Yardım Sistemim Yeterince Performans Vermiyor

Bu konuyu okuyanlar

hakan.senerkek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sistemden yeterince performans alamıyorum örneğin Valorantta çatışmada 120 ye kadar düşüyor fps çatışma yokken 160 170 arası alıyorum. İnternet Cafelere gittim 1050 li sistemler bile benim aldığım fps i alıyor. Arkadaşlarımın sistemleri de benimkinden düşük benden yüksek alıyorlar. Sebebini bir türlü bulamadım, bana çok saçma geliyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Kasa Özellikleri
+ Zotac GAMING RTX 2060 6 GB Ekran Kartı
+ MSI B450M-A PRO MAX
+ AMD Ryzen 5 3500
+ 16GB(8*2) G Skill Ram
+ SanDisk 500 GB M.2 SSD ( Bunu yeni taktım win10 Buna kurulu)
+ SanDisk 480 GB SSD Plus
+ 600W PSU Güç Kaynağı
+ Kasaya ek 3 adet Fan taktım 2 fanı egzoz fan olarak kullanıyorum.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Arkadaşlar sistemden yeterince performans alamıyorum örneğin Valorantta çatışmada 120 ye kadar düşüyor fps çatışma yokken 160 170 arası alıyorum. İnternet Cafelere gittim 1050 li sistemler bile benim aldığım fps i alıyor. Arkadaşlarımın sistemleri de benimkinden düşük benden yüksek alıyorlar. Sebebini bir türlü bulamadım, bana çok saçma geliyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Kasa Özellikleri
+ Zotac GAMING RTX 2060 6 GB Ekran Kartı
+ MSI B450M-A PRO MAX
+ AMD Ryzen 5 3500
+ 16GB(8*2) G Skill Ram
+ SanDisk 500 GB M.2 SSD ( Bunu yeni taktım win10 Buna kurulu)
+ SanDisk 480 GB SSD Plus
+ 600W PSU Güç Kaynağı
+ Kasaya ek 3 adet Fan taktım 2 fanı egzoz fan olarak kullanıyorum.
İşlemci yüzünden olduğunu düşünüyorum
Bir de hangi ayarlar

Phorkys

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
56
Amd tarafında pek bilgim yok ama @niyazi5859 hocamın dediği doğruysa işlemcide sıkıntı olabilir öteki parçalarda sıkıntı yok gibi.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Amd tarafında pek bilgim yok ama @niyazi5859 hocamın dediği doğruysa işlemcide sıkıntı olabilir öteki parçalarda sıkıntı yok gibi.
Hocam sıkıntıdan ziyade işlemcinin bu ekran kartıyla verdiği performans buna yakın bir tane teste baktım yüksek ayarlarda oynuyordu yüksekte ve düşükte oynaması pek bir fark olmaz çünkü yüksek ayarlarda darboğaz varsa azalır ve fps kazanır. Düşük ayarlarda ise darboğaz olursa grafik kismaktan gelen fps darboğazdan kaybeder.

hakan.senerkek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemci yüzünden olduğunu düşünüyorum
Bir de hangi ayarlar
düşük ile yüksek arasında fazla bir fps farkı olmuyor zaten
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sıkıntıdan ziyade işlemcinin bu ekran kartıyla verdiği performans buna yakın bir tane teste baktım yüksek ayarlarda oynuyordu yüksekte ve düşükte oynaması pek bir fark olmaz çünkü yüksek ayarlarda darboğaz varsa azalır ve fps kazanır. Düşük ayarlarda ise darboğaz olursa grafik kismaktan gelen fps darboğazdan kaybeder.

darboğaz yaparmı diyorsunuz bu ekran kartıyla işlemci ?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Sıcaklıklara da bakmak lazım.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
düşük ile yüksek arasında fazla bir fps farkı olmuyor zaten
Mesaj otomatik birleştirildi:

darboğaz yaparmı diyorsunuz bu ekran kartıyla işlemci ?
Darboğaz var mı diye bakabilirsiniz oyun içinden MSI afterburner yüklemeniz gerekiyor kullanımlara sıcaklıklara vs bakın.

Proton

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Bence problemin sıcaklık, yüzlerce sıcaklık uygulamasından birisini indirin, gpu ve cpu sıcaklıklarına bakın.
Bir de görev yöneticinizi açın sistem sürekli yükte mi diye, belki arkada bir uygulama, bir virüs sürekli işlemci gücünüzü çekiyordur.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Bence problemin sıcaklık, yüzlerce sıcaklık uygulamasından birisini indirin, gpu ve cpu sıcaklıklarına bakın.
Bir de görev yöneticinizi açın sistem sürekli yükte mi diye, belki arkada bir uygulama, bir virüs sürekli işlemci gücünüzü çekiyordur.
Virüs olsa arkadaş kendi dediklerini bile alamaz. Attığım test yüksek ayarlarda onun gibi fpsler veriyor. Arkadaş gpu ve cpu kullanımlarını atmadan tam bir şey söylemeyiz. Öyle bir sistemde de arka planda açık olan uygulamalar aşırı derecede bir sorun etmez hocam.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
MSI Afterburneri yükleyin. Sıcaklklar ve kullanımları görmeden ,ezbere konuşmamak lazım.