SFP Nedir ? Small Form-Factor Pluggable

Tr-turqx

Üyecik
SFP Nedir ? Small Form-Factor Pluggable
SFP Nedir diye sorucak olursak kısacası Fiber ışık kaynağını elektronik ortama aktarma işlemini yapan modül diyebiliriz. İsmindende anlaşıldığı gibi küçük takılabilir modüldür, Aktif cihazlarda kullanılır. Durum ve kullanım yerlerine göre isimlendirilmişlerdir.

Bunlardan başlıcaları:
SX : 850 nm çalışma dalga boyunda maksimum 550 metre iletişim kapasitesi ile 1.25 Gbps hızda veya 150 metre 4.25 Gbps hızda.

LX : 1310 nm çalışma dalga boyunda 10 Km mesafede.

EX : 1310 nm çalışma dalga boyunda 40 Km mesafede.

ZX : 1550 nm çalışma dalga boyunda 80 Km mesafede.

EZX : 1550 nm çalışma dalga boyunda 120 Km mesafede.

BX : 1490 nm/1310 nm çalışma dalga oyunda tek yönlü iki farklı dalga boyunda iletişim kurmak için 10 Km mesafeye kadar.

SF SW : Tek fiber optik kıl üzerinden CWDM çift yönlü trafik için

Şekil itibariyle kullanım yerine göre değişmek suretiyle alt resimdeki gibidir.SFP Modüller üç farklı modeldir.
Multimode

Multimode fiber optik kablolar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış ürünlerdir. Mesafeler kullanılan fiber optik kablo türüne göre farklılık gösterir. Genellikle 50/125 µm fiber optik kabloda ulaşılan mesafeler 62,5/125 µm kabloya göre daha fazladır.

100 Mbps arayüzler 2 Km’ye kadar, 1000 Mbps arayüzler ise 270-550 metre mesafeye kadar çalışabilirler.


Single mode one pair

Single mode directional SFP’ler haberleşme için bir çift fiber optik kablo kullanır. Kabloalran biri alış, diğeri gönderme için kullanılır.

Single mode SFP’lerde 1310 nm ve 1550 nm olmak üzere iki farklı taşıyıcı dalga boyu kullanılır. 1310 nm lazerler 10-20 Km’ye kadar mesafelerde kullanılırken, 1550 nm lazerlerle 300 Km’ye kadar iletişim mümkün olabilir. Bu SFP’ler seçilirken her iki taraftaki SFP modülün aynı dalga boyunda çalışması gerektiği unutulmamalıdır.


Single mode bidirectional

Bu SFP modüller habeleşme için sadece tek kıl fiber kullanırlar. İletişimde alma için farklı gönderme için farklı dalga boyu kulanılır. Bu mantık olarak telsiz sistemlerine benzer. Bir telsiz alma için 5.2, gönderme için 5.3 Ghz frekansını kullanırsa aynı anda hem alma hem gönderme yapabilir. Bunun gibi bidirectional SFP’ler de farklı dalga boyarında alma ve gönderme yaptığı için aynı anda hem alma hem gönderme yapabilir.

Bu SFP’ler seçilirken karşılıklı kullanılan SFP’lerin ters simetrik olarak seçimesi gerekir. (alma ve gönderme frekansları tam tersi olmalıdır)

Özellikle GPON sistemleri ve diğer son kullanıcıya yönelik fiber Telekom servisleri bidirectional arayüz kullanır.


SFP Hakkında genel bilgi.
 
Üst