Sıfırdan Yeni Bilgisayar Toplayacağım

Bu konuyu okuyanlar

Ertuğrul Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Başlıkta da dediğim gibi sıfırdan bilgisayar toplayacağım. Size 2 iki adet sorum var ama öncelikli olarak hem Nvidia hem de AMD karışık sistem toplanır mı ? İkinci Olarak sıfırdan toplamak yerine direk önerme bir sistem mi alayım yoksa sıfırdan kendim mi toplayayım.

Son düzenleme:

Ertuğrul Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Bütçem 4000 TL civarlarında Mönitor daha dahil değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizi bulmuşken bir soru daha sormak istiyorum GDDR ve DDR arasındaki fark nedir

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Bütçem 4000 TL civarlarında Mönitor daha dahil değil

Sizi bulmuşken bir soru daha sormak istiyorum GDDR ve DDR arasındaki fark nedir
GDDR ekran kartlarında, düz DDR ise hem ekran kartı hem normal RAM'lerde kullanılıyor. :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
179
hem Nvidia hem de AMD karışık sistem toplanır mı

Ryzen + NVIDIA toplanabilir ama Radeon + NVIDIA mantıklı olmaz. İşlemci ve ekran kartının aynı marka olması gerekmiyor. Çift ekran kartlı sistem için ekran kartlarının aynı marka hatta aynı seri olması gerekiyor, yoksa SLI, NVlink veya Crossfire yapılamaz.

Hazır sistemler ikinci el değil, sıfır parçalar kullanıyorlar. Genelde hazır sistemler anlaşmalı olduğu için daha ucuza geliyor ama parça seçenekleri kısıtlı oluyor. İstediğin gibi bir hazır sistem bulursan toplamadan ucuza geleceği kesin.

Ertuğrul Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
GDDR ekran kartlarında, düz DDR ise normal RAM'lerde kullanılıyor. :)
Ben başka forumlara baktım, orada doğru bildiğim şeyi unuturdular. Yardımınız için teşekkür ederim

Ryzen + NVIDIA toplanabilir ama Radeon + NVIDIA mantıklı olmaz. İşlemci ve ekran kartının aynı marka olması gerekmiyor. Çift ekran kartlı sistem için ekran kartlarının aynı marka hatta aynı seri olması gerekiyor, yoksa SLI, NVlink veya Crossfire yapılamaz.

Hazır sistemler ikinci el değil, sıfır parçalar kullanıyorlar. Genelde hazır sistemler anlaşmalı olduğu için daha ucuza geliyor ama parça seçenekleri kısıtlı oluyor. İstediğin gibi bir hazır sistem bulursan toplamadan ucuza geleceği kesin.
Teşekkürler, peki aldığım hazır sistemi gelecekte yenileme imkanım olur mu ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Ben başka forumlara baktım, orada doğru bildiğim şeyi unuturdular. Yardımınız teşekkür ederim
Önemli değil :) . Bunu topladım birde hazır sistem atayım:

Ben başka forumlara baktım, orada doğru bildiğim şeyi unuturdular. Yardımınız teşekkür ederim

Teşekkürler peki aldığım hazır sistemi gelecekte yenileme imkanım olur mu ?
Evet, olur tabii ki de. :)

Ben başka forumlara baktım, orada doğru bildiğim şeyi unuturdular. Yardımınız için teşekkür ederim

Teşekkürler peki aldığım hazır sistemi gelecekte yenileme imkanım olur mu ?

Ertuğrul Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12

Yani gerçekten sizlere çok teşekkür ederim. Yardımınız için teşekkürler

Reaksiyon puanı
179
GDDR ve DDR arasındaki fark nedir

GDDR şimdilik sadece oyun konsolları ve ekran kartlarında kullanılıyor. GDDR3 için frekans değerini 2 ile çarparız, GDDR5 için 4 ile. Bunun sebebi GDDR3'ün 2 yollu, GDDR5'in 4 yollu olmasıdır. GDDR3 bellekler daha yavaş çalışır. GDDR5X ve GDDR6 ise 8 yollu. HBM2 bellekleri saymazsak en hızlı bellek GDDR6X oluyor. Ekran kartlarının hızına ancak bu bellekler yetişebiliyor. Oyun konsollarında belleği hem işlemci hem ekran kartı kullanıyor, bu yüzden daha yüksek performans almak için GDDR bellekler kullanıyorlar.

DDR bellekler ise 2 ile çarpılıyor. DDR4 bellek bile olsa gerçek hızını 2 ile çarpıyoruz, çünkü 2 yollu. Ekran kartlarının ve oyun konsollarının hızına yetişemiyorlar.

Mesela GDDR6 bir ekran kartın varsa OC yaparken 2000 MHz civarı hızlar görürsün. Belleklerin efektif hızı ise 8 ile çarpılıp hesaplandığı için 16000 MHz'dir.

DDR4 bir bellekle uğraşıyorsan 1800 MHz civarı hızlar görürsün. Belleklerin efektif hızı 2 ile çarpılıp hesaplandığı için 3600 MHz'dir.

Ertuğrul Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12

Sizi meşgul ediyorum ama son bir şey sormak istiyorum. Hangisi sizin hazırladığınız anlayamadım

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
buradan istediklerine bak

Kampanyalı PC | Teknobiyotik

amd alacaksan ryzen 5 3xxx serisi ısınıyor, ekstra bir fan alman gerekiyor. intelde böyle birşey yok.

bütçeni biraz aşacak ama ben bunu öneririm. amd işlemci ve ekran kartları ısınıyor. watt değerleri de yüksek. amd işlemci + nvidia dan yana kullanıyorum ben düşüncemi.

tek tek toplamak fiyatı pahalı çıkartıyor. arkadaşların verdiği sistemlere bak, hazır sistem almaya çalışırsan daha iyi olur..

Ertuğrul Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
buradan istediklerine bak

Kampanyalı PC | Teknobiyotik

amd alacaksan ryzen 5 3xxx serisi ısınıyor, ekstra bir fan alman gerekiyor. intelde böyle birşey yok.

bütçeni biraz aşacak ama ben bunu öneririm. amd işlemci ve ekran kartları ısınıyor. watt değerleri de yüksek. amd işlemci + nvidia dan yana kullanıyorum ben düşüncemi.

tek tek toplamak fiyatı pahalı çıkartıyor. arkadaşların verdiği sistemlere bak, hazır sistem almaya çalışırsan daha iyi olur..
Teşekkür ederim