Satış Takip Programı- Küçük bir sorun

Bu konuyu okuyanlar

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Merhaba Millet,
Satış takip programı yapıyorum. Resimdeki database i oluşturdum. Bu mantıkla müşteri, bir harekette sadece bir ürün alabiliyor. Daha fazla ürün alabilmesi için ayrı bir tablo yapmam gerek; onun sonucunda hareket tablosuna veri girilmesi gerek.. Fakat mantığını kuramadım. Yardım alabilmek için örnek database ler etkili olmadı... Ödevi böyle teslim etmek istemiyorum =/ :S Ne yapmalıyım \= Yardımcı olursanız sevinirim :helpsmilie:

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Merhaba!

Bunun iki yolu var. 1.si ve mantıksız olanı her müşteri için ayrı tablo oluşturmak. Bu şekilde ilişkilendirilmiş müşterinin neler aldığını görürsün.Ancak müşteri sayısı aşırı derecede fazla ise program bi işe yaramaz :)

ikinci olarak ve genellikle, hatta nerdeyse her zaman kullanılan yöntem..
müsteriid olsun ve alınan malın ismi..
farklı bir tablo oluştur.. ve alınan her mal o müşterinin idsine yazılsın.. yani;
1,2,3,4,5 tane müşterimiz olsun
a,b,c,d,e,f,g gibi mallarımız olsun

1,a (birinci müşteri a isimli mal alıyor)
1,c (birinci müşteri c isimli mal alıyor)
4,f (4. müşteri f isimli mal alıyor)
1,e (1. müşteri e isimli mal alıyor)
3,b (3. müşteri b isimli mal alıyor)
2,a (2. müşteri a isimli mal alıyor)
3,b (3. müşteri b isimli mal alıyor)
1, g (1. müşteri g isimli mal alıyor)
....
...

bu şekilde veri tabanına kayıt ettiğini düşün..
sonra sen 1. müşterinin ne aldığını göstermek istiyorsan onu da sorguyla yapabilirsin. Ek bir tablo oluşturmana gerek yok..
mesela 3. müşteri ne almış?

select * from urunlistesi where musteri_id=3

bu şekilde 3. müşterinin seceresini çıkarabilirsin :)
umarım anlatabilmişimdir.
İyi çalışmalar

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
çok teşekkür ederim ertan2002 =) Allah razı olsun beni aydınlattığın için :D saolasın

Edit: Bu söylediklerin zaten hareket tablosunda olmuyor mu? Hareket tablosundaki yanlışlık ne, neyi düzeltmeliyim?

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
evet yapmışsınız. Sorgu ekranında urunid yi kullanarak ürün ismini, ve müşteri idyi kullanarak müşteri ismini gösterirseniz olay biter..
sizin yapacağınız şey şu, ## idli müşteri ne aldı, yada ## ürünü hangi müşteriler aldı. iki farklı biçimede yapabilirsiniz.. sorgu ile tabloyu karıştırmayın. hepsi aynı tabloda olabilir önemli değil. Siz sorguda gerekli yerleri gösterirseniz gerisi önemsizdir :)

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
sql de sorgu view e karşılık geliyo dimi_?

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
sorgunun kriterine bağlı.Siz hangi alanları göstermek isterseniz onları görürsünüz. Yapacağınız iş müşteri idlerine göre gelen malları listelemek.. sql i biraz araştırın isterseniz..