Satmak, Ya Da Tutmak?

Bu konuyu okuyanlar

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhabalar, sonraki sene sınav senem olduğu için (12. sınıf) laptopumu neredeyse hiç kullanmayacağım.

Elimdeki laptop 2070 Super ve i7 10875H bir model, 18.600 TL gibi bir fiyata HepsiBurada üzerinden satın aldım. Şu anki piyasa fiyatı ise 24000 TL civarı ve 0 olarak bulunmuyor (yenilenmiş olarak 20.000 TL'ye var). Elimdeki laptop piyasanın en iyi kasalarından birisi, fazla kullanmadım ve yazın elimden çıkarmayı düşünüyorum. Sattığımda ise elde ettiğim parayı Euro veya Dolar olarak çevireceğim. Bir kısmı ile ise (tahmini 2000 TL'ye) idarelik eski bir laptop alacağım. Ayrıca laptopun beni ders yaparken oyalamasından korkuyorum, çünkü 8. sınıfta böyle bir olay yaşamıştım ve kendimi zor toparladım. Sınavım bittikten sonra ise kendime yeni nesil bir laptop almayı planlıyorum.

Sizce tutmalımıyım yoksa kullanmadan bekletmelimiyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Satman mantıklı olur ancak dolar ve euro'nun ne olacağı belli değil. O yüzden hayal kırıklığına da uğrayabilirsin. Bu kadar yüksek bir kur seviyesinden çevirmek ne kadar mantıklı bilemedim. Üniversiteye geçtikten sonra yeni nesil bir laptop alırsın.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Ben olsam tutardım. Piyasanın nereye gideceği belli değil çünkü. Bugün 20000e satacağın laptop ile aynı özellikte olanı belki seneye 25000e alabileceksin. Veya tam tersi olur bilemeyiz. Yatırım risklidir her zaman. Derslerden alıkoyması konusunda haklısın. Buna çözüm olarak da laptopu aile bireylerine teslim edebilirsin bence. Ancak karar senin :)

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,045
Tutmalısınız. İleride 18600 TL'ye daha berbat daha özelliksiz laptoplar olacak. Satmayın.

egle

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
917
bence tutun

pc de uzak durmak içinse kasayı parçalara ayırın ve bir kutuya koyun (ekran kartı anakakart vs.) o kutuyuda annenize verin anne nereye saklayacağını iyi bilir

geriye kalan monütör ve boş kasada aynı durdukları yerde dursunlar zaten bi işe yaramayacaklar

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
3-5 bin Tl'nin geleceğiniz için önem arz eden herhangi bir konunun önüne geçeceğini düşünüyorsanız satın.
Söylediğiniz gibi kendinizi idare edebileceğiniz başka bir cihaz ile devam edip paranızı bekletin.
Fakat enflasyon ve kur gibi değişkenleri göz önünde bulundurunca satmanız mantıklı gelmiyor.
Şu zaman şu kadara aldım bugün bu kadar ediyor mantığı maalesef en büyük yanılgılarımızdan biri.
Satın aldığınız dönem ile satacağınız dönem içinde Türk lirasının değeri göz önünde bulundurulduğunda bir nokta da zarar bile edebilirsiniz.

Gelecek belirsiz fakat ben olsaydım bir şekilde bu cihazı elimde tutardım. Sattıktan sonra bekleyen paranızın değer kaybına göz yummaktansa durduğu yerde cihazın değerlenmesi bana daha mantıklı geliyor. Gelecek senaryolarda çip krizi v.s. şeyleri de göz önünde bulunduracak olursan satma derim.

MegaTechno

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Merhabalar, sonraki sene sınav senem olduğu için (12. sınıf) laptopumu neredeyse hiç kullanmayacağım.

Elimdeki laptop 2070 Super ve i7 10875H bir model, 18.600 TL gibi bir fiyata HepsiBurada üzerinden satın aldım. Şu anki piyasa fiyatı ise 24000 TL civarı ve 0 olarak bulunmuyor (yenilenmiş olarak 20.000 TL'ye var). Elimdeki laptop piyasanın en iyi kasalarından birisi, fazla kullanmadım ve yazın elimden çıkarmayı düşünüyorum. Sattığımda ise elde ettiğim parayı Euro veya Dolar olarak çevireceğim. Bir kısmı ile ise (tahmini 2000 TL'ye) idarelik eski bir laptop alacağım. Ayrıca laptopun beni ders yaparken oyalamasından korkuyorum, çünkü 8. sınıfta böyle bir olay yaşamıştım ve kendimi zor toparladım. Sınavım bittikten sonra ise kendime yeni nesil bir laptop almayı planlıyorum.

Sizce tutmalımıyım yoksa kullanmadan bekletmelimiyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Parayı Da laptopu da tutmak mantıksız ama eğer ki satıp da 2000 değil 3000 TL ile bir laptop alıp az uz kullansanız yeter.
Parayı altına dolara vb. (Ben olsam altın alırdım ) yaptırırsanız ya daha iyi PC alabilecek paranız olur sonrasında ya da duruma göre aynı seviye ama düşmez .Ama parayı tutarsanız o zaman değer kaybeder ve pişman olursunuz.O yüzden satıp 17.000 kadarıyla altın satın alın.(Veya başka,dolar bitcoin vb.)

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Bence Tutun şuan piyasada yarın ne olup bitebileceğinin bile garantisi yok.
Eğer satarsanız Dolar/Euro gibi Para birimleri yerine Altını tercih etseniz uzun vadede sizin yüzünüzü kara çıkarmayacaktır.Ama kısa vade isterseniz Dolar/Euro olabilir.
Bu arada Yatırım tavsiyesi değildir!!

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Satmak kesinlikle saçmalık. Çünkü bir daha sefere yeni bir laptop almak istediğinde daha çok masraf etmek zorunda kalacaksın.

Bilgisayardan etkileniyorsan, bilgisayarını ebeveynlerine ver, olsun, bitsin.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Aslında elinde iyi bir bütçe var. Satıp M1 MacBook Air veya Pro alıp daha sonra Xbox Series X veya PS5 alabilirsin. Sen liseyi bitirene kadar bunların stokları çözülür zaten.