Skype Nokia'nın Amiral Gemisinde!

Cem

Profesör
Nokia'dan GSM Operatörlerini (en azından internet tarifesi pahalı olanları) pek memnun etmeyecek bir haber geldi. Yeni N97 ücretsiz konuşturacak ama nasıl?

Amerika'da piyasaya sürülen telefonların çoğunluğunda Wi-Fi bağlantısı mevcut değil. Bu özellik daha çok kontratla satılan telefonlarda sunuluyor. Böylece kullanıcılar Wi-Fi hizmetini operatörün sunduğu kanal üzerinden alıyor ve ücretini de yine onlara ödüyor. Elbette tamamen böyle değil ama Avrupa'ya gelen telefonlar ile Amerika'da satışta olan telefonlar arasında en önemli fark Wi-Fi özelliğinin kapatılmış olması. Gelelim Nokia'nın yeni amiral gemisi modeli N97'de yaptığına...


N97 ile Nokia'da Skype Devri Başlıyor

Şirket Barselona'da yeni anlaşma, hizmet ve ürünlerini duyurdu. Ve en çok dikkat çeken açıklamalardan birisi N97'de Skype'ın kurulu olarak geleceği idi. Ebay'in sahibi olduğu Skype'ın Nokia N97'de gelmesi demek, kullanıcıların herhangi bir Wi-Fi noktasından Skype ücretlendirmesi dahilinde normal aramaları gerçekleştirmesi, ancak daha önemlisi ücretsiz olarak online Skype kullanıcılarını arayabilmesi anlamına geliyor.


Şu an Windows Mobile (Windows Phone) cihazlarında ve lite versiyon olmak üzere Google Android cihazlarında çalışan Skype'ın kapsama alanına Nokia'nın da girmesi tüketiciler adına son derece sevindirici.


N97, iPhone ve diğer rakipler karşısında Nokia'nın önemli bir silahı

Skype veya benzeri hizmetlerle ücretsiz görüşme yapmak sağlam bilgisayar kullanıcıları için yeni bir durum değil ama özellikle Nokia'nın Skype'ı sunmasıyla bu durumdan bihaber olan kullanıcılar bu avantajı kullanabilir hale gelecek.

:: Skype veya benzeri uygulamaları kullanıp memnun kaldınız mı?

Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net
 
Üst