Sigara Yasağında Geri Adım

llavinya

Dekan
Reaksiyon puanı
92
Hollanda'da kapanma noktasına gelen küçük işletme sahiplerinin tepkisi üzerine kahvehane ve barlar sigara yasağından muaf tutuldu.

Hollanda'da, 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren ülke genelinde uygulanmaya başlanan "kapalı alanlarda sigara yasağı", küçük işletme sahiplerinin açtığı davalar nedeniyle yumuşatılıyor.

Geçen yıl yürürlüğe giren sigara yasağı nedeniyle, özellikle eğlence sektöründe önemli ölçüde müşteri kayıpları yaşandı.

Yılın büyük bölümü yağmurlu geçen ülkede, sigara yasağından özellikle küçük kahvehane ve bar işletmecileri olumsuz etkilendi.

Yoğun müşteri kaybı üzerine, bazı işletmeler sigara yasağına uymama kararı aldı.

Kahvehane sahipleri; küçük işletmelerin, büyüklerin aksine sigara içilen bölümler yapacak gücü ve yeri olmadığını savunarak, eğlence sektöründe "rekabet eşitsizliği" yaratıldığını savundular.

Konunun yargıya taşınmasının ardından mahkeme, işletme sahipleri lehine karar aldı.

Yargı kararında; sigara yasağının, eğlence sektöründe çalışan personeli korumak için alındığına dikkat çekildi ve küçük işletmelerdeki sigara yasağı denetimleri geçici olarak durduruldu.
Kaynak

exantric

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Büyük ihtimal İlerleyen zamanlarda bu Türkiyedede uygulanacak, çünkü mekan işletmecileri artık işçi çıkarmaya başladı, hatta benim bir akrabam kahvede çalışıyor 2 hafta izin verdiler adama durum çok vahim

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
aman bizimkiler duymasın... böyle iyi ;) :D

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bu sigara illetini yasaklamadan bile kurtulmanın yolları var ama sigara üreticileri ve bunlardan beslenen para babaları buna kesinlikle izin vermezler. Bir an Köstebek-The Insider filmi aklıma geldi nedense :)

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bence doğru karar, Nargileciye gidip nargile içemiyeceksek ne yapayım dumansız hava sahasını, hadi Türkiyede en azında 4 mevsim yaşıyoruz, yazın bazı küçük esnaf kapının önüne atıyor nargileyi ama Hollanda gibi en güneşli günü parçalı bulutlu geçen bir memlekette millet kapalı alanlara yönelecektir. Bar gibi alkol tüketilen mekanlarda sigara olmazsa olmazlardan zaten... :)

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Bence doğru karar, Nargileciye gidip nargile içemiyeceksek ne yapayım dumansız hava sahasını, hadi Türkiyede en azında 4 mevsim yaşıyoruz, yazın bazı küçük esnaf kapının önüne atıyor nargileyi ama Hollanda gibi en güneşli günü parçalı bulutlu geçen bir memlekette millet kapalı alanlara yönelecektir. Bar gibi alkol tüketilen mekanlarda sigara olmazsa olmazlardan zaten... :)

Gecen nargile kafeye gittim. Dedim hadi yazın dışarıda iciyoruzda kışın ne yapacağız diye. Bilmiyoruz dediler. Dedim sizin icin özel ruhsat falan birşey yok mu? Zaten ruhsatımız var nargile kafe olduğumuza dair ama kendilerinin bile cıkardığı yasadan haberleri yok ki dedi calışan.

Bende sordum nargile kafenin dumanlı bir yer olduğunu nargilenin dumanlı bir icecek olduğunu bilmiyorlarmıymış diye adam bilmiyorlar heralde dedi :)

Nargile kafelere uygulanamayacak sacma bir düşünceyi zorla uygulatmaya calışıyorlar ya buradan kendilerini alkışlıyorum

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yassah işte üstüne gitmeyin kahveye maç izlemeye gidiyoz dumanaltı olup eve geliyoz ne izlediğim maçtan zevk alabiliyom ne içtiğim çaydan yassah çok iyi oldu dokunmayın

winstoncash

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bence kesinlikle geri adım atılmamalı.Nickime bakıp aldanmayın, ben de yasaktan sonra sigarayı bırakma kararı alanlardanım.Bu hükümetin yaptığı en hayırlı işlerden biri olduğuna inanıyorum.Hele ki kış geldiğinde sigarayı bırakan insan sayısında inanılmaz artış yaşanacağından eminim.

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
MANIKLI aslında nargile cafe adı üstünde nargile cafe burda nargile içilir içkide sağlığa zararlı ama barlar kapatılmıyo sigara için kapatılıyo
alışveriş merkezlerinde içilmesin okey lpkantalarda falan içilmesin bunada okey
ama kıraathane gibi nargilecafe gibi yerlere kimse bebeğini alıp gelmyo
sigara kullanmaynda zaten buralarda ne işi var

kavrak

Profesör
Reaksiyon puanı
12
yasak delinirse arkası gelir. en iyisi hiç esnetmemek

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Dumansız hava sahasına tam destek veriyorum.

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sigara içmiorum, hiçbi zmn da tiryakisi olmadım ama bu yasağın bu kadr geniş olması saçmalıktan öteye gidemiyor. barda-kahvede sigara mı yasaklanır bea ??

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
yurdumun insanı bunada çözüm buldu saten 2 tane ince boru ile olayı hallediyolar :)

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
hiç boşu boşuna heveslenmeyin :D böle iyi.. şükürler olsun :D rahatca kavga edebiliyorum sigara içen görünce kapalı alanda :D

xxmanxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Lütfen konu başlığını Hollandada sigara yasağında geri adım diye değiştirin.
Bende türkiyede sandım ve direk daldım içeri çünkü erdoğan gibi bir adamdan geri adım atmasını beklemezdim ve beklediğim gibide oldu geri adım atmamış zaten aslada atmaz siz boş kuruntular kurmaya devam edin türkiyede dumansız hava sahası isteyen sayısı hollandaya göre daha çok. çünkü hollanda gavur memleketi sigara ve içki serbest gibi birşey. DUMANSIZ HAVA SAHASINA YÜZDE YÜZ DESTEK.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Esnetilirse Yasak Devamı Gelir Herkes Sigara içilmesi içinBir Bahane bulabilir

Sigara Öyle Kolay Bir Meret Değil Sert Önlemler Alınmalı . Kesinlikle Türkiyede Esnetilmemeli

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kimse umursamiyordu ki yasagi,
Asil komedi devlet daire ve kurumlarinin yakininda icmekte yasakti, oda ise yaramadi.
Simdi arabalara taktilar kafayi, arabada da yasaklayacaklar.

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

blackshine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İçen biri olarak bu kararı ve yaptırımlarını %100 destekliyorum.

Eskiden şehirler arası otobuslerde de, şehiriçi dolmuşlarda da içiliyordu..
Bu resim şuan ne kadar komik geliyorsa, ilerde de; eskiden kafelerde restoranlarda içiliyor olduğunu hatırlamak aynı etkiyi yaratacak zihinlerde..

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Bu yasak nedeniyle sonunda liseli cocuklar gibi millet gizlice tuvaletlerde sigara icmeye başlayacak sanırım :D

KanTuralı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
nosmoking.gif
:)

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
evet artık burdada yasak sever işlemcilerinin ön belleklerini zehir etmeyin :D

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ülkede anayasa diye bir şey var ve anayasada bir yasa vardırki bu yasa üzerinden dava açılsa kesin kazanılır. kazanılmış hakların kaybedilmemesi diye bir yasa. yani adamlar bana nargile cafe açmak için izin vermişler ama nargile içmeyi yasaklamışlar. böyle bir saçmalık olamaz. tamam her yerde serbest olmasın ama yasağıda abartmamak lazım dimi?