SDN Forum Diş Telliler Kulübü

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Usain

Dekan
Bu konu altında diş teli hakkında sorular, sorunlar ve deneyimlerimizi paylaşalım.

Bugün 4. günüm. Diş tellerinin takılması için önce bir süreç var tabi. Gerekliyse diş taşı temizliği, fotoğraf çekmeler, ölçü almalar, değişik cihazlarla dişlerin 3 boyutlu fotoğrafını çekmeler, röntgen, tedavinin onaylanması derken teller takıldı. Ağrı ve dişlerin zayıfmış gibi acıması insanı öldürüyor. Parol bana iyi geldi siz kendiniz için en iyi ağrı kesiciyi bilirsiniz.
İlk 3 gün aç gezdim. Çünkü diş tellerim sağolsun katı hiçbir şey yiyemiyordum. 3 günüm çorbayla geçti. Şimdi yavaştan katı şeyler yemeye başladım ve iyiyim. Yediklerim tellerin arasına kaçtığı için detaylı bir temizlik her yemekten sonra şart. :)

Burayı zaman zaman tıpkı bir günlük gibi güncelleyeceğim. İyi forumlar. :)

Mert0

Profesör
Yasaklı
Usain bir ara çok merak etmiştim, takmak istemiştim ama bir kaç arkadaşın da senin gibi zorluk çektiğini duydum. Artık aman diyorum. :)

Mert0

Profesör
Yasaklı
Eğer dişleriniz güzel değilse kaçarı yok. İleride pişman olup daha uzun bir tedavi yerine erken yaşlarda tedavi en iyisi.
Dişlerimin bir sorunu var. Diş minesi çok güçsüz. Bu yüzden gerçeği biraz sarı. :( Ama Allaha şükür 3 yıldır çözmüş durumdayım. Doktorumun yurt dışından getirtirdiği bir ilaç var o tüm işi hallediyor. Biraz tuzlu ama görüntü işte.

Transistor

Profesör
2 sene önce çıkardım. Teller aylık muayene sonucu sıkılırsa ilk 3 gün fena ağrı yapar. Ayrıca sadece bana musallat olan bir durum ise diş tellerimin braketleri sürekli çıkıyordu. Konuştuğum kimsenin başına böyle bir durum gelmemişken 2 3 ayda bir yeni braket takılıyordu bana. Bu hem ağrılı hem de tuzlu oluyordu. Anlayacağınız çok sancılı bir 2 sene geçirdim bu diş telleriyle. Yeni takanlara da sabır dilerim.

SwateR

Dekan
Fiyatı ne kadar tutuyor ortalama olarak. Bende taktırmayı düşünüyorum ama zahmetli ve uzun bir süreç olması caydırıyor.

Usain

Dekan
Fiyatı ne kadar tutuyor ortalama olarak. Bende taktırmayı düşünüyorum ama zahmetli ve uzun bir süreç olması caydırıyor.
Bunun için bir diş doktoruna danışmanız en iyisi olur. Fiyatlar değişken. Özelde yaptırırsanız baya tuzlu olur. Ben üniversitenin diş hastanesinde yaptırıyorum.

Usain

Dekan
Yaklaşık 2.5 ay oldu. Tellere zamanla alıştım ve istediklerimi tekrar yiyebilir hale geldim. Ancak eskisi gibi değil. Ne de olsa 2-3 kilo verdim bu dönemde. Üstten iki diş çekildi, hatta araları kapanmaya başladı bile. Bugün de alta teller takıldı. Gerçekten çok rahatsız edici. Alttan da aynı şekilde iki diş çekilecek. Korkmaktayım. :(

1 ay sonrasından edit:
1 ay daha geçti. Üst kısmı yazdıktan birkaç gün sonra diş çekimi oldu. Bir braket o esnada kırıldı. Braketler kıymetlimis...

Sonrası teller sıkıldığı için ağrılı bir haftaydı. Sonra da grip nedeniyle olduğunu düşündüğüm hassaslaşmış dudağımın yarasının geçmesini 1.5 hafta bekledim. Şimdi iyiyim. ?

Son düzenleme:

Usain

Dekan
6 ay oldu. 2 alt, 2 üst dişim, ki bunlar sağlam dişlerdi, çekildi. Üstten değişik bir vida ile ön dişler topluca arkaya doğru çekilerek o boşluk doldurularak hem daha düzgün bir ağız yapısı hem de daha düzgün bir diş yapısı elde edeceğimizi umuyoruz. Sanırım alttaki dişler için de aynısını yapacağız. Aylık bakımlar sonrası 1,2 hatta uygulanan şeye göre 3 gün ağrılar sürebiliyor. Tellerle aram iyi. Bir parçam gibiler artık. Ama çıkarılacakları günü de iple çekiyorum.:)

SwateR

Dekan
Haziranda niyetine girmişim :)
Kasım ayının ortasında kaplama yaptırma niyetiyle özel doktora gitmiştim ancak dişlerimin sağlam olduğunu ve diş telinin daha uygun olduğunu söyleyince yaptırıverdim birden. 1.5 ay oldu takılalı ve şu an sadece üst çenedeki dişlerde var.
İlk takıldıktan sonra 1-2 gün hafif bir sızı oluyor ancak hiç rahatsız etmedi beni. Sadece braketler kırılacak, düşecek korkusuyla çok dikkatli yeme ve içmeye dikkat ediyordum. Yaklaşık 2 sene kalacak dişlerimde bu zımbırtılar :)
Fırçalama ise çok önemli. Günde en az 2 kere fırçalamalı ve normal diş fırçalayan insanlara göre 2 kat özen göstermek gerekli.
Üst önde 2 tane dişim çok geride. Dişler de çok sıkışık. Büyük ihtimal ileride bende de sağlam diş çekimi olacak. (Umarım gerek olmaz.)
Çıkarıldığı gün iyi ki taktırmışım, beklemeye değiyor diyen çok. Bizde bekliyoruz bakalım :)

Usain

Dekan
9 ay olmuş zaman su gibi akıp gidiyor. 3 ay önce söylediğim mini vida pek uzun süre dayanamadı. Onun daha büyüğünü yerleştirdi doktorum. Öndeki 6 diş birden geriye çekildiği için baya yavaş geliyorlar. Normalde bir diş ayda yaklaşık 1 milimetre kayıyormuş. Ama bende 6 diş birden kaydırıldığı için bu kayma çok daha yavaş oluyor. Ama yine de bu süre sonunda büyük ölçüde yerlerine doğru geçtiler sağ olsunlar. :)

Dişlerim güzelleşti diyebilirim. Yani bunca zahmete değiyor. :) Alt kısımlar için mini vida kullanılmayacakmış buna çok sevindim. Alt kısımlarda da farklı bir teknikle çekilen iki dişin boşluğu kapatılıyor. Yine arka dişlerden kuvvet alan ön dişler güzelce yerlerine doğru gidiyorlar.

Nisandaki randevuma galiba gidemeyeceğim. Malum virüs hayatın akışını durdurdu. Umarım her şey düzelene kadar tellerime güzel bakabilirim. :)

Son düzenleme:
stat counter