Yemin ederim çıldıracağım sinirden...

Bu konuyu okuyanlar

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Evet başlıktada belirttiğim gibi cinnet geçirmek üzereyim nedenini altta uzunca yazacağım umarım üşenmeden okuyabilirsiniz.

Şimdi benim kendi kişisel bilgisayarım 2011'den beri var. İlk dizüstü bilgisayarım Dell Inspiron N5010 idi ve o zamanların efsane bilgisayarlarındandı denilebilir. İşlemcisi Intel core i3 m370'ti yani 1.Nesil 2009 yapımı bir işlemci ve ATI Mobility HD 5470 giriş seviyesininde giriş seviyesi olan ekran kartı barındıran, 3 GB Ram'e sahip bir dizüstüydü. Ancak 2013'ten sonra artık yetmemeye başlamıştı ve bunun ardından, 2015 yılı içerisinde annemden bir dizüstü istedim çünkü kazancı ve geliri buna müsait yani iyiydi... Ancak o zamanlar annemin taksit seçeneklerinden yararlanabilme hakkı yoktu çünkü borçlanıyordu ve kredi kartını kullanamıyordu... Bu nedenle peşin taksit seçeneği sunan bir mağaza aramakta bana kalmış bir görevdi... Bende Bimeks'i bulmuştum peşin taksit fırsatı sunan... Ve 2015 yıllarında Bimekste bulunabilecek en güçlü bilgisayar "Toshiba Satellite P50-B-11U" idi... Bu bilgisayarın özellikleri ise, İşlemcisi Intel Core i7 4720HQ 3.6 GHZ (4 Çekirdek, 8 Thread) (1300 TL Değerinde bir işlemci), AMD R9 M265X (2 GB GDDR5) Orta seviye ekran kartı ve 16 GB DDR3L Ram kapasitesine sahip bir dizüstü bilgisayardı... O mağazada bunu görünce hemen seçtim ve anneme söyledim. Annemde bu dizüstünü Bimeksten başarıyla peşin taksit seçeneği ile aldı ve kargolayarak bana gönderdi... İlk açılışta çok heyecanlıydım ama bilgisayarının ilk kusuruyla tanışmam için bana 1 saat yeterli oldu. Daha ilk açılışta bile speedfan programını açıp bilgisayarın boştaki sıcaklık değerlerine baktım. 50-55 Derece idi aslında çok yüksek sayılmazdı ama bir oyun bir Minecraft açtıktan sonra, İşlemcinin tüm çekirdekleri 92-93 Derece aralığında olup, bu ısılar sebebiyle termal throttling adı verilen acayip ısınma overheating sorununu yaşamıştım... Ekran kartıda aktif olarak oyun üzerinde çalışmaya ayarladığım için ekran kartınında yarattığı ısı, fanı iyice çaresiz bırakıyordu... Ekran kartınında sıcaklığı 91-92 derece arasında çalışıyordu. Bunu görünce birden hevesim ciddi ciddi kırıldı. Şuan sene olmuş 2017 ve hala aynı bu Toshiba bilgisayarı kullanmaktayım. 1 hafta önce fandan cızırtı sesleri gelmeye başladı ve fan dönmekte zorlanıyor bunu gözlemleyerek anladım... Sıkıntı daha da arttı. Sistem boştayken işlemci kullanımı %1 ila %0 arasındayken ki tüm çekirdeklerinin ortalama sıcaklıkları 65-69 derece olarak gösteriyor. Bilgisayarın altını ellediğim zaman harbiden o cıvarda anormal bir sıcaklık, herhangi bir yük olmamasına rağmen devam ediyor... Ekran kartınıda devredışı bıraktım ki daha serin çalışsın ama bu da maleesef kurtarmadı. OBS adı verilen canlı yayın oyun yayınlarını yapma amaçlı program işlemcimin sadece %10 ila %15'ini kullanıyorken işlemci sıcaklığa aniden 93 derece gibi anormal ısıya yükseldi ve 1 GHZ ve altına kadar ciddi bir iniş yaşadım bu çok korkutucu bir gözlem oldu benim için. İşlemcinin 0.65 GHZ ye bile aniden indiğini farkettim. Yani işlemci 93 Dereceden daha üste çıkmadan kendisini koruyarak yanmasını önlüyor ama bunun karşılığında bir canlı yayın yapma programı veya Angry Birds gibi bir basit oyun bile, bu kadar güçlü bir işlemci ve orta sınıf ekran kartında ani takılma yapıyor diyebilirim. Pentium 1 gibi çalışıyor diğer bir deyişle... Intel daima her yeni nesilde her bir çekirdeğin gücünü ve verimliliğini dahada arttırır... Bu işlemci artık 1 GHZ'in altında 650 MHZ de takıla takıla gene iyi performans veriyor. Basit oyunlar örneğin Minecraft veya 2D oyunlar bile en azından mavi ekran verip donmuyor ama oynanmasıda imkansız ve zevksiz halde takıla takıla oynamış olup, doğru düzgün ne oyun videosu, nede canlı yayın ikisinide yapamıyorum... Bu laptopun bu problemini gözlemledikten sonra bu laptopu 3000-4000 TL aralığında satmayı düşündüm ancak babamla bu konuyu tartıştım. Babam "Hiçkimse 3000-4000 TL'ye bu laptopu almaz hatta 1000 TL bile vermez." diyerek bana böyle bir şey söyledi fakat ben katılmıyorum çünkü, bir enayi ve bilgisayarı daha çok bir iş için veya çok fazla oyun oynamayan birine 2. Elden satabilirim dedim ancak bu konuda daha fazla konuşmak istemedi ve abartılı bir şekilde bağırarak gitti sadece. Birde "Bu bilgisayarı sen seçtin! Şikayet etme daha fazla." demesi beni çileden çıkarıyor zaten. Ben ona sebebini zaten anlattım ve buradada anlattım eğer bütün metni okuyorsanız arkadaşlar. O zamanlar elimdeki imkanlarla alabileceğim en güçlü bilgisayar bu bilgisayardı... Ayrıca bu bilgisayarın 2015 te satış fiyatı 3600 TL peşin fiyatı, 4000 TL küsür peşin taksit fiyatıydı... Bu durumda ben bunu 3000-4000 TL'ye satıp, Vatan Bilgisayardan kendime 3000-4000 TL ye güzel bir oyun bilgisayarı toplamak istiyorum... Bunun aynısını babama dedim ama yaşım olmuş 18, hala çocukmuşum gibi kısıtlanıyorum. Hatta bu bilgisayarı garantiden Toshiba servisine verelim onlar yapar dedi ben itiraz ettim... Hiçbir servis işini tam yapamıyor. Geçmiştede servise eski dizüstüm gitmişti ve sonucu anakartın ölümü diyebiliriz. Ayrıca Toshiba laptopumda zaten ısınma sorunu ilk baştan beri varken şimdide fanında yüksek cızırtı başladı. Bilgisayarı açtıktan hemen sonra cızırtı çok gürültülü, zaman geçtikçe cızırtının azaldığını farkettim ama cızırtı tamamen geçmiyor ve sanki fan bir yere sürtüyor yada sanki hiç yağlanmamış bir pervane gibi düşünebilirsiniz ses bunun gibi... Fan yavaş dönüyor ve bir sürtünmeye benzer, motorsiklet motoru gibi bir ses çıkıyor. Bu sorundan bıktım ve bilmiyorum bunu 3000-4000 TL ye satabilir miyim?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Yazıyı baştan sona okudum bilgisayarı iyi bir tamirciye götürebilirsiniz ama dediğiniz fiyatlara satmanız imkansız peder bey haklı veya hiç uğraşmayın yeni bir PC için tüm yolları deneyin.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Yazıyı baştan sona okudum bilgisayarı iyi bir tamirciye götürebilirsiniz ama dediğiniz fiyatlara satmanız imkansız peder bey haklı veya hiç uğraşmayın yeni bir PC için tüm yolları deneyin.
Birine kazık atamaz mıyız? Pek doğru bir davranış değil ama... 3000-4000 TL küsür?

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Birine kazık atamaz mıyız? Pek doğru bir davranış değil ama... 3000-4000 TL küsür?
Bak herkesin gözü açıldı. 9-10 yaşındaki çocuklar bile oyun sitelerinde benim sistemim yeter mi demeye başladı. O ekran kartlı bir laptop'u o fiyata satamazsın. Adam enayi değilse internetten az bakar.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bak herkesin gözü açıldı. 9-10 yaşındaki çocuklar bile oyun sitelerinde benim sistemim yeter mi demeye başladı. O ekran kartlı bir laptop'u o fiyata satamazsın. Adam enayi değilse internetten az bakar.
Peki ya gerçek hayatta pazarlamayı denesem?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bu cihazı bir şekilde satabildiğiniz en iyi fiyata satıp son model bir PC alın siz bence.

Yaşar Sirkeci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Üşenmeden okudum ama kusura bakma ama bu hikayedeki tek enayi sensin(aslında kusurlu demek isterdim). Kızacaksın biliyorum ama hem birilerini kazıklamak istiyorsun hemde foruma danışıyorsun nasıl iş anlamadım.
Çok şikayetçiysen servise götürürdün/götürürsün, sorun çözülmez ise en son merci olarak Tüketici Haklarıyla çözmeye çalışırdın/ çalışırsın.
Milleti kazıklamaya ya da bir "enayi" aramaya koyulmadan önce keşke bu yolları deneseydin.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bak gerçekten anlattığım gibi sadece 2D basit ve Evimdeki eski 2004 Model tek çekirdekli bir Pentium 4 ün bile 80-100 FPS verdiği bu çok hafif ve yük bindirmeyen davul oyununu oynarken canlı yayın yapmak istedim şu rezalete ve GHZ in ani düşüne bakar mısın? Pentium 4 ten daha gülünç duruma düşmüş durumda şuan... Canlı yayın denedim ve bitirdim yayının video olarak katydedilmiş hali. Hatta tamamen izlerseniz oyun bir kısımdan sonra sağ alt köşede kırmızı bir diyaloğun içinde şöyle bir uyarı verdi "Ses kartınız çalışmıyor olabilir lütfen oyunu yeniden başlatın." tarzında yani ses kartı bile sesi adam gibi veremeycek kadar GHZ sini düşürüyor... Şimdi bu işlemci kendisini koruma özelliği (Intel SpeedStep technology) olmasaydı ne olurdu siz tahmin edin.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Üşenmeden okudum ama kusura bakma ama bu hikayedeki tek enayi sensin(aslında kusurlu demek isterdim). Kızacaksın biliyorum ama hem birilerini kazıklamak istiyorsun hemde foruma danışıyorsun nasıl iş anlamadım.
Çok şikayetçiysen servise götürürdün/götürürsün, sorun çözülmez ise en son merci olarak Tüketici Haklarıyla çözmeye çalışırdın/ çalışırsın.
Milleti kazıklamaya ya da bir "enayi" aramaya koyulmadan önce keşke bu yolları deneseydin.
Bu yoruma aynen katılıyorum ve konuyu açan arkadaşın hassasiyetle okumasını önemli rica ediyorum.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bu yoruma aynen katılıyorum ve konuyu açan arkadaşın hassasiyetle okumasını önemli rica ediyorum.
Benim en son yazdığımıda oku.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ayrıca bu şikayetleri gördükten sonra servise güvenim kalmadı. Toshiba Bilgisayar Değişim Servis Şikayetleri | Şikayetvar
Birinin mesajını buradan alıntılıyorum; "Toshiba Laptopu Yetkili Servis Bozdu ve Değişmiyor. Aktepe Bilişim Sistemlerine daha önce 4 sefer yolladığım bilgisayarımı bozup her seferinde bana bir parçası eksik bir şekilde geri yolladılar cihaz bilgilerim aşağıdaki gibidir konu ile ilgilenilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. 9f071621s seri numaralı cihazımı 4 sefer servise yolladım ve her seferinde bir parçası sokulmuş bir şekilde geri geldi ve yazılımsal sorunlarını gidermediler. Değişim talep etmeme rağmen değişim yapmadıkları gibi ve son servise yolladığımda cihazımın vidalarını sokmuş ve 360 derece dönen ekranın ayarlarını bozdular ve ekran o özelliğini kaybetti. Sorumluluk kabul etmedikleri gibi operatörleri yetkili ile görüşmeme izin vermiyor. her aradığımda toplantıda veya dışarıda dedirtiyorlar."

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Benim en son yazdığımıda oku.

Ayrıca bu şikayetleri gördükten sonra servise güvenim kalmadı. Toshiba Bilgisayar Değişim Servis Şikayetleri | Şikayetvar

Birinin mesajını buradan alıntılıyorum; "Toshiba Laptopu Yetkili Servis Bozdu ve Değişmiyor. Aktepe Bilişim Sistemlerine daha önce 4 sefer yolladığım bilgisayarımı bozup her seferinde bana bir parçası eksik bir şekilde geri yolladılar cihaz bilgilerim aşağıdaki gibidir konu ile ilgilenilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. 9f071621s seri numaralı cihazımı 4 sefer servise yolladım ve her seferinde bir parçası sokulmuş bir şekilde geri geldi ve yazılımsal sorunlarını gidermediler. Değişim talep etmeme rağmen değişim yapmadıkları gibi ve son servise yolladığımda cihazımın vidalarını sokmuş ve 360 derece dönen ekranın ayarlarını bozdular ve ekran o özelliğini kaybetti. Sorumluluk kabul etmedikleri gibi operatörleri yetkili ile görüşmeme izin vermiyor. her aradığımda toplantıda veya dışarıda dedirtiyorlar."
Okudum tekrar söylüyorum fikrimi siz zararına da olsa elden çıkarın bu PC' yi.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Yani ne yapabiliriz? Sinir basınca kafam pek çalışmıyor dürüst olmak gerekirse.
Sakin bir kafayla bilgisayarı alın 4-5 veya daha fazla ikinci el lap top alım satım yapan yerlere götürüp gösterin ve fiyat alın bence.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Sakin bir kafayla bilgisayarı alın 4-5 veya daha fazla ikinci el lap top alım satım yapan yerlere götürüp gösterin ve fiyat alın bence.
Bu benim kişisel bilgisayarım ve babam bana bu bilgisayar bozulursa sorumlusu sensin der ama bilgisayarı satmak istiyorum dediğimde buna karşı çıkıyorsa sence burada bir terslik yok mu?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bu benim kişisel bilgisayarım ve babam bana bu bilgisayar bozulursa sorumlusu sensin der ama bilgisayarı satmak istiyorum dediğimde buna karşı çıkıyorsa sence burada bir terslik yok mu?
Anlıyorum ama baba oğul arasına girmeyeyim ben size kolay gelsin.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Umarım bilgisayarın yanar, hiç kullanılamaz hâle gelir. Hatta öyle olsun ki kadıköyrap bile 100 lira vermesin:)
Enayiye satamaz mıymış, asıl enayi kendisi haberi yok. Ulan insanlar ne kadar iğrenç yaratıklar oldu be.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Umarım bilgisayarın yanar, hiç kullanılamaz hâle gelir. Hatta öyle olsun ki kadıköyrap bile 100 lira vermesin:)
Enayiye satamaz mıymış, asıl enayi kendisi haberi yok. Ulan insanlar ne kadar iğrenç yaratıklar oldu be.
Neden böyle konuşuyorsun? Bak açık sözlü bir insan olarak kalp ağrısı çektirdin şu yazından sonra. Bu Dünya'da enayi bulupta kazıklamak isteyen tek kişi ben değilim. Bunu HERKES ister özellikle elektronik eşyalarda. Hem zaten bu ürünün peşin fiyatı 2015'in dolar kuruna göre 3600 TL idi. Bu ürünün şuanki sıfır satış fiyatı en az 4500 TL ve üzeri olduğunu düşünürsek, bunu 2000 veya en azından 2500 TL'ye neden 2.Elden satmayayim?
Bir not düşeyim aslında bu yaptığım kazıklamaya bile girmiyor tekrar düşündümde. Sinirli olduğum zaman sert konuşmuşsam affola. Bu ürünün peşin fiyatı 2 sene önceki dolar kuruna göre, 3600 TL peşin fiyatı varsa ve şuan bu aynı ürünün 3.4, 3.5$ kuruyla 4000 TL ve üzeri olacağını hatırlatmak isterim. Bu durumda en az 2000 TL'ye satmak makul bir seçim olacaktır diye düşünüyorum...

Yaşar Sirkeci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Yani ne yapabiliriz? Sinir basınca kafam pek çalışmıyor dürüst olmak gerekirse.
Cihazın garanti süresi bitmediyse , ilk önce bu yolla çözmeye çalış, tabi her servise gidip geldiğinde ne tür işlemlere tabi tutulmuş, cihazla ilgili şikayetine karşılık ne tür işlemler uygulanmış, bunları hepsini rapor ettikten sonra tüketici hakem heyetine baş vurabilirsin , paranı eksiksiz ve kimseyi yemeden alabileceğin tek yöntem bu ne yazık ki.
Şayet garanti bitmiş ise bir araştırmayla garanti sonrası kusurlu cihazlara bir işlem uygulanabiliyor mu buna bakarsın(Tabi sana 2 yıldır neredeydin de diyebilirler)- Bence de neredeydin madem başından beri böyle bir kusuru var pc'nin neden iade yollarını denemedin.
Ayrıca senin pc ile ilgili emsal bir karar var mı. Sonuçta anladığım kadarıyla o serinin bütün pc'lerinde bu sorunun olması ve alınan o pc'lerin hiç biri adam akıllı kullanılamıyor olması lazım.En azından %50'nin bu tip yollara başvurma ihtimali pekte az değil.
Eğer bu çapta bir şikayet yoksa, ya millet kaderine razı gelmiş ya da bu pc'deki sorun kronik değil.O zaman da döndük başa , servise götür sorunu halletsinler.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Neden böyle konuşuyorsun? Bak açık sözlü bir insan olarak kalp ağrısı çektirdin şu yazından sonra. Bu Dünya'da enayi bulupta kazıklamak isteyen tek kişi ben değilim. Bunu HERKES ister özellikle elektronik eşyalarda. Hem zaten bu ürünün peşin fiyatı 2015'in dolar kuruna göre 3600 TL idi. Bu ürünün şuanki sıfır satış fiyatı en az 4500 TL ve üzeri olduğunu düşünürsek, bunu 2000 veya en azından 2500 TL'ye neden 2.Elden satmayayim?
Bir not düşeyim aslında bu yaptığım kazıklamaya bile girmiyor tekrar düşündümde. Sinirli olduğum zaman sert konuşmuşsam affola. Bu ürünün peşin fiyatı 2 sene önceki dolar kuruna göre, 3600 TL peşin fiyatı varsa ve şuan bu aynı ürünün 3.4, 3.5$ kuruyla 4000 TL ve üzeri olacağını hatırlatmak isterim. Bu durumda en az 2000 TL'ye satmak makul bir seçim olacaktır diye düşünüyorum...
Yahu ne dolar kuru neyden bahsediyon?
2 sene önce 600 dolardan satılan GTX 690 bugün yine 600 dolardan mi satılıyor?
Deli gibi değer kaybetmiş cihaza 2500 istemek nedir ?

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bak Vatan Bilgisayarda Intel core i7 7700 (K olmayan) işlemcili ve GTX 1050 ekran kartlı ki bu bu yıla göre en giriş seviyesi GTX 1000 serisi olarak bahsedilen kartlı, 16 GB Ram ve stok işlemci soğutuculu ve olabildiğince bütün parçaları en ucuz seçmeme rağmen fiyatı 4000 TL veya 3500 TL diyor... Bunuda bu aralıkta satmam gerek ki o PC yi alabileyim?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Erdem çocuğum, beğenmediğin bir malı satıyorsun, üstüne mal ayıplı. Birisi sana bu bilgisayarı satacak olsa ve sen bu bilgisayarın böyle olduğunu bilebilsen, kaç para verirdin ? O parayı belirle ve o fiyata sat, uygun gelmediyse de satma. Yaptığın ayıp bir şey, bu topraklarda milleti enayi yerine koyanın sırtını sıvazlıyorlar biliyorum, ama sen öyle olma. Para, mal, mülk gelip geçici şeyler ama karakterini ömür boyu taşıyacaksın.
Buraya gelip doğru düzgün konu açsan bilgisayar ısınıyor, şöyle problemleri var diye, insanlar sana vakit harcayıp yardımcı olmaya çalışacaktı.
Ama böyle bir tavırla artık başka bir şey bekleme.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Erdem çocuğum, beğenmediğin bir malı satıyorsun, üstüne mal ayıplı. Birisi sana bu bilgisayarı satacak olsa ve sen bu bilgisayarın böyle olduğunu bilebilsen, kaç para verirdin ? O parayı belirle ve o fiyata sat, uygun gelmediyse de satma. Yaptığın ayıp bir şey, bu topraklarda milleti enayi yerine koyanın sırtını sıvazlıyorlar biliyorum, ama sen öyle olma. Para, mal, mülk gelip geçici şeyler ama karakterini ömür boyu taşıyacaksın.
Buraya gelip doğru düzgün konu açsan bilgisayar ısınıyor, şöyle problemleri var diye, insanlar sana vakit harcayıp yardımcı olmaya çalışacaktı.
Özür dilerim bunu yapmamış sayın o halde.
Ancak sinirlenince kontrol edemem kendimi. Bu huy çocuk yaşlarımdada böyle.
Bu sinirin bir kısmıda aslında Donanım Arşivi'nin yaptığı çekilişte Oyun Bilgisayarını bedava kazanamamaktı... Bugüne kadar katıldığım tüm çekilişlerde hep kaybettim... İlginç.
Bu bilgisayar o kadar ısınıyor ki hiçbir şeyi kaldıramaz halde. Oyunlar, müzik yapım programlarında bile aniden seste bozulmalar, işlemciyi birazcık kullanıyor diye mouse cursorunu hareket ettirirken bile takılmalar kısaca...
Ben genellikle dürüst bir insanım kazık atmayı sevdiğim için değil. Zaten kazık atarsam sadece hayatımda yapacağım 1 kez şey olur o da. YouTuber'lık yoluma engel oluyor ısınma sorunu. Bak Ne Söylicem adlı YouTuber ekibinin yaptığı gibi cover'lar, oyun videoları ve daha bir çok yaratıcı fikirlerimi yapmak, hızlıca renderlamak istiyorum ama olmuyor. Şimdi 1080p render yapsam işlemci 300 MHZ'yi görecek ve boşu boşuna bekleyeceğim kimbilir kaç saat...
Ben genellikle dürüst bir insanım kazık atmayı sevdiğim için değil. Zaten kazık atarsam sadece hayatımda yapacağım 1 kez şey olur o da. YouTuber'lık yoluma engel oluyor ısınma sorunu. Bak Ne Söylicem adlı YouTuber ekibinin yaptığı gibi cover'lar, oyun videoları ve daha bir çok yaratıcı fi
Normalde böyle bir insan değilim kabalık ettiysem özür dilerim. Ancak sinir oluyorum bu ısınma sorununa.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Parça parça satın parasını çıkartır. Örneğin işlemci ayrı ekran kartı ayrı satılsın alınır o zaman.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Bak sen yazdığın metinde kullandığın yanlış bir kelime sonucu insanlardan sinirli o halinle yardım beklerken birde insanlardan tepki yiyince daha kötü oldun ve onlara karşı mesaj yazarken o sinirli halinin artmasıyla saçmaladın herkesten özür dile ve tekrar kibarca sorunu sor bilgisayar işine gelirsek o bilgisayarı alan kişinin yerine kendini koy ve olacakları düşün o yüzden kimseyi kazıklamadan en uygun fiyatla elinden çıkartmaya bak baba konusuna gelirsek adam zamanında çok para verip aldırdığı bir bilgisayarın sorunlu olmasından memnun olmadığı için ve laptopu seçen o konuyla ilgilenen sen olduğun için biraz haklı gibi onun için onun keyfinin yerinde olduğu zaman sakince konuş onunla baba bunu satmazsak elimizde patlayacak gibisinden anlayacağını umuyorum.

İyi forumlar ...