Hangi Masaüstü ortamını tavsiye edersiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Merhabalar.
Dağıtım seçiminin önemli olduğu kadar masaüstü ortamının da etkisi oldukça büyük. Dağıtım olarak genelitede Arch tabanlı dağıtım seçtim çünkü Debian'dan daha hızlı olduğunu gözlemledim.
Fakat masaüstü ortamı da benim en çok kafamın karıştığı nokta.
Size göre özelleştirme ve basitlikten yana DE nelerdir. Eğer isterseniz dağıtım tavsiyesi de verebilirsiniz:)..
Sistem:
I5 2410M 2.30 - 2.90 Ghz
Intel Hd graphics 3000 Mesa Driver
6gb 1333 Mhz Ddr3
750gb 5400Rpm Hdd
Şimdiden teşekkürler...

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Ortayol XFCE.

DE değil WM soruyorsun bu durumda ;
Openbox

Netice : MANJARO OPENBOX veya XFCE
Manjaro kullanıyorum zaten sadece hangi masaüstü ortamını kullanayım bilemedim. Çok teşekkürler XFCE yükleyeceğim.. :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
KDE tavsiye ederim, düzgün yapılandırırsanız hız olarak xfceden farkı yoktur.
6 gb raminiz var ve sisteminiz performans kaybı olmadan hepsini rahatlıkla çalıştırabilir.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
İstenilen KDE olmayabilir bu durumda..

Sizin görüşünüz saygı duyarım; 1998 yılından beri linux kullanan birisi olarak kullanımı KDE'den daha basit, özellikleri daha fazla başka bir DE görmedim. XFCE gibi WM gibi Enlightment (eski favorim) gibi de leri windows 95 ile birlikte kullanmayı bıraktım.

1998 yılından bugüne en çok değişim geçiren gelişen DE'nin adı KDE'dir, herkese de tavsiyemdir.

Benim bilgi becerim kodlarla uğraşmaya yeterli derseniz openbox'ı da dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz veya kendi masaüstünüzü de yazabilirsiniz.
Hatta biraz daha abartıp XFree serverı da baypas edip dorudan Frame Bufferı kullanan bir sistem de kullanabilirsiniz.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Linux'ta hız çok önemli. Dünyanın en iyi bilgisayarı da olsa şu an için cevap: XFCE