ShiftDelete.Net'te Olan ve Yaşananlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
Ufuk abiyi hepimiz severiz sayarız ancak sizin yaptığınızda iş değil. Her yerden yalaka gibi Ufuk abiyi tebrik etmek...

Şurada insanlar kaç yıllık arkadaşları ile bi nevi vedalaşıyor. Herkes üzgün, hatta bazı modlar görevi bırakacağım diyor. Siz gelmişsiniz şu konuda Ufuk abiyi tebrik ediyorsunuz.

Yeri ve zamanı geldiğinde elbet bizde tebrik edeceğiz ancak şuan sizin bu konuda yaptığınız iş mi?
Ben de üzülüyorum bu olaya kesinlikle ama hayırlısı böyleymiş maalesef :(. Önceki mesajlarımda üzüldüğümü beyan ettim zaten. Ben özellikle admin yazılı birisinin böyle yapmasına hem şaşırdım, hem de üzüldüm.

EDIT: Ayrıca ben onu fazla tanımadım da, benim niyetim sana göre eğer kötü ise rezil olayım yani.

Reaksiyon puanı
5,171
Ben de üzülüyorum bu olaya kesinlikle ama hayırlısı böyleymiş maalesef :(. Önceki mesajlarımda üzüldüğümü beyan ettim zaten. Ben özellikle admin yazılı birisinin böyle yapmasına hem şaşırdım, hem de üzüldüm.

EDIT: Ayrıca ben onu fazla tanımadım da, benim niyetim eğer kötü ise rezil olayım yani.
Kimsenin kasıtlı yaptığı bir şey yok. Umarım bir gün başınıza gelmez.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
yıllardır adminlik yapan bir kişi, eskiden daha çok görürdüm konularda kendisini ama varlığı hep hissedilirdi. hakkıyla adminlik yapan biriydi bence. sürekli yineliyorum ama forum eskisi gibi değil :)
Kendisi son zamanlarda çevrim içi gözükmüyor nedense, zaten bana da biraz şüpheli gelmişti. Normalde admin saate en az 15-20dk göz gezdirmesi gerekirken yerde o sadece belirli saatlerde çevrim içi olduğunu görüyorum. Bir keresinde benim başlattığım konuda ankete cevap vermişti. :)

Kararsız23

Profesör
Reaksiyon puanı
2,124
@by efsane 'nin kovulması saçma bir karar olmuş. Furkan'ın kovulmasıyla buna bir çözüm bulabileceklerini sanıyorlarsa çok feci halde yanılıyorlar. Bunu yapan grup farklı hesaplardan tekrar yapabilir. Her seferinde hesabına girilen kişiyi kovmakla mı çözüm bulacaklar?

Yarın öbür gün Hakkı Alkan'ın hesabına da girerlerse görürüm ben sizi.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
@by efsane 'nin kovulması saçma bir karar olmuş. Furkan'ın kovulmasıyla buna bir çözüm bulabileceklerini sanıyorlarsa çok feci halde yanılıyorlar. Bunu yapan grup farklı hesaplardan tekrar yapabilir. Her seferinde hesabına girilen kişiyi kovmakla mı çözüm bulacaklar?

Yarın öbür gün Hakkı Alkan'ın hesabına da girerlerse görürüm ben sizi.
Mantıklı olabilir gerçekten. Deneme yanılma yöntemiyle bir @by efsane'yi bir baksınlar, belki de iftira da atılmış olabilir kötü niyetli kullanıcılar tarafından.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Olayın iç detayları incelendiğinde SDN içinden bir destek verilmemiş olsa da yapılan işlemin @by efsane üyeliği üzerinden bağlantı kurularak yapıldığı tespit edilmiştir.
Bizzat şahit olduğum üzre Furkan'ın bilgisayarında bu duruma sebebiyet verebilecek her hangi bir yazılım, loger bulunamamıştır.
N'olmuş buralarda böyle! Bilgilendirme için teşekkür ederiz de yalnız; yaşanan bu olaya ilişkin ne gibi çalışmalar yapıldı, bu olayda kimin ne kadar hatası var, ne kadarı araştırıldı&tespit edildi, bilmiyorum ama sanki tüm ihale @by efsane'nin üzerine yıkılmış gibi. Olaya sebebiyet veren @by efsane'nin dikkatsizliği/bilgisizliği midir yani?! Bu konuya ehil olanlar olayı derinlemesine araştırmalı, gerekirse ilgili teknik ekip genişletilmelidir. Ayrıca bu konunun şu haliyle forumda başlatılmış olmasını da tasvip etmedim.
Umarım forumdaki açıklar yamanır ve (varsa) sorumlular bulunur ve de gerekli önlemler en kısa sürede alınır. Bu vb bir olayın tekrardan yaşanmaması dileklerimle, herkese kolay gelsin.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,414
@Hakkı Alkan buraya yazılanları okumalısın. Biz ekşideki her b.k u eleştiren tiplerden değiliz yanlış anlama bizi ama gerçekten By efsane nin bu forumdan gönderilmesi büyük hata olur.
En fazla okuyup geçer cevap verse bile detaylı bir açıklama yapacağını düşünmüyorum. Yine bir şeyler gizli kalacak.
Son zamanlardaki ofisin forumu sadece reklam aracı olarak görmesinden ötürü yaşanan ilgisizliklerden dolayı yaşanan problemlerin sorumluluğu tek bir kişiye bırakılmamalıydı.
İlgisiz diyorum çünkü şuan kimse kimsenin yetkisini ne alabiliyor ne verebiliyor.

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
773
Pek anlaşamadığım biriydi ama olanlara üzüldüm geçmiş olsun umarım bir gün her şey düzelir.

Son düzenleyen moderatör:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
@Hakkı Alkan buraya yazılanları okumalısın. Biz ekşideki her b.k u eleştiren tiplerden değiliz yanlış anlama bizi ama gerçekten By efsane nin bu forumdan gönderilmesi büyük hata olur.
1577207440185.png
1577207514750.png

Burada yazılanlara göre by efsane haksızlığa kurban gitti diyebiliriz çünkü ortada kesin, net bilgi yok ya da olay iyice araştırılmamış... Son söz olarak mutlaka by efsane de burda bir kaç cümle yazmalı bence, onun da bu konu hakkında fikirlerini, şüphelerini bilmek gerek.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,928
Bu kararın sdn yönetiminde tekrar tartışılması gerekiyor. Furkan abinin kişisel bir hatası olmadığını düşünüyorum. Bu foruma da bu kadar emek vermiş bir insanla yolları ayırmak için bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Reaksiyon puanı
10,325
Bir saat boyunca o kadar çok şey yazdım ki...
Sonra, deymezmiş dedim, sildim hepsini.
Vefa dersiniz, boza mı derler; Anlarsınız ki Ashab-ı Kehf'in uykusu bu asırda çok daha gerekli ve geçerli.
Neyse ya, boşverin gitsin.
Selametle benim güzel yürekli Furkan'ım, kaybeden sen değilsin, bunu bil.

Reaksiyon puanı
5,171
İki furkan tanıdım bu forumda ikiside birbirinden adam.
@F1kan
@byefsane
Yanlış bilmiyorsam birisi yurt dışında diğeriyle de bu yanlışla vedalaşacağız galiba.
Yazık...
Forumda Murat Burç'un senin ve benim ultra aktif olduğumuz dönemler az uğraşmadı bizle. Üçümüz birde Furkanın olduğu grupta, Furkanın en az 1000 mesajı vardır. Bir insan neden böyle bir şey yapsın ki... Banlasa gitse hepimizi ne kaybedecek?

Hep bir şekilde gazımızı aldı. Bazen haklısınız dedi bazı şeyler süreç işi hepsini halledicez. Bazen dedi çocuk gibi davranıyorsunuz uğraşmayacağım sizle. Ama her seferinde hiçbir şey yaşanmamış gibi sil baştan uğraştı bizle.

Gerçekten yazık. Büyük kayıp.

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
Forumda Murat Burç'un senin ve benim ultra aktif olduğumuz dönemler az uğraşmadı bizle. Üçümüz birde Furkanın olduğu grupta, Furkanın en az 1000 mesajı vardır. Bir insan neden böyle bir şey yapsın ki... Banlasa gitse hepimizi ne kaybedecek?

Hep bir şekilde gazımızı aldı. Bazen haklısınız dedi bazı şeyler süreç işi hepsini halledicez. Bazen dedi çocuk gibi davranıyorsunuz uğraşmayacağım sizle. Ama her seferinde hiçbir şey yaşanmamış gibi sil baştan uğraştı bizle.

Gerçekten yazık. Büyük kayıp.
:(

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
İki furkan tanıdım bu forumda ikiside birbirinden adam.
@F1kan
@byefsane
Yanlış bilmiyorsam birisi yurt dışında diğeriyle de bu yanlışla vedalaşacağız galiba.
Yazık...

Ara ara girer bakarım foruma, geçmişte az muhabbetimiz olmadı burada ki dostlarımızla. Oturdum baştan sonra okudum konuyu.

Elde doğru düzgün hiç bir veri yokken kimseyi suçlamak doğru olmaz. Suçlamak yerine gerekli önlem alınması şart. Lakin bu tür konular da "önlemlerde sürekli güncel" olmalıdır.

Sen açıklarını kapatırsın, biri bulur sızar ve bu döngü böyle devam eder. Ama bir açık bulunup, tatsız olay olursa işte o zaman çıkıp net açıklama yapılmalıdır ki burada kimse x ve ya y kişisini ya da kurumu zan altında bırakmamalı.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Değerli dostlar,

Aldığımız kararın sebebi, güvenlik konusundaki sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Problem %100, Furkan'ın tüm şifrelerini (sadece forum değil, yorum için verilen SDN haber editörlüğü hesabı da çalınmış durumda) çaldırmasından kaynaklanmaktadır.

Bu şartlar altında yeniden adminlik görevini vermemiz doğru olmaz. Bu problemin Detaylarına girmesem daha iyi olur.

Güvenlik sorunların tamamen atlatılana kadar Furkan'ın forum üyeliğinde yetki kısıtlaması olmasına rağmen, yine süper moderatör olarak görev almasına devam etmeyi düşünüyoruz.

Durumlar bu şekilde. İlgi ve destek için herkese sonsuz teşekkürler.

CCD

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Değerli dostlar,

Aldığımız kararın sebebi, güvenlik konusundaki sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Problem %100, Furkan'ın tüm şifrelerini (sadece forum değil, yorum için verilen SDN haber editörlüğü hesabı da çalınmış durumda) çaldırmasından kaynaklanmaktadır.

Bu şartlar altında yeniden adminlik görevini vermemiz doğru olmaz. Bu problemin Detaylarına girmesem daha iyi olur.

Güvenlik sorunların tamamen atlatılana kadar Furkan'ın forum üyeliğinde yetki kısıtlaması olmasına rağmen, yine süper moderatör olarak görev almasına devam etmeyi düşünüyoruz.

Durumlar bu şekilde. İlgi ve destek için herkese sonsuz teşekkürler.
Bu karar daha doğru olmuş. @by efsane gitmesin.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,221
Karar falan yok, infaz var.
Hakaret eder gibi, daha beteri küfretmekten beter yaptığınız şey.
Gecesini gündüzünü sırf forum yüzünden unutan birisine yapılan bir ayıptır bu.
Verdiğimiz onca emeğin çöpe gitmesinden mi korkayım, yoksa kendimi zapdedememekten mi?
Bilemiyorum daha nasıl bu siteye girip mesaj yazacağım. Verdiğim emekler, gece 3-4'te yazdığım haberler, incelemeler... Bunları arkamda bırakıyorsam otursun başkaları düşünsün artık.
Anlatılacak çok şey var ama dizi izliyorum.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Utku, verdiğin emeğe saygı duymakla beraber, sakin olmanı öneriyorum. Dilediğin kararı alabilirsin. Ortada çalınan şifreler var. Başkası olsa emin ol daha fazlasını yapar. Hiçbir şey olmamış gibi devam etmemizi beklemiyorsun herhalde. Olan bitenlere sakin kafa ile bir kez daha bak, sonra kararını ver.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Böyle bir konu açılıyorsa problemin detaylarına da girilmeliydi. Öyle gizemli cümleler kurarak foruma emek vermiş bir üyeyi töhmet altında bırakıyorsunuz.

Hataların bedelleri insan harcamak olmamalı, önlem olmak olmalı.

Ama şaşırdık mı? Tabi ki hayır. Yıllardır çeşitli bahanelerle emektar üyeleri forumdan koparmayı ve harcamayı çok iyi beceriyorsunuz.
Eskiden sizi ciddiye alır, kızardım. Şimdi artık sadece acıyla tebessüm ediyorum..

Son düzenleyen moderatör:

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Forumun eski üyeleri bu karara şaşırmazlar.

Şaşırılacak bir taraf var ise, o da site sahibinin gelip "detaylarına girmeyeyim" yazmasıdır. Bu çalışma arkadaşınızı ulu orta satmaktır.

Forum ekibinizin daha kurumsal davranması dileğiyle.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Bu konuyu açan @ÆSir çok iyi bir iş yaptı fakat konunun kilitlenmesinden korkuyorum... Yönetim eleştirilere tahammül edebilecek mi veya gereği gibi meseleyi değerlendirebilecek mi yeniden...?

Forum üyelerinin aynı noktada birleşmeleri @by efsane 'ye duyulan sevgi ve saygıyı gösteriyor, demek ki Furkan buna değer...