Siber Füzyon Merkezi Kuruluyor

Bu konuyu okuyanlar

bud

Profesör
Katılım
29 Kasım 2014
Mesajlar
4,951
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,299
Puanları
113
Yaş
23

internet.jpg


Siber Füzyon Merkezi Kuruluyor

Bulunduğumuz çağda çok önemli bir yeri olan siber ortam için Türkiye'de Siber Füzyon Merkezi kurulacak. Ülkemize karşı gerçekleşebilecek siber saldırılar ve tehditler'in önüne geçmek için kurulması planlanıyor.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ'nin Başkent Ankara'da kuracağı Siber Füzyon Merkezi ile gelebilecek siber tehditler önceden tespit edilebilecek.

Merkez sistem önümüzdeki ay yani Nisan ayında çalışmaya başlayacak. İddia edilene göre siber güvenlik için oluşturulan yapay zeka siber tehditleri önceden bildirip faaliyete geçmeden uyarı verip gerekli önlemleri aldıracak.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ Genel Müdürü Davut Yılmaz bu konuda şu sözleri sarf etti;
"Fizikteki füzyonun siber uzaya uyarlanmış versiyonu olan siber füzyon, yeni nesil siber savunma konsepti olarak tanımlanabilir. Klasik siber güvenlik konsepti, gözetleme ve saldırı olduğu anda, eğer tespit edebilirse engellemeye çalışmaktır. Yani veri tabanında olmayan yeni tehditlere karşı etkisizdir.

Yeni nesil konsept ise pek çok kaynaktan gelen verileri yapay zekâ mekanizmaları ile füzyona tabi tutarak saldırı gerçekleşmeden saldırıdan haberdar olmaya, saldırının karakteristiğine göre savunma operasyonunu otomatik olarak kurgulamaya ve saldırı gerçekleştiği anda da saldırıyı püskürtmeye dayalı, çok katmanlı, çok disiplinli bir çözüm olup şu anda çok az sayıdaki gelişmiş ülke tarafından kullanılmakta.

Mühendislerimiz tarafından özgün olarak geliştirilen bu inovatif ve oldukça etkili sistemin, ülkemiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum.
"

Siber Füzyon Merkezinde siber güvenlik uzmanları ile birlikte doğal dil işleme, büyük veri bilimi, istatistik matematik gibi konularda uzman kişiler görev alacak.
 

Mx0

Öğrenci
Katılım
1 Mart 2016
Mesajlar
20
Reaksiyon puanı
3
Puanları
3
Yaş
33
Hayırlı olsun öncelikle ilk iş olarak odtü den nic alsınlar da gerisi kolay
 

Son mesajlar

Üst