SDN Forum Diş Telliler Kulübü

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bu konu altında diş teli hakkında sorular, sorunlar ve deneyimlerimizi paylaşalım.

Bugün 4. günüm. Diş tellerinin takılması için önce bir süreç var tabi. Gerekliyse diş taşı temizliği, fotoğraf çekmeler, ölçü almalar, değişik cihazlarla dişlerin 3 boyutlu fotoğrafını çekmeler, röntgen, tedavinin onaylanması derken teller takıldı. Ağrı ve dişlerin zayıfmış gibi acıması insanı öldürüyor. Parol bana iyi geldi siz kendiniz için en iyi ağrı kesiciyi bilirsiniz.
İlk 3 gün aç gezdim. Çünkü diş tellerim sağolsun katı hiçbir şey yiyemiyordum. 3 günüm çorbayla geçti. Şimdi yavaştan katı şeyler yemeye başladım ve iyiyim. Yediklerim tellerin arasına kaçtığı için detaylı bir temizlik her yemekten sonra şart. :)

Burayı zaman zaman tıpkı bir günlük gibi güncelleyeceğim. İyi forumlar. :)

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Usain bir ara çok merak etmiştim, takmak istemiştim ama bir kaç arkadaşın da senin gibi zorluk çektiğini duydum. Artık aman diyorum. :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Usain bir ara çok merak etmiştim, takmak istemiştim ama bir kaç arkadaşın da senin gibi zorluk çektiğini duydum. Artık aman diyorum. :)
Eğer dişleriniz güzel değilse kaçarı yok. İleride pişman olup daha uzun bir tedavi yerine erken yaşlarda tedavi en iyisi.

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Eğer dişleriniz güzel değilse kaçarı yok. İleride pişman olup daha uzun bir tedavi yerine erken yaşlarda tedavi en iyisi.

Dişlerimin bir sorunu var. Diş minesi çok güçsüz. Bu yüzden gerçeği biraz sarı. :( Ama Allaha şükür 3 yıldır çözmüş durumdayım. Doktorumun yurt dışından getirtirdiği bir ilaç var o tüm işi hallediyor. Biraz tuzlu ama görüntü işte.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Ben de takmıştım, 3 sene önce çıkardım.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
2 sene önce çıkardım. Teller aylık muayene sonucu sıkılırsa ilk 3 gün fena ağrı yapar. Ayrıca sadece bana musallat olan bir durum ise diş tellerimin braketleri sürekli çıkıyordu. Konuştuğum kimsenin başına böyle bir durum gelmemişken 2 3 ayda bir yeni braket takılıyordu bana. Bu hem ağrılı hem de tuzlu oluyordu. Anlayacağınız çok sancılı bir 2 sene geçirdim bu diş telleriyle. Yeni takanlara da sabır dilerim.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Fiyatı ne kadar tutuyor ortalama olarak. Bende taktırmayı düşünüyorum ama zahmetli ve uzun bir süreç olması caydırıyor.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Fiyatı ne kadar tutuyor ortalama olarak. Bende taktırmayı düşünüyorum ama zahmetli ve uzun bir süreç olması caydırıyor.
Bunun için bir diş doktoruna danışmanız en iyisi olur. Fiyatlar değişken. Özelde yaptırırsanız baya tuzlu olur. Ben üniversitenin diş hastanesinde yaptırıyorum.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Fiyatlar o kadar değişken ki. Şehirden şehire hastaneden hastaneye markadan markaya... Mesela ben 2000TL ödedim

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Keşke zamanında ben de taktırsaydım

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Üniversite hastanelerinde daha uygun.
18 yaşına kadar ama.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Ocak'da taktırdım. 7. ayım. Güzel bir şey bekliyoruz sonuç olarak. Hadi hayırlısı

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Yaklaşık 2.5 ay oldu. Tellere zamanla alıştım ve istediklerimi tekrar yiyebilir hale geldim. Ancak eskisi gibi değil. Ne de olsa 2-3 kilo verdim bu dönemde. Üstten iki diş çekildi, hatta araları kapanmaya başladı bile. Bugün de alta teller takıldı. Gerçekten çok rahatsız edici. Alttan da aynı şekilde iki diş çekilecek. Korkmaktayım. :(

1 ay sonrasından edit:
1 ay daha geçti. Üst kısmı yazdıktan birkaç gün sonra diş çekimi oldu. Bir braket o esnada kırıldı. Braketler kıymetlimis...

Sonrası teller sıkıldığı için ağrılı bir haftaydı. Sonra da grip nedeniyle olduğunu düşündüğüm hassaslaşmış dudağımın yarasının geçmesini 1.5 hafta bekledim. Şimdi iyiyim. ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
6 ay oldu. 2 alt, 2 üst dişim, ki bunlar sağlam dişlerdi, çekildi. Üstten değişik bir vida ile ön dişler topluca arkaya doğru çekilerek o boşluk doldurularak hem daha düzgün bir ağız yapısı hem de daha düzgün bir diş yapısı elde edeceğimizi umuyoruz. Sanırım alttaki dişler için de aynısını yapacağız. Aylık bakımlar sonrası 1,2 hatta uygulanan şeye göre 3 gün ağrılar sürebiliyor. Tellerle aram iyi. Bir parçam gibiler artık. Ama çıkarılacakları günü de iple çekiyorum.:)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Haziranda niyetine girmişim :)
Kasım ayının ortasında kaplama yaptırma niyetiyle özel doktora gitmiştim ancak dişlerimin sağlam olduğunu ve diş telinin daha uygun olduğunu söyleyince yaptırıverdim birden. 1.5 ay oldu takılalı ve şu an sadece üst çenedeki dişlerde var.
İlk takıldıktan sonra 1-2 gün hafif bir sızı oluyor ancak hiç rahatsız etmedi beni. Sadece braketler kırılacak, düşecek korkusuyla çok dikkatli yeme ve içmeye dikkat ediyordum. Yaklaşık 2 sene kalacak dişlerimde bu zımbırtılar :)
Fırçalama ise çok önemli. Günde en az 2 kere fırçalamalı ve normal diş fırçalayan insanlara göre 2 kat özen göstermek gerekli.
Üst önde 2 tane dişim çok geride. Dişler de çok sıkışık. Büyük ihtimal ileride bende de sağlam diş çekimi olacak. (Umarım gerek olmaz.)
Çıkarıldığı gün iyi ki taktırmışım, beklemeye değiyor diyen çok. Bizde bekliyoruz bakalım :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
9 ay olmuş zaman su gibi akıp gidiyor. 3 ay önce söylediğim mini vida pek uzun süre dayanamadı. Onun daha büyüğünü yerleştirdi doktorum. Öndeki 6 diş birden geriye çekildiği için baya yavaş geliyorlar. Normalde bir diş ayda yaklaşık 1 milimetre kayıyormuş. Ama bende 6 diş birden kaydırıldığı için bu kayma çok daha yavaş oluyor. Ama yine de bu süre sonunda büyük ölçüde yerlerine doğru geçtiler sağ olsunlar. :)

Dişlerim güzelleşti diyebilirim. Yani bunca zahmete değiyor. :) Alt kısımlar için mini vida kullanılmayacakmış buna çok sevindim. Alt kısımlarda da farklı bir teknikle çekilen iki dişin boşluğu kapatılıyor. Yine arka dişlerden kuvvet alan ön dişler güzelce yerlerine doğru gidiyorlar.

Nisandaki randevuma galiba gidemeyeceğim. Malum virüs hayatın akışını durdurdu. Umarım her şey düzelene kadar tellerime güzel bakabilirim. :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Son mesajın üzerinden yaklaşık 4.5 ay geçmiş. Tedavi devam ediyor. Pandemi süresince 2 ay dişçiye gidemedim. İki braket de o sırada kırılmıştı ama salgın hafifleyene kadar idare ettim. Zaten pek sıkıntı da çıkarmadı braketler.
Teller takılalı neredeyse 14 ay olmuş ve gidişattan memnunum. :)

ayseecan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
güzel bilgiler var bende taktırmayı düşünüyorum.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Selam forum,
Teller takılalı neredeyse 19 ay olmuş. Doktorumun dediğine göre 4-5 ay kalmış. Başlarda bahsettiğim gibi zor değil. Artık teller benden bir parça gibi. Yeme içmede %80 sıkıntı çekmiyorum. Sert çerezler, sert ekmekler dışında çoğu şeyi yiyip içebiliyorum.
Çekilen dişlerden bahsetmiştim. Boşluklar neredeyse kapandı diyebilirim.
2 dişim de normalde olması gerekenden küçükmüş. Onlara dolgu uygulanacakmış.
Daha tedavinin tamamlanmasına var ama şimdiden aynaya bakınca iyi ki başlamışım diyorum. Başlarda hiç bitmeyecekmiş gibi geliyordu ama zaman su gibi akıyor. Konuyu açtığım gün dün gibi...

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Haziranda niyetine girmişim :)
Kasım ayının ortasında kaplama yaptırma niyetiyle özel doktora gitmiştim ancak dişlerimin sağlam olduğunu ve diş telinin daha uygun olduğunu söyleyince yaptırıverdim birden. 1.5 ay oldu takılalı ve şu an sadece üst çenedeki dişlerde var.
İlk takıldıktan sonra 1-2 gün hafif bir sızı oluyor ancak hiç rahatsız etmedi beni. Sadece braketler kırılacak, düşecek korkusuyla çok dikkatli yeme ve içmeye dikkat ediyordum. Yaklaşık 2 sene kalacak dişlerimde bu zımbırtılar :)
Fırçalama ise çok önemli. Günde en az 2 kere fırçalamalı ve normal diş fırçalayan insanlara göre 2 kat özen göstermek gerekli.
Üst önde 2 tane dişim çok geride. Dişler de çok sıkışık. Büyük ihtimal ileride bende de sağlam diş çekimi olacak. (Umarım gerek olmaz.)
Çıkarıldığı gün iyi ki taktırmışım, beklemeye değiyor diyen çok. Bizde bekliyoruz bakalım :)
Benimde bir seneyi geçmiş. Üst dişler ip gibi oldu Maşallah. Gören şaşırıyor nasıl düzeldi o dişler diye. Ama tabi biraz sıkıntılı bir süreç. Diş tellerini her ay sıktığında ilk 2-3 gün yemek yeme ve birşeyler çiğneme çok sıkıntı. Acayip sızlatıyor. Sanki çürük dişle yemek yer gibi. Ama değiyor mu derseniz evet kesinlikle.
Şu an alt çeneyede takıldı 2 ay önce. Terminatör gibi dolaşıyorum ortalıkta.
Ama sosyal hayatıma en ufak bir kötü etkisi olmadı. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta kuzenim çok tatlı birşeysin diyerek kendi dişleri dümdüz olmasına rağmen taktırsam mı diye düşünür oldu. O yüzden maddi durumunuz yeterliyse ertelemeyin. Zamanı da büyütmeyin gözünüzde. Ben ne olduğunu anlamadan bir seneyi devirmişim.
Sağlıcakla kalın...

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,807
Lokal tel de dahil mi? Devlet hastanesinde sıra gelirse taktiracagim.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Diş tellerini her ay sıktığında ilk 2-3 gün yemek yeme ve birşeyler çiğneme çok sıkıntı. Acayip sızlatıyor. Sanki çürük dişle yemek yer gibi. Ama değiyor mu derseniz evet kesinlikle.
O oluyor tabii ki. Gülü seven dikenine katlanır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Et döner yiyemiyon o kötü.
Ekmek arası da yersin, dürüm de yersin, iskender de yersin. Sıkıntı olmuyor onda falan.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Dişlerim sosyal mesafeyi koruyor, sanırım benim de taktırmam gerekecek.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Teller takılalı 21 ay olmuş. Bu ay lastik gibi bir şey verdi doktorum. O varken bir şey yenmiyor ama o lastikleri çıkarması 20 saniye olduğu için sorun olmuyor.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
29 ay sonunda tedavinin sonuna geldik. Pandemi ve benim ihmallerim sonucunda tedavi birkaç ay uzamıştı. Lastikleri 2 ay takmamanın cezası +2 ay gibi düşünebiliriz. Şu an lastiklere devam ediyorum. Geçen randevuda mini vidaları çıkardılar. Zaten kullanılmıyordu birkaç aydır. Boş boş duruyorlardı. Mini vidaların takılması baya ağrılıydı. İki üç gün ağrı yapmıştı ama çıkarılması hiç ağrı yapmadı.
Bir sonraki randevuda teller çıkacak. Dişlerimden gayet memnunum ve before-after yapmak iççin sabırsızlanıyorum.

Bu konu altında diş teli hakkında sorular, sorunlar ve deneyimlerimizi paylaşalım.

Bugün 4. günüm. Diş tellerinin takılması için önce bir süreç var tabi. Gerekliyse diş taşı temizliği, fotoğraf çekmeler, ölçü almalar, değişik cihazlarla dişlerin 3 boyutlu fotoğrafını çekmeler, röntgen, tedavinin onaylanması derken teller takıldı. Ağrı ve dişlerin zayıfmış gibi acıması insanı öldürüyor. Parol bana iyi geldi siz kendiniz için en iyi ağrı kesiciyi bilirsiniz.
İlk 3 gün aç gezdim. Çünkü diş tellerim sağolsun katı hiçbir şey yiyemiyordum. 3 günüm çorbayla geçti. Şimdi yavaştan katı şeyler yemeye başladım ve iyiyim. Yediklerim tellerin arasına kaçtığı için detaylı bir temizlik her yemekten sonra şart. :)

Burayı zaman zaman tıpkı bir günlük gibi güncelleyeceğim. İyi forumlar. :)

Şu mesajı yazarken sanki hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyordum. Tedavi sürecinde de bazı sıkıntılar oldu ama sorunlarına cevap arayanlar için yazayım. Her sorunun çözümü var. Dişlerinize iyi bakın ve özellikle diş teli takarken temizliğini ihmal etmeyin. Dişçinin tedavi sonlarında verdiği lastikler de aşırı önemli. Onları aksatmadan takın.