Yardım Sıvı Soğutma Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,

Geçtiğimiz Kasım ayında RTX 3080 ve Ryzen 7 3800XT ile sistem topladım, sistemi toplarken stok fan görünüyordu işlemcide ama görsel hatalıymış ve stok fanı yokmuş. Montaj sırasında beni arayıp fan almam gerektiğini söylediler. Donanımdan hiç anlayan birisi değilim ve araştırma yapmadan bir şey almayı sevmem. Ancak montaj işlerinin uzamaması ve bir an önce kasayı alabilmek için telefondaki kişiye sordum ne alayım diye ve bana Dark Freezer X128 (https://www.amazon.com.tr/Dark-Freezer-X128-So%C4%9Futucu-DKCCX128/dp/B08X78S5V2/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8) alırsam bana yeteceğini söyledi.

9 aydır sistemi bu soğutucu ile kullanıyorum bir sorun olmuyor ancak işlemci boşta 45-55 derecelerde, oyunlarda da (4K çözünürlükte) 75-80 ve oyununa göre 85'lere kadar yükseliyor. Merak ettiğim ilk konu bu değerler normal mi? İkincisi ise bu değerler normalse bile sıvı soğutucu ile daha düşük sıcaklıklar mümkün mü? Son sorum da sıvı soğutucularda fan sayısı çok etkiliyor mu?

Kasa modelime baktığımda 360mm desteklediğini gördüm, 1500 TL'ye kadar bir sıvı soğutucu almak istiyorum, derseniz ki "bu 1900 TL ama alırsın ve bir daha hiç sıcaklığa bakma ihtiyacı bile duymazsın." bu durumda maksimum 2000'e kadar çıkabilirim. RGB falan önemli değil, tek derdim performans o yüzden sıfır ışıklı ama çok iyi performanslı olsa da olur ışıklı ve performansı iyi olsa da olur. Ben kendi baktığım birkaç tanesinin linkini aşağıya koyacağım (çok fanlı daha iyidir mantığı ile genelde 3 fanlı modellere baktım) ama bu soğutucuların birbirinden ne farkı var, önemli olan özellik hangisi, neye göre değerlendirmek gerekiyor hiç anlamadım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kasa modelin nedir? Kullandığın sıvı soğutucu üst seviye bir model değil. Sıcaklıkların o seviyede olması o soğutucu ile normal. Hatta Dark gibi bir marka alarak sistemi bir miktar riske bile atmışsın.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İyi bir sıvı soğutucu ile sıcaklıkları epey düşürürsün. 360mm takarsan öne takman lazım. Kasanın izin verdiği şekilde yukarıya da 2 tane 120mm fan takabilirsin. Zaten arkada da bir tane egzoz fanı olacak. 360mm istersen bu ürünü öneririm.
Keşke kasan yukarıda 280mm sıvı soğutucu destekleseydi Corsair önerecektim ama kasana olmaz.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Önerilieriniz için çok teşekkür ederim. Radyatörü öne takmak zorunda olmanın bir dezavantajı var mı? Eğer çok bir fark olmuyorsa da önerdiğiniz Corsair soğutucunun radyatörü sadece yukarı takarak mı kullanılıyor yoksa öne takarak da kullanabilir miyim?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Önerilieriniz için çok teşekkür ederim. Radyatörü öne takmak zorunda olmanın bir dezavantajı var mı? Eğer çok bir fark olmuyorsa da önerdiğiniz Corsair soğutucunun radyatörü sadece yukarı takarak mı kullanılıyor yoksa öne takarak da kullanabilir miyim?
Dezavantajı yok ancak yukarıya takıldığı zaman kasa içi hava akış daha rahat sağlanıyor. Yine de dediğim gibi öne takmak facia falan değil. Yüzde 5 civarı bir fark olur maksimum. Corsair olan kasanıza uymuyor sizin kasanız yukarıda 240mm destekliyor. Önde ise 360mm ve 280mm desteği var ancak ön taraf kullanılacaksa 280mm ile harcamaya gerek yok. Önerdiğim Lian Li Galahad modeli epey iyi bir soğutucudur kesinlikle öneririm.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anladım, bu saatte epey yardımcı oldunuz tekrar çok teşekkür ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anladım, bu saatte epey yardımcı oldunuz tekrar çok teşekkür ederim.
Rica ederim. Buradan sıvı soğutucunun ne kadar iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca, kasanıza 360mm takıldıktan sonra yukarıya ve arkaya takılacak toplamda 3 fanın iyi olması daha da önem taşıyor. Özellikle egzozun. SickleFlow gibi kaliteli üçlü bir fan öneririm.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bunu söylemeseydiniz ben sadece sıvı sığutucuyu alıp devam ederdim sanırım... Bir de montaj işi için bir çözüm bulduğum an alacağım önerilerinizi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biraz önce şunu farkettim; ekran kartı kasanın ön kısmındaki tozluğa kadar dayanıyor (takarken de kasaya sığması için epey uğraşmıştım, zar zor sığıyor). Ben sıvı soğutucuyu aldığımda kasanın önündeki kendi fanlarını çıkartıp mı takacağım radyatörü? Eğer direk kasanın içine takılacaksa radyatör sığması mümkün değil gibi gözüküyor.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok uzun bi e.kartı Öndeki fanların tozluğuna yani toz filtresine kadar geldiyse ,öne hiç bi şekilde sıvı soğutma takamazsınız. Zaten takmayın . Öne radyatör takanlar, kasalarının kapasitesine göre hareket ederler. Kimi kasalarda ,öndeki fanları sökmeden sığar. Kiminde sığmaz,öndeki fanları sökmek zorunda kalırlar.

Yukarıya takın. Hiçbi mahzuru olmaz. İşlemcinizi 4K da kullandığınız için ,o dark hava soğutma idare edebilmiş. Edebilmiş diyorum,yine de 85 derece epey yüksek bi değer. Bu şekilde kullanılmaz. İşlemcinin kendini sıcaklıktan kapatma eşiği zaten 95 derecelerde.

4K da kullandığınız için 240 mm bi hava soğutma işinizi çok rahat görecektir. 1080 P de kullandığınız bi e.kartı olsaydı sıvı soğutma ,ile 75 dereceleri yine görebilirdiniz.Şimdi o kadar olmaz.

Bütçeniz düzgün olduğundan iyi bi 240 mm alınız. Ne kadar serin çalışırsa,işlemciden o kadar daha iyi performans alırsınız.

Aşağıya yazdığım Arctic sıvı soğutma, 240 mm kategorisinde, liste başlarında,üst seviye bi soğutma kapasitesine sahiptir. Takın,farkı görürsünüz.Fazla para vermeye gerek yok.İndirimde var.

Son düzenleme:

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Mesajınızı okuduktan sonra ben de baktım ve performansı epey beğenilmiş ürünün. Almaya kara vermeden önce bir de kasayı açıp tozluk ve fanlar arasındaki boşluğa bakacağım, hatırladığım kadarıyla geniş bir boşluk vardı ama şu an emin olamıyorum.

Arkadaşın önerdiği Lian Li Galahad modelinin de 240mm olanı var ve birçok yerde de gördüm bu ürünün övüldüğünü ama o sadece 360mm için mi geçerli yoksa 240mm olanı da iyi midir? Yine de Arctic Liquid Freezer II çok daha uygun fiyat olarak, arada büyük bir fark olmayacaksa onu almayı tercih ederim tabii ki.

Şimdiye kadar ne hava soğutma söküp taktım ne de sıvı soğutma. Acaba kendim deneyip yapabilir miyim yoksa hiç riske atmadan bilen birisinden mi yardım alayım?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de aşağıdaki linkteki ürün de Arctic Liquid Freezer II 240 ama RGB olanı. Sizin önerdiğiniz ve bu linkteki arasında herhangi bir performans farkı oluyor mu yoksa tek fark RGB olması mı?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tek fark RGB olnması.Verdiğin linktede incelemelere baktıysan RGB olanı da çok başarılı zaten.

Ben RGB ollmayan içinde bi bırakayım.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. O halde RGB olanını alacağım sanırım.

Epey soru sordum ancak son bir sorum daha olacak (gerçekten bilgim çok az bu konularda), sadece bu soğutucuyu alsam yeterli mi yoksa ekstra fan falan almam gerekir mi? Mesela kasa arkasındaki fan kasanın üstünde gelen fandı herhangi bir değişiklik yapmadım onu daha kaliteli bir fan ile değiştirmem gerekir mi?

Aşağıdaki görselden anladığım kadarıyla "Tünel Üstü" yazan kısma 2 tane daha fan koyulabiliyor. Bir önceki arkadaşın önerdiği Cooler Master SickleFlow 3'lü paketi alıp 2'sini alta koysam birini de egzos fanıyla değiştirsem bir fark hissedilir mi yoksa gereksiz mi olur? Hatta belki de hem üstte hem altta fan olması yanlış bir şey bile olabilir o yüzden sormak istedim bunu.

1630452224238.png

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Soğutucuyu yukarıya takacağın için ,zaten yukarıya extra fan takılamaz. Arkadaki fanı değiştirmene gerek yok. Sıvı soğutma ,zaten işlemci için yeterli olacaktır. Geriye ,e.kartı ve anakart gibi diğer iki bileşen kalıyor.Şu hava soğutma fotosunda tünel üstü denilen yere bir veya iki fan takabilirsen,hem e.kartına faydası olur,hemde kasa içine taze hava, bi miktar daha fazla girmiş olur. RTX 3080 ısınabilir,yoksa.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O zaman son karar olarak Arctic Liquid Freezer II 240 RGB ve 3'lü Cooler Master SickleFlow alıyorum. Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ege Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
O zaman son karar olarak Arctic Liquid Freezer II 240 RGB ve 3'lü Cooler Master SickleFlow alıyorum. Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ürünü aldınız mı acaba? Ben de aynı ürünün RGB olmayan versiyonunu almayı düşünüyorum. Aldıysanız deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz? Memnun musunuz performansından?

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Malesef tatilde olduğum için ürünü daha almadım önümüzdeki Cuma günü sipariş vereceğim ve sonraki hafta içi elime ulaşır sanırım, bir süre kullandıktan sonra deneyimimi paylaşırım burada da.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ürünü aldınız mı acaba? Ben de aynı ürünün RGB olmayan versiyonunu almayı düşünüyorum. Aldıysanız deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz? Memnun musunuz performansından?

Ürünü bugün aldım, RGB olanından satın almıştım. Daha önce hiçbir soğutucu söküp takmadığım için epey uzun sürdü ve ilk seferde yanlış yaptım. Ürünle ilgili şöyle bir gariplik var; bilgisayar boşta yine 45-55 derece arasında geziniyor ama 4K çözünürlükte ultra ayarlarda yarım saat RDR 2 oynadım ve 60'ı geçmedi sıcaklık (önceki hava soğutucu ile 80-85 arasına geliyordu). Bu durum normal mi bilmiyorum o yüzden birazdan bununla ilgili bir konu açacağım. Eğer yanlış herhangi bir şey yapmadıysam şunları söyleyebilirim; radyatör fanlarını maksimum hıza getirdiğimde bile çok çok az ses çıkıyor, pompadan hiç ses çıkmıyor sanırım, hatta çalışıp çalışmadığına bile emin olamıyorum hala ama oyunda bu kadar az ısınıyorsa çalışıyordur diye düşünüyorum.

Ürünün kutusundan küçücük bir termal macun da çıkıyor, benim aldığımdan MX-5 çıktı ama ben ilk sefer acemeliğiyle o termal macunu mahvettim o yüzden nasıl bir performans verdiğini bilmiyorum, ikinci montaj sırasında uzun süre önce aldığım Cooler Master Mastergel Pro macunu sürdüm.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ürünü bugün aldım, RGB olanından satın almıştım. Daha önce hiçbir soğutucu söküp takmadığım için epey uzun sürdü ve ilk seferde yanlış yaptım. Ürünle ilgili şöyle bir gariplik var; bilgisayar boşta yine 45-55 derece arasında geziniyor ama 4K çözünürlükte ultra ayarlarda yarım saat RDR 2 oynadım ve 60'ı geçmedi sıcaklık (önceki hava soğutucu ile 80-85 arasına geliyordu). Bu durum normal mi bilmiyorum o yüzden birazdan bununla ilgili bir konu açacağım. Eğer yanlış herhangi bir şey yapmadıysam şunları söyleyebilirim; radyatör fanlarını maksimum hıza getirdiğimde bile çok çok az ses çıkıyor, pompadan hiç ses çıkmıyor sanırım, hatta çalışıp çalışmadığına bile emin olamıyorum hala ama oyunda bu kadar az ısınıyorsa çalışıyordur diye düşünüyorum.
Eğer radyatörü elinle değil de işlemci kontrolüne verdiysen sıcaklıklar normal. İşlemci boştayken 30 derecede olup kafa ütüleyeceğine 40-50 arasında gezinsin ama kafa ütülemesin daha iyi. Eğer sıcaklıklar fazla geldiyse anakart üzerinden elle ayarlama da yapabilirsin. Oyunda 60'ı geçmiyorsa çalışıyordur zaten. Fazla kafa ütülemeyen bir üründür kendisi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Arctic, efsane gücünü konuşturmuş yine. İşlemci boşta iken zaten 45-50 arası bu yaz sıcağında normal. 3800XT kullanıyorsun. 3800X in daha da ısıtılmış hali.O kadar ısınır.Önemli olan ,yükte 60 derecede,Arctic in, frene sağlam basması. Çok iyi bi soğutucu.

Pompa ve fan devirlerini ,yardımcı programlar ile veya biosdan görebilirsin zaten.

Andúnë Tîwele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sonunda bugün uzun süreli deneyebildim ürünü. Mesaja görsel olarak ekliyorum tüm anlatacaklarımı. 1'er saat Humankind ve RDR 2 oynadım. İkisi de 4K ultra ayarlardaydı. Bir önceki mesajımda 60 dereceyi geçmiyor demiştim ancak hem o zaman çok kısa süreli açmıştım oyunu hem de kasanın yanı açıktı, daha cam paneli takmamıştım. Şu an işlemcinin boştaki sıcaklığı da 37'ye kadar düşüyor. Eğer soran arkadaş için yararlı olacaksa fan ayarlarının da görselini koyuyorum. Ürün inanılmaz sessiz olduğu için 65'den sonra tam hızda çalışmaya ayarladım çünkü %100 çalışırken bile rahatsız etmiyor beni. Önceki hava soğutucuyu kulaklıkla bile duyuyordum. Oyunlardaki ortalama sıcaklık değerleri de görsellerdeki gibi ve sanırım epey iyi bu değerler.

Soğutucu sadece tek bir kabloyla ana karta bağlanıyor bu yüzden pompa ve vrm fan devirleri ısıya göre kendisi ayarlıyor. Sadece radyatör fanlarına müdahale edebiliyorum ben. Araştırdığım kadarıyla pwm splitter ile tek kabloyu 2'ye bölüp CPU_FAN ve CPU_OPT girişlerine takınca pompanın devir kontrolü de sağlanıyormuş. Ben şu anki halinden oldukça memnun olduğum için bununla uğraşmayacağım ama almayı düşünen arkadaşlar için bilgi olarak dursun.

@met 35 , @Görkem Say
İkinize de yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Idle Temp.png
    Idle Temp.png
    230.5 KB · Görüntüleme: 125
  • Fan Settings.PNG
    Fan Settings.PNG
    124.9 KB · Görüntüleme: 111
  • Humankind In Game.png
    Humankind In Game.png
    121.1 KB · Görüntüleme: 117
  • Red Dead Redemption 2 In Game.png
    Red Dead Redemption 2 In Game.png
    63.7 KB · Görüntüleme: 165

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mükemmel. Pompa fan devri ile oynarsan sıcaklıklar daha da düşebilir,ama hiç kurcalama bence de.

Sıvı soğutmalarda en çok şikayet edilen konu sesdir. Sessiz bi sıvı soğutma, bi de gerektiği gibi soğutuyorsa,ideal olandır. Şu an kullandığın Artict gibi.:)