Sitede Panellerin Yerleşimini Değiştirme?

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Hep merak etttiğim bi sorudur bu ve çok kullanışlı. Tam olarak neden bahsediyor bu diyorsanız hazır olun sorum geliyor ? :)

Web sitesinde panellerin yerini nasıl değiştirip öyle kalmasını sağlayabiliriz. Örnek olarak: Hit Yazılar | En Son Eklenenler vs. gibi sitemde yer alan paneller var diyelim.

+ Hit Yazılar
- makale 1
- makale 2
- makale 3

+ En Son Eklenenler
- makale 1
- makale 2
- makale 3

gibi diyelim. Altdaki paneli sürükleyip üst kısımdaki panelin yerine taşıma olayından bahsediyorum.

Eğer kullanan varsa wordpressin ve blogspotun amin panelinde var. Bunun gibi.

Bunu nasıl yapabiliriz??

mjsamet

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Web programlama hakkında o kadar bilgim olmasa da bu tarz şeyler Javascriptle yapılıyor biliyorum. Javascripti araştırırsan aradığın cevaplara ulaşma ihtimalin yüksek.

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
JavaScript ile yapıldığını biliyorum da. Nasıl yapıldığınıda biliyorum. Ama önemli olan bunu kalıcı hale getirebilmek. Yani sitedeki bir üye kendi panellerini kendisi istediği yere koymalı. Her girişinde paneller koyduğu yerde kalmalı. Her üyenin farklı bir yerleşimi olabilir?
Soru bu?
http://jqueryui.com/demos/draggable/ Burda nasıl yapıldığı felan örnekler var. Araştırdım ama kalıcı olarak nasıl yapılabileceğini bulamadım.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
kalıcı hale getirebilmen için panellerin konumlarını kalıcı bir yere kaydetmen gerekli. bu javascript içinde cookie olabilir. tabi bu kullanıcı cookie'leri silinceye kadar geçerli olur.

en sağlamı ve wordpress'in kullandığı veritabanına kayıt etmektir. bunun için php yada asp kullanman gerekir.

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
cookie dediğiniz gibi geçici olur. ben kalıcı olarak yapmak istiyorum.
php'de felan yapılabilir? ama nasıl bi mantık izlenmeli. yani ne şekilde bu panelleri veritabanına yazıp okuyabilirim.
wordpress blog'un admin panelinde görmüştüm bu olayı o yüzden öğrenmek istiyorum.