Sistem yükseltmek mi? Yoksa yeni sistem toplamak mı?

Bu konuyu okuyanlar

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Merhaba forum sakinleri, bugün Apu sistem toplamak veya eski sistemi yükselmek arasında kaldım. Eski sistemim: ipx41-d3 LGA 755 anakart, Pentium E6700, 4 GB RAM, 300 GB HDD ve GT640 bir ekran kartı. Sizce Apu bir sistem mi toplayayım, yoksa eski sistemi mi yükselteyim?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
279
hocam düşündüğünüz apu sistem nedir bütçe nedir? bunları belirtmeniz gerekiyor ama benim öyle bir bilgisayarım olsaydı ki var :D giderdim rami 8gb yapardım ki yaptım :D sizede tavsiye ediyorum gayet performans sağlar ama maalesef bunu demem için biraz iyi bir anakarta ihtiyacın olması lazım şimdiden apu sistem alacak paranız varsa alın ben 8 gb rami ekledim bunla gidebileceğim yere kadar gidip apu alacağım

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
hocam düşündüğünüz apu sistem nedir bütçe nedir? bunları belirtmeniz gerekiyor ama benim öyle bir bilgisayarım olsaydı ki var :D giderdim rami 8gb yapardım ki yaptım :D sizede tavsiye ediyorum gayet performans sağlar ama maalesef bunu demem için biraz iyi bir anakarta ihtiyacın olması lazım şimdiden apu sistem alacak paranız varsa alın ben 8 gb rami ekledim bunla gidebileceğim yere kadar gidip apu alacağım
Hocam, ben genellikle oyun ve yayın için kullanacağım pcyi :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Baya bir kararsız kaldım ve bütçem çok az (2.5 - 3k arası)

Son düzenleme:

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
sistem upgrade etsen, nereden tutarsan elinde kalır. anakart değişince işlemci değişir, ram uymaz, yeni ram almak zorunda kalırsın. bu sefer ekran kartı darboğaza girer (yüksek işlem gücü, düşük ekran kartı)

elindeki ekran kartı çok düşük. 1050ti lere 2bin liraya yakın istiyorlar. apu olan bir sistem toplamalısın

bunu satabiliyorsan sat, cebindeki paraya eklersin. 2500 tl ye sistem topla daha iyi.

bende lga775 kullanan birisiyim. bir taraftan başladın mı gerisi geliyor çorap soküğü gibi. yeni aldığın parçalar eskilere uymuyor.. mecbur onları da değiştirmek zorunda kalıyorsun..

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
sistem upgrade etsen, nereden tutarsan elinde kalır. anakart değişince işlemci değişir, ram uymaz, yeni ram almak zorunda kalırsın. bu sefer ekran kartı darboğaza girer (yüksek işlem gücü, düşük ekran kartı)

elindeki ekran kartı çok düşük. 1050ti lere 2bin liraya yakın istiyorlar. apu olan bir sistem toplamalısın

bunu satabiliyorsan sat, cebindeki paraya eklersin. 2500 tl ye sistem topla daha iyi.

bende lga775 kullanan birisiyim. bir taraftan başladın mı gerisi geliyor çorap soküğü gibi. yeni aldığın parçalar eskilere uymuyor.. mecbur onları da değiştirmek zorunda kalıyorsun..
Bence apu topla eski sisteminde sat
Cevaplarınız için teşekkür ederim, biraz daha yorum bekliyorum. Çünkü aşırı kararsız kaldım abi.

Realhas the Great

Profesör
Reaksiyon puanı
7,975
Şu PC senin bütçene göre

Cevaplarınız için teşekkür ederim, biraz daha yorum bekliyorum. Çünkü aşırı kararsız kaldım abi.
Bana abi demene gerek yok seninle yaşlarımız yakındır.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Şu PC senin bütçene göre

Bana abi demene gerek yok seninle yaşlarımız yakındır.
Ağız alışkanlığı :D

Çok eski. 500'e satın. Bir de 2500 ekleyin. 3000'e iyi bir APU toplanır.
Kasa 500₺ eder mi?

Yada daha fazlası. D:

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
kararsız kalacak birşey yok.

önce işlemcin çok düşük, değişecek.. (oyun ve yayın dediğin için)
i3 yada amd ye geçtiğinde anakart da değişecek..
anakart değişince ddr2 olan ramlar ddr3 e geçecek veya ram mhzsi anakartla uymayacak...
ekran kartın o sistemde darboğaz yapar, o da değişecek..

oldu sana yeni sistem :),

edit: ssd yazmamışsın, sdd olmadan win 10 kullanmak tam bir işkence. ssd de almalısın :)

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
kararsız kalacak birşey yok.

önce işlemcin çok düşük, değişecek.. (oyun ve yayın dediğin için)
i3 yada amd ye geçtiğinde anakart da değişecek..
anakart değişince ddr2 olan ramlar ddr3 e geçecek veya ram mhzsi anakartla uymayacak...
ekran kartın o sistemde darboğaz yapar, o da değişecek..

oldu sana yeni sistem :),

edit: ssd yazmamışsın, sdd olmadan win 10 kullanmak tam bir işkence. ssd de almalısın :)
İçinde ddr 3 Ramler var :D

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhaba forum sakinleri, bugün Apu sistem toplamak veya eski sistemi yükselmek arasında kaldım. Eski sistemim: ipx41-d3 LGA 755 anakart, Pentium E6700, 4 GB RAM, 300 GB HDD ve GT640 bir ekran kartı. Sizce Apu bir sistem mi toplayayım, yoksa eski sistemi mi yükselteyim?
O işlemci Q9650 olacak, RAM 8 ve Attığım linklerin birinden ekran kartı alıyorsun :)

@Berk @ThorJ @Rizelimapper53 sizin önerilerin neler?

Drr3 var içinde :D
.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

Piyasayı izlemiyorsunuz ya da eski modellere pek bakmıyorsunuz sanırsam? 2060 gücündeki 980 Ti'yi pazarlık ile 1000 TL'ye bile buluyorum.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
İmkansız. O işlemci yalnızca DDR2 destekler.
cpuzzz.PNG

her şey tamam, sadece ramler mi sorun :)

amd alacaksan ramler en az 3000 mhz olmalı.. hadi elindeki ddr 3 ramleri tak bakalım ne oluyor :)

o sistemden sana oyun da yayın da olmaz.. denemek istiyorsan buyur başla :)
Yani kararsız kaldım :/

Başka fikri olan var mı :D ?

Son düzenleme:

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
Piyasayı izlemiyorsunuz ya da eski modellere pek bakmıyorsunuz sanırsam? 2060 gücündeki 980 Ti'yi pazarlık ile 1000 TL'ye bile buluyorum.
lga 775 li anakart q9550 işlemci kullanıyorum, 1050 de ekran kartım var. ets 2 oynarım ara sıra. yayıncılık işlerim de yok. arkadaş da öyle deseydi upgrade derdim. ama gta 5, valorant, cs go falan oynayacaktır yayın da yapacaksa sistemi zorlanır.

bakış açısı diyelim. ben oyumu sıfır sistem toplamasından yana kullandım. karar tabii ki onun.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Bence şu zor vakitlerde APU sistem mantıklı olur.Dolar artışı,ekran kartı kıtlığı olmasa birde bir kaç ekonomik terim olmasa sistem toplanırdı.2 yıl sonra Fabrikaların çalışması ile birlikte fiyatlar düşer gibi gözüküyor.Sağ olsun @Herobrine, agam epey yardımcı oldu.