Skoda Octavia 20 Yaşında

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,729
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,153
Puanları
113
Yaş
38
skodaa.jpg

20 yıl önce, 3 Eylül 1996’da, Çek Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Vaclav Havel Skoda’nın fabrikasının yeni açılan bölümünde Skoda Octavia’nın üretimine start vermişti.

Bu aynı zamanda benzersiz bir başarı hikayesinin başlangıcıydı: geçen 20 yılda, Skoda Octavia dünya çapında Çek markanın en çok satan modeli haline geldi ve hala bu konumunu koruyor. Popüler kompakt otomobil Skoda’nın başarısına giden yolu döşedi. 1995 yılının Şubat ayında, Mladá Boleslav’da yeni üretim hattının temeli atıldı, 18 ay sonra ise Skoda Octavia otomobiller burada üretilmeye başlandı. Yeni seri için Skoda 32 bin metrekare alanda modern bir üretim hattı inşa etti. Bunun yanı sıra 2500 metrekareilave ofis alanı ve 3000 metrekare sosyal alanlar inşa edildi. 1996 yılının Mart ayında, yeni boya atölyesi tamamlandı. Burada her gün 1800 Skoda Felicia ve Skoda Octavia boyandı.

ÇEKLER SANIRIM İŞİNİ BİLİYOR!

3 Eylül 1996’da, Çek Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Vaclav Havel yeni fabrikayı açarken aynı zamanda Skoda Octavia üretimine de start verdi. Havel törende fabrikayı överek ülkedeki bütün fabrikaların böyle olmasını istediğini söylemişti.

Yeni Octavia model serisinin geliştirilmesi 1992’de, Çek markası Volkswagen Grubu ile birleştikten yaklaşık bir yıl sonra başladı. Octavia, markanın bir Volkswagen platformu kullanan ilk modeli olmuştu. Bilgisayar destekli tasarımla geliştirilmiş sağlam gövde yapısı, aktif ve pasif güvenlik sistemleriyle tamamlanıyor, ön yolcu ve sürücü hava yastığı ile pekiştiriliyordu. Skoda bu model ile birlikte ilk kez yeni yan hava yastıkları sunuyordu. Akıllıca liftback (Arka camı bagaj çıkıntısına doğru eğilen ve bagaj kapağı arka cam ile birlikte yukarı açılan otomobil tipi) çözümü ile, yeni kompakt otomobil çok pratikti. Hatchback modelin geniş bagajı sayesinde müşteriler 528 litre taşıma kapasitesine sahip oluyor, arka koltuklar katlandığında bu 1328 litreye çıkıyordu.

İlk satış yılı olan 1996’da, Skoda Octavia müşterileri iki farklı dört silindirli benzinli motor ve turbodizel motor arasından seçim yapabiliyordu. Mayıs 1998’de, Skoda Octavia Combi de seriye katıldı, 1999 yılında steyşın versiyon dört çekişli sürüş sistemiyle geldi. İlk neslin son otomobili ise üretim hattından 2010 yılı Kasım ayında indi. Eylül 1996 ile Kasım 2010 arasında 970 bin adet sedan, 470 bin adet steyşın sahiplerine teslim edildi.

SKODA OCTAVIA FARKINI YAŞAYIN

İkinci nesil Skoda Octavia bu başarı hikayesini kusursuz şekilde sürdürdü. 2004 – 2013 yılları arasında 1.6 milyon müşteri sedan versiyonu, 900 bin müşteri ise steyşın versiyonu seçti. Üçüncü nesil Skoda Octavia Kasım 2012’den beri üretimde. Bugün Skoda’nın en çok satan modeli firmanın kalbi haline geldi ve hem aile otomobili hem de şirket otomobili olarak çok tercih ediliyor. 3 Eylül 1996’da ilk neslin üretime başlamasından bu yana beş milyon adetten fazla Skoda Octavia sahiplerine ulaştı. Mladá Boleslav’daki fabrikanın yanı sıra, kompakt otomobil Çin, Hindistan, Rusya ve Kazakistan’daki fabrikalarda da üretiliyor.

Ototeknikveri
 
Son düzenleme:
Üst