Soru Sizce Ortadoğu’da Bölgesel Bir Savaş Olur mu ?

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
775
Sevgili arkadaşlar İzlemiş; Okumuş ve Duymuş olduğumuz üzere Gazze’de yaklaşık 10 aydır savaş var ve 1947 yılından bu yana devam eden bir işkence var; Zulüm var.

Son zamanlarda özellikle İsmail Haniye’nin öldürülmesi, Lübnan hizbullahı’nın hedef alınması öte yandan husiler ile İsrail arasında yaşananlar derken Ortadoğu ateş hattına döndü.

Şimdi asıl soru şu :

Ortadoğu Vekaketi veren devletlerin kapışmasına sahne olur mu ?

Bugüne kadar Hamas’a İran vekâlet etti.
Ancak İran’ın gücü yetmeyince;

Erdoğan : Karabağ’da ne yaptıysak; Gazze’de de aynısını yaparız dedi.

Yani dedi ki müslümanların horozu benim bugüne kadar karışmadım.Bundan sonra vekâletimi veririm.

Türkiye hazırda

Özgür Suriye ordusu
Libya
Katar
Sudan
Arnavutluk
Makedonya
Macaristan (İsveç için Türkiye’nin onayını bekledi)
Bosna ve Hersek
Azerbaycan
KKTC ile vekaleten yardımlaşma yapıyor.

Türkiye Gazze ile yardımlaşırsa İsrail’in arzı mevut isteği durumunda İran Türkiye Rusya üçlüsünün dahil olduğu olası bir kapışmada neler yaşanır ?

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,580
Bölgesel savaş olma ihtimali yüksek ama Ortadoğu’da Filistin ve müttefik müslüman ülkeler İsrail’e ciddi karşılık verip ciddi kayıp verdirirse İsrail’e o zaman bölgesel savaş dünya savaşına dönebilir, Suudi Arabistan müslümanların yanında olmaz Amerika tarafında olur ki Ortadoğu’nun en zengin ülkesi diğer zengin Müslüman ülkeler ise şaibeli Amerika’nın yanında yer alabilir.

Türkiye ise ekonomisi yıkık mahvolmuş bir ülke eğer Filistin ve diğer fakir müttefik müslüman ülkelerin yanında olursa, İsrail Amerika ekonomiyi tamamen yerle bir edebilir.

Türkiye ekonomiden ötürü şuan balon bir ülke, Edit: balondan kasıt iha siha tank gemi vs bunlar ekonomik güç olmadan bir hiç. askeri güç dünyada ilk sıralamalarda olsada belki ilk, ama herşey paraya bakar, dolar bir sabah 3 haneye çıkıp tüm ülkeye akanlar durdurulursa ülke yerle bir olur savaşta ilerleyemeden, Türkiye savaşa girse daha giremeden ekonomik durumdan ötürü alıp bir köşeye atarlar.

Para ve ekonomi sağlam olmadan Türkiye veya herhangi bir ülke bir hiç.

Para konusunda zayıf olduğu için Türkiye bence bu işe kalkışmamalı.

Kısacası savaşı öyle yada böyle fakirler ve fakir ülkeler kaybeder.

Para en büyük güç, biz parayı mültecilere ve kaymak tabakanın yatı katı audisi çantası takısına verdik.

Türkiye’nin durumunu şöyle örneklendireyim, batıda 18 yaşında asgari ücretlide olsa bir genç evden ayrılıp ev tutuyor içini diziyor araba alıyor sonra eve giriyor çünkü ülkede ekonomik güç var, bunları başarabiliyor.

Türkiye’de ise geçmişten gelen kurduğun hayat yok ise ister 18 yaşında ol ister 30 ol, asgari ücretli isen evden ayrılamazsın maaş 17 bin en kötü kira 15 bin, daha faturaları var mutfak masrafı var giyimin var keyfi harcamaların var para yetmez, Türkiye’de bir birey ailesinden ayrılsa 6 ay dolmadan baba ocağına geri döner.

İşte Türkiye’nin durumu bu, ekonomik güç olmadan bir hiçsin iha siha tank gemi tek başına birşey değil.

Annem babam bana araba verdi ama bakımlarını yapamıyorum, benzin gaz atamıyorum MTV lerini ödeyemedim bu sene kasko sigorta ödeyemeyecem.

E araba var yürütemiyorum ne anladım ben bu işten.

Özetle: para olmadan olmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sen diyemezsin ki ben elimdeki iha siha tank gemilerle tek bir teçhizat kaybı olmadan İsrail’e Amerika’ya girip savaşı kazanırım.

Onların eli armut toplamıyor ciddi bir savaşta en kötü %80 teçhizat kaybı olacak.

Yenisini seri üretmek lazım

Eee para ekonomik güç? Hepsi yerlerde.

Hadi halkın ümüğünü sıkıp vergiyi %2000 arttırdın, hammadde Türklere ait değil, İsrail Amerika tuttu doları 500 lira yaptı 800 lira yaptı.

Ee sonra?

Anlatabiliyor muyum demek istediğimi olay bu

Son düzenleme:

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
775
Bölgesel savaş olma ihtimali yüksek ama Ortadoğu’da Filistin ve müttefik müslüman ülkeler İsrail’e ciddi karşılık verip ciddi kayıp verdirirse İsrail’e o zaman bölgesel savaş dünya savaşına dönebilir, Suudi Arabistan müslümanların yanında olmaz Amerika tarafında olur ki Ortadoğu’nun en zengin ülkesi diğer zengin Müslüman ülkeler ise şaibeli Amerika’nın yanında yer alabilir.

Türkiye ise ekonomisi yıkık mahvolmuş bir ülke eğer Filistin ve diğer fakir müttefik müslüman ülkelerin yanında olursa, İsrail Amerika ekonomiyi tamamen yerle bir edebilir.

Türkiye ekonomiden ötürü şuan balon bir ülke, Edit: balondan kasıt iha siha tank gemi vs bunlar ekonomik güç olmadan bir hiç. askeri güç dünyada ilk sıralamalarda olsada belki ilk, ama herşey paraya bakar, dolar bir sabah 3 haneye çıkıp tüm ülkeye akanlar durdurulursa ülke yerle bir olur savaşta ilerleyemeden, Türkiye savaşa girse daha giremeden ekonomik durumdan ötürü alıp bir köşeye atarlar.

Para ve ekonomi sağlam olmadan Türkiye veya herhangi bir ülke bir hiç.

Para konusunda zayıf olduğu için Türkiye bence bu işe kalkışmamalı.

Kısacası savaşı öyle yada böyle fakirler ve fakir ülkeler kaybeder.

Para en büyük güç, biz parayı mültecilere ve kaymak tabakanın yatı katı audisi çantası takısına verdik.

Türkiye’nin durumunu şöyle örneklendireyim, batıda 18 yaşında asgari ücretlide olsa bir genç evden ayrılıp ev tutuyor içini diziyor araba alıyor sonra eve giriyor çünkü ülkede ekonomik güç var, bunları başarabiliyor.

Türkiye’de ise geçmişten gelen kurduğun hayat yok ise ister 18 yaşında ol ister 30 ol, asgari ücretli isen evden ayrılamazsın maaş 17 bin en kötü kira 15 bin, daha faturaları var mutfak masrafı var giyimin var keyfi harcamaların var para yetmez, Türkiye’de bir birey ailesinden ayrılsa 6 ay dolmadan baba ocağına geri döner.

İşte Türkiye’nin durumu bu, ekonomik güç olmadan bir hiçsin iha siha tank gemi tek başına birşey değil.

Annem babam bana araba verdi ama bakımlarını yapamıyorum, benzin gaz atamıyorum MTV lerini ödeyemedim bu sene kasko sigorta ödeyemeyecem.

E araba var yürütemiyorum ne anladım ben bu işten.

Özetle: para olmadan olmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sen diyemezsin ki ben elimdeki iha siha tank gemilerle tek bir teçhizat kaybı olmadan İsrail’e Amerika’ya girip savaşı kazanırım.

Onların eli armut toplamıyor ciddi bir savaşta en kötü %80 teçhizat kaybı olacak.

Yenisini seri üretmek lazım

Eee para ekonomik güç? Hepsi yerlerde.

Hadi halkın ümüğünü sıkıp vergiyi %2000 arttırdın, hammadde Türklere ait değil, İsrail Amerika tuttu doları 500 lira yaptı 800 lira yaptı.

Ee sonra?

Anlatabiliyor muyum demek istediğimi olay bu
😁 çok yanlış bir yorum olmuş

Savaşlar ekonomik güçle döner bu doğru ama anladığınız ekonomik güçle değil.
Yani vatandaşın alım gücü ile devletin alım gücünün alakası yok.

Şu soruyu soralım mı ?

Madem battık niye G20 deyiz ?

Bir ekonomist olarak size nedenini anlatayım Altın rezervi Türkiye dünyada 11 sıradaydı…

Şuanda ilk 9’da 811 ton altını var.

Savaş ekonomisi sokaktaki ekonomiye benzemez.Savaş ekonomisi alım gücü ekonomisidir.

148 milyar $ para rezervi var.

Bu rezervleri al vatandaşım sana % bilmem kaç zam diye dağıtmaz hiçbir devlet yapmaz o parayı göremezsin eline geçmez

Savaş başladığı anda merkez bankası rezervleri milli savunma Bakanlığınca nakit olarak çekildi der.

Savaş ekonomisi alım ekonomisidir.
Mermi biter üretirsin yada alırsın
Uçak düşer yerine koyarsın
Gemin yanar
Tankın patlar

Alım ekonomisi = altın

Devletler savaşta altın bozdururlar
Türkiye’ye yardım edecek çok devlet var.
Yani yerel para ile savaş olmaz altının varsa savaşırsın

Türkiye’nin 2022 rezervi 580 ton iken
2 yılda 231 ton altın aldı
Sebebini JEOPOLİTİK SAVAŞ ÇATIŞMA RİSKİ dedi.

Altını var savaşı yıllarca sürdürüyor
Fabrikası var ucuza üretiyor

Ondan sonra dayılanıyor
Diyor ki seni Karabağ yaparım