Sizce ne kullanmalıyım..

Bu konuyu okuyanlar

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Merhabalar, uzun zamandır Arch Linux kullanıyorum fakat paket yöneticisinin bazı kötülükleri (Bağımlılıkları felç ediyor) olsun birazcıkda sıkılmış olduğumdan bana uygun dağıtım tarzını bulamadım bir türlü. Muhtemel tüm Linux kullanıcıların baş belası "Distro hopping" e bende düştüm kısa süre önce. Web developing ile uğraştığımdan çok fazla dağıtım değiştirmek pek iyi olmuyor fakat hala ne kullanacağım hakkında şüphelerim var. MX Linux denedim fakat içinde kurulu gelen ve bazı yavaşlamalardan dolayı geri Arch a döndüm. Aradığım şey "Fixed" sürümler değil "Rolling" yada "Semi-rolling" distrolar daha iyi çünki "Fixed" olunca her yeni sürümde format atmak çok sıkıntı oluyor. Genelitede bu kriterlere uygun Debian vb. dağıtımlar nelerdir sizce. Oyun oynamak gibi şeyler yaptığımdan Debian kullanmak istiyorum, direkt Steam destekli bir dağıtım...
Sistemim:
İntel İ5 2410M 2.10 - 2.90 Ghz
6Gb DDR3 1333 Mhz
İntel HD Graphics 3000
750 Gb 5400 Rpm HDD

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Merhabalar, uzun zamandır Arch Linux kullanıyorum fakat paket yöneticisinin bazı kötülükleri (Bağımlılıkları felç ediyor) olsun birazcıkda sıkılmış olduğumdan bana uygun dağıtım tarzını bulamadım bir türlü. Muhtemel tüm Linux kullanıcıların baş belası "Distro hopping" e bende düştüm kısa süre önce. Web developing ile uğraştığımdan çok fazla dağıtım değiştirmek pek iyi olmuyor fakat hala ne kullanacağım hakkında şüphelerim var. MX Linux denedim fakat içinde kurulu gelen ve bazı yavaşlamalardan dolayı geri Arch a döndüm. Aradığım şey "Fixed" sürümler değil "Rolling" yada "Semi-rolling" distrolar daha iyi çünki "Fixed" olunca her yeni sürümde format atmak çok sıkıntı oluyor. Genelitede bu kriterlere uygun Debian vb. dağıtımlar nelerdir sizce. Oyun oynamak gibi şeyler yaptığımdan Debian kullanmak istiyorum, direkt Steam destekli bir dağıtım...
Sistemim:
6Gb DDR3 1333 Mhz
İntel HD Graphics 3000
750 Gb 5400 Rpm HDD
SSD alıp Ubuntu 20.04 ya da Clear Linux a geçin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemcin PGA988 soketi ise I7 2630QM al.

• Beğen
Reactions: bud

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bende sürekli değiştiriyordum şuan Elementary OS 2 aydır kullanıyorum.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Sistemim:
6Gb DDR3 1333 Mhz
İntel HD Graphics 3000
750 Gb 5400 Rpm HDD
Debian Fixed dağıtım kategorisindedir yalnız, bilginiz olsun.
Debianı denemenizi tavsiye ederim, ben normalde Slackware kullanırım 2016 dan beri sürüm yükseltmedikleri için geçen sene sıkıldım ve Debian 10 kurdum hala da aynı sistemi kullanıyorum.
Slackware, Debian, Centos, RHEL, SLES, Oracle stabil dağıtımlardır ve bu dağıtımlarda çok çok nadiren hata görürsünüz.

Yalnız baştan söyleyeyim bu dağıtımlarda non-free yazılımlar doğrudan gelmez ayrıca kurmanız gerekir.
Debian yüklediğinizde Wifi chipseti eğer Intel ise iwlwifi paketini ayrıca yüklemeniz gerekir.
Aşağıdaki anlatımı var.

/etc/apt/sources.list dosyasına non-free kelimesini eklemeniz ve aşağıdaki komutları çalıştırmanız gerekir

root@darkstar:~# cat /etc/apt/sources.list
# See SourcesList - Debian Wiki for more information.
deb Index of /debian buster main non-free

# apt update && apt install firmware-iwlwifi
# modprobe -r iwlwifi ; modprobe iwlwifi

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Debian sid rolling release bu arada