Yardım Sizce Ne Yapmalıyım? Apple’ dan Android’ e Geçiş

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
307
Merhaba,

Yıllardır Android kullanıyorum, son 5-6 aydır iPhone 13 kullanmaktayım. ( Garantisi 9 ay kaldığı için fiyatı düşmeden satayım diyorum )

Şuan 22.000₺ bandında iPhone’ u satıp Android bir telefona geçmek istiyorum;

Kasmasın, kronik arızası olmasın, kamerasından iPhone kadar beklentim yok ama video konusunda iPhone’ a yakın olmasını istiyorum ( OnePlus 9 Pro 8K 30 FPS video çekebiliyor )
Video stabilliğinin de iyi olmasını istiyorum arabada video çektiğimde, yürüdüğümde çok sarılmasını sevmiyorum.

2. el olarak alacağım, 10.000₺ civarı bütçem var. ( iPhone’ u satınca yarısı bana kalsın istiyorum )

iPhone istememe nedenlerim;
• Bu kadar pahalı bir telefon taşımak istemiyorum.
• HDR videolarda kendi kendine full parlak olmasını sevmiyorum
• Youtube videolarında bazen ilk açılışta ekran siyah oluyor, videoyu kapatıp yeniden açmam gerekiyor
• Youtube’ da video izlerken İnstagramdan biri mesaj atınca bildirimi açtığımda yine siyah ekran kalıyor deneyebilirsiniz.
• Garantisinin 9 ay kalması ( Garantisi bitince telefonun fiyatı düşebilir )
• Çoğu uygulama yok, apk yok, özgür hissetmiyorum.

Android’ e geçmek isteme nedenim;
Telefonu hunharca kullanmak, oyunlar oynamak ve daha ucuz olması.

Kalan parayla istersem iPad alabilirim o yüzden iPhone kullanmak istemiyorum.

Öneriniz nedir? Sizce fikirlerim yanlış mı?

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Tamamen tercih meselesi hocam saygı duyarım ama şu konuya bir açıklık getirmek istiyorum İPhone pahalı değil bizim paramız değersiz ÖTV'den ötürü bize pahalıya geliyor normalde bu telefon vergisiz 10-20 bin lira ama bize tuzlu fiyattan geliyor devletimiz sağolsun (!)
Android olarak size önerim Xiaomi dahil bütün Çinli markalardan uzak durun çünkü güncelleme konusunda cihazının arkasında durmuyor bunu Xiaomi kullanan biri olarak söylüyorum. Samsung Galaxy S22 ve S23 serilerine göz atabilirsiniz. S20 FE de öneririm gerci çıkalı 3 sene oldu ama SD865 gündelik işleri çok rahat görür hatta oyunlar da bile yuksek performans elde eldebilirsiniz. S21 FE öneririm ama Snapdragonlu model bulabilirseniz daha iyi olur cünkü TR'de Exynos'lu model var. Gerci S21 FE'deki Exynos S10 S20 modellerindeki gibi sorunlu değil.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
iPhone 13'ü 25k-27k fiyat bandı aralığında satarsınız. 10.000 TL'ye alınabilecek 2. el Android amiral gemilerinin çoğunun yazılım desteği bitti, naçizane tavsiyem 14K'ya Galaxy S21 alın, Samsung bu modelle beraber yeni güncelleme politikasına geçti, 3 yıl yazılım desteği kaldı.

Yazılım desteği sorun değil derseniz de Android 12'de kalmış Galaxy Note 10+ modeline bakmanızı öneririm.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
iPhone 13'ü 25k-27k fiyat bandı aralığında satarsınız. 10.000 TL'ye alınabilecek 2. el Android amiral gemilerinin çoğunun yazılım desteği bitti, naçizane tavsiyem 14K'ya Galaxy S21 alın, Samsung bu modelle beraber yeni güncelleme politikasına geçti, 3 yıl yazılım desteği kaldı.

Yazılım desteği sorun değil derseniz de Android 12'de kalmış Galaxy Note 10+ modeline bakmanızı öneririm.
Ben en gec Temmuz'da İPhone 14'e geçerim ama Pro almazsam pişman olur muyum bilmiyorum Pro'nun fiyatına bakıyorum 42 bin 256'lık model alacağım icin 42 bin dedim 128'lik 40 bin depolama alanları arasında uçurum fiyat farkı yok

Reaksiyon puanı
307

25K eder mi ya? OnePlus 9 Pro nasıl bir tercih? Güncelleme önemsiz benim için.

Kamerası video açısından stabil olsun, kronik sorun olmasın yeterli.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547

OnePlus 9 Pro güzel bir cihaz ama Oxygen OS 11 yüklü bulursanız daha iyi olur cünkü Oxygen OS 12 bildiğin Color OS (Oppo arayüzü)
Ben sahsen sizin yerinizde olsam Samsung Galaxy S22+ alırdım One UI bin kat daha iyi bir kullanıcı arayüzü

Reaksiyon puanı
307
OnePlus 9 Pro güzel bir cihaz ama Oxygen OS 11 yüklü bulursanız daha iyi olur cünkü Oxygen OS 12 bildiğin Color OS (Oppo arayüzü)
Ben sahsen sizin yerinizde olsam Samsung Galaxy S22+ alırdım One UI bin kat daha iyi bir kullanıcı arayüzü
20.000₺ civarına telefon alacaksam neden iPhoneu satayım ki

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936

Ön kamerası berbat bir telefon. Güncelleme önemsizse 12K-13K fiyat bandinda Galaxy S20 Ultra'da bakilabilir. Ayrica Android 14 alma ihtimalide var.

Reaksiyon puanı
307
Ön kamerası berbat bir telefon. Güncelleme önemsizse 12K-13K fiyat bandinda Galaxy S20 Ultra'da bakilabilir. Ayrica Android 14 alma ihtimalide var.
Gördüğüm kadarıyla ön kamerası kötü gözükmüyor, kamera konusunda başarılı gözüküyor, Tamam bakayım
Güncel bir Android cihaz almak istersiniz diye S22+ önerdim eğer amiral gemisi istemiyorsanız Samsung A53 veya A73 öneririm.
Teşekkürler

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Elindeki iPhone 13 128GB ise 21-22K civarina satarsin. Oyun oynamak ve APK derdinin olmamasini istiyorsan OP 9 al. 7K civarina yurtdisi modelleri bulunuyor kayit gerekmiyor istedigin oyunu oynarsin bataryasi da fena degil. Kalan parayla istersen iPad Air 5 alirsin. 12-13K'ya gidip TR garantili cihaz almani onermem ben iPhone 13'den gecince pisman olma riskin var. OP 9'un fiyati cok uygun oldugu icin onda bu tarz bir sorun yasamazsin.

bogac41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Yanlış bilgilendirme
Merhaba,

Yıllardır Android kullanıyorum, son 5-6 aydır iPhone 13 kullanmaktayım. ( Garantisi 9 ay kaldığı için fiyatı düşmeden satayım diyorum )

Şuan 22.000₺ bandında iPhone’ u satıp Android bir telefona geçmek istiyorum;

Kasmasın, kronik arızası olmasın, kamerasından iPhone kadar beklentim yok ama video konusunda iPhone’ a yakın olmasını istiyorum ( OnePlus 9 Pro 8K 30 FPS video çekebiliyor )
Video stabilliğinin de iyi olmasını istiyorum arabada video çektiğimde, yürüdüğümde çok sarılmasını sevmiyorum.

2. el olarak alacağım, 10.000₺ civarı bütçem var. ( iPhone’ u satınca yarısı bana kalsın istiyorum )

iPhone istememe nedenlerim;
• Bu kadar pahalı bir telefon taşımak istemiyorum.
• HDR videolarda kendi kendine full parlak olmasını sevmiyorum
• Youtube videolarında bazen ilk açılışta ekran siyah oluyor, videoyu kapatıp yeniden açmam gerekiyor
• Youtube’ da video izlerken İnstagramdan biri mesaj atınca bildirimi açtığımda yine siyah ekran kalıyor deneyebilirsiniz.
• Garantisinin 9 ay kalması ( Garantisi bitince telefonun fiyatı düşebilir )
• Çoğu uygulama yok, apk yok, özgür hissetmiyorum.

Android’ e geçmek isteme nedenim;
Telefonu hunharca kullanmak, oyunlar oynamak ve daha ucuz olması.

Kalan parayla istersem iPad alabilirim o yüzden iPhone kullanmak istemiyorum.

Öneriniz nedir? Sizce fikirlerim yanlış mı?
Hepsiburadaya yeni gelen telefon,

Tecno Pova Neo 2 6 GB 128 GB​

Dahili Hafıza128 GB
Ekran Boyut Aralığı6 inç ve Üzeri
Ekran Boyutu6,0 inç
Garanti TipiResmi Distribütör Garantili
Kablosuz ŞarjYok
Kamera Çözünürlüğü Aralığı20 MP ve Üzeri
Kamera Çözünürlüğü16 MP
Ön (Selfie) Kamera Aralığı8 - 13,9 MP
Ön (Selfie) Kamera10 MP
Pil Gücü Aralığı5000 mAh ve Üzeri
Pil Gücü7000 mAh
RAM Kapasitesi6 GB RAM

Paran cebine de kalır.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,598
S22+ veya Xiaomi 11T Pro. Bütçe artarsa S21 Ultra.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hepsiburadaya yeni gelen telefon,

Tecno Pova Neo 2 6 GB 128 GB​

Dahili Hafıza128 GB
Ekran Boyut Aralığı6 inç ve Üzeri
Ekran Boyutu6,0 inç
Garanti TipiResmi Distribütör Garantili
Kablosuz ŞarjYok
Kamera Çözünürlüğü Aralığı20 MP ve Üzeri
Kamera Çözünürlüğü16 MP
Ön (Selfie) Kamera Aralığı8 - 13,9 MP
Ön (Selfie) Kamera10 MP
Pil Gücü Aralığı5000 mAh ve Üzeri
Pil Gücü7000 mAh
RAM Kapasitesi6 GB RAM

Paran cebine de kalır.
Ne kadar güzel telefonmuş o yüzden MediaTek Helio G85 koymuşlar değil mi? Sırf mAh ve RAM iyi diye bu telefonu önermeniz çok saçma. Bu konularda bilginiz olmadığı çok belli. Ayrıca arkadaş neden 6.000 TL'lik bi' telefona baksın bütçesi 22K iken.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,936
S22+ veya Xiaomi 11T Pro. Bütçe artarsa S21 Ultra.
Önerdiğin cihazların hiçbiri mantıklı değil. S22 ile S22+ arasındaki fiyat farkına değmez, S22+ parasına S23 var zaten. 11T Pro yerine 12T daha mantıklı, ayrıca 11T Pro'nun güç tüketimi bakımından verimsiz bir SoC'u var. S21 Ultra yerine ise yine düz S23 daha alınası, tabii büyük ekran isteniyorsa 2K daha verip S23+ alabilir ama S21U modeline o paralar verilmez.

Ki zaten konu sahibi cihazını satınca paranın bir bölümünün cebinde kalmasını istiyor, senin önerdiğin cihazların hepsi iPhone 13 modelinin 2. el fiyatı bandında.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,598
Önerdiğin cihazların hiçbiri mantıklı değil. S22 ile S22+ arasındaki fiyat farkına değmez, S22+ parasına S23 var zaten. 11T Pro yerine 12T daha mantıklı, ayrıca 11T Pro'nun güç tüketimi bakımından verimsiz bir SoC'u var. S21 Ultra yerine ise yine düz S23 daha mantıklı.
S22'nin bataryası az olduğu için işlemcisi yüzünden biraz güç tüketiyor. Bu yüzden S22+'da batarya yüksek olduğu için güç tüketimi fazla olmaz diye düşünüyorum.