarını da kapsacakmış. (yani 1.0.13’ten önceki versiyonları da).Bu değişiklikten dolayı artık Joomla içinde sadece GPL Lisansı altında yayınlanan yazılımlar kullanılabilecektir (eklenti – modül – bot – bileşen). Bu gelişmelerden dolayı ne kadar üzüntü duysak da Joomla’nın kendi lisansları üzerindeki bakış açısına saygı duymaktayız. Ve ne SMF ne de Joomla – SMF köprüsü GPL veya buna uygun başka bir lisans altında lisanslanmadığı için, bugünden itibaren Joomla – SMF köprüsünün dağıtımını kesiyoruz. Ancak, SMFyi Joomla ile entegre etmeden kullanmak mümkün olsa da burada asıl mesele Joomla – SMF köprüsüdür.Bu lisans konusundan dolayı, Joomla – SMF köprüsünü yayınlamamız artık yasal değildir. Buna ek olarak köprünün 3.19 versiyonundan itibaren tüm versiyonları ve SMF 1.0 ile SMF 1.1. serisinin son sürümü olan 1.1.7 sürümüne kadar olan bütün sürümler SMF lisansı altındadır ve her türlü dağıtımı yasaklamaktadır.Joomla veya SMF’de oluşan değişikliklerden dolayı ortaya çıkan kullanım sorunlarında şimdiye kadar varolan bütün köprü versiyonlarını desteklemeye devam edeceğiz (Joomla 1.0.13’e güncelleme veya SMF 2.0’a güncelleme). Buna ek olarak, üçüncü parti yazılımlardan doğacak her türlü soruna destek vermeyeceğiz.SMF forumlarını bir İYS ile entegre ederek kullanmak isteyen bütün kullanıcılarımıza, Mambo veya diğer İYS yazılımları için yapılan köprülerde tam destek vereceğiz.Böyle bir kararı neden aldığımızı merak edenler için de, hem Joomla Proje ekibi hemde FSF ile yaptığımız direk yazışmaları aşağıda veriyorum. Hem Joomla Ekibi hemde FSF köprünün GPL lisanslı bir yazılımda kullanılmasının ortak çalışmalar gerektireceğini açıkça belirttiler. Bu da her iki projenin de GPL lisanlarına saygı duyarak köprüyü yeniden geliştirmeye bizi zorladı. Maalesef bu imkansızlıkla sonuçlandı. FSF ile yapılan görüşmelerde, FSF ekibi hem köprünün hemde SMF’nin GPL lisansı altına girmesi gerektiğini ve bunun başka bir yolu olmadığını açıkça belittiler.Çeviri tarafımdan yapılmamıştır...
 

KesKin

Asistan
Çok Değerli Elmacik, ben burayı genel webmaster bölümü olarak düşündüğüm için yazmıştım :p Ve en önemlisi buranında Joomla- SMF Köprüsü kullanması duyduğuma göre Yakında Joomla SMF köprüsü kullananlar lisansa aykırı davranıyor olacaklarmış. Ama gene de siz daha bilgilisiniz. Çok değerli Elmacik. isterseniz konuyu kaldırabilirsiniz :)

TayFun KesKin
 

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
Evet o açıdan baktığımızda ilgili görünüyor.
Tekrar teşekkür ederiz. Yalnız SDN'de kaynağı gösterilmeyen yazılara yer vermiyoruz. Bu konuda mesajını düzenleyip gerekli bilgiyi verirsen çok sevinirim ;)
 

Arbalot

Asistan
Onursal Üye
ayrıca tayfuncuğum bu site de smf - joomla köprüsü de kullanılmıyor...
ana sayfaya bakarsan tek bir üyelik var oda smf nin
 

Son mesajlar

Üst