Şarj soketi bozuldu

Bu konuyu okuyanlar

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Arkadaşlar merhaba notebook’un şarj soketi bozuldu.
Kabloyu soktuğumda oynama yapıyor ve sarj olmuyor.
Önceden tamir ettirmiştim bilgisayarcıya, fakat yine bozuldu. Bu sefer kendim yapmaya karar verdim , öneri ve tavsiyelere açığım
095EF772-7568-4BBF-AB33-ADF33665D162.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Yardım edecek yok mu ?
Anakartı full çıkarmadan tamir edebilir miyim ? Elimde gerekli alet edevat yok sökmek için.

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Önceden tamir ettirmiştim bilgisayarcıya, fakat yine bozuldu. Bu sefer kendim yapmaya karar verdim , öneri ve tavsiyelere açığım
Ekli dosyayı görüntüle 104773

Yardım edecek yok mu ?
Anakartı full çıkarmadan tamir edebilir miyim ? Elimde gerekli alet edevat yok sökmek için.
Lehimleme yapman lazım deneyimli değilsen elleme (=

Kutayx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Ekli dosyayı görüntüle 104773

Yardım edecek yok mu ?
Kardeşim hiç bulaşma anakarta zarar verirsin direk anakart değişmek zorunda kalır. Not: Biz laptop soket değişimini 60 Tlye yapıyoruz büyük ihtimalle onlarda bu fiyata yakın yapıyordur.

Eğer anakart değişirse 100 200 gözden çıkar

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Kardeşim hiç bulaşma anakarta zarar verirsin direk anakart değişmek zorunda kalır. Not: Biz laptop soket değişimini 60 Tlye yapıyoruz büyük ihtimalle onlarda bu fiyata yakın yapıyordur.

Eğer anakart değişirse 100 200 gözden çıkar
Hocam 200 lira kurtardı benden adam :D

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Arkadaşlar konu güncel. Dün sordum biri 150 lira diğeri 100 lira fiyat çekiyor. İkisinin de muhtemelen işçiliği kötü hiç güven vermedi.
Ben gözü kararttım bu konuda.
Bunun için şarj soketi ve durumu kurtaracak kadar ucuzundan bir lehim makinesi yeter bana tavsiyelere açığım.

Laptop hala köşede yatıyor. 3 sene önce yaptırmıştım. Bilgisayar tamir vs piyasasına hiç ilgim yoktu o aralar. Artık araştırıyorum tabi şuan ki aklım olsa 200 lira kaptırmazdım ama olan oldu artık , burası küçük bir yer sayılır pek fazla alternatif yok bu konuda olanlar ise güven vermiyor ayrıca kazıklamaya çalışıyor.
Tekrar belirtiyorum bilgisayar Asus X202EP

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Arkadaşlar fikri olan yok mu ?
@CapScroLL sana bi danışayım
@met 35 hocam bilginiz var mı bu konuda

Bunun i7 Li modeli.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Yeni bir DC port lazım, fiyatları çok fazla değil kaliteye göre değişiklik gösteriyor genellikle 10-20₺ arasında git gel yapıyor. İşini daha rahat yapabilmen için anakartı çıkartman gerekiyor, asıl önemli olan eski portu temiz şekilde yerinden çıkartmak olacak. Elinde sıcak hava tabancası vs. yoktur diye düşünüyorum bu durumda lehim emme teli kullanabilirsin, sadece lehimi sökmen sıcak hava tabancasına göre biraz daha yavaş olur. Yeni aldığın portun tırnaklarını boşluklardan geçirip lehimini yaparsın işlem tamamlanır. BGA Topu dizmeyeceksin, korkmana gerek yok sadece malzemeleri bulman yeterli.

ChaosBoost

Müdavim
Reaksiyon puanı
696
Benim laptopta ben direk kabloyu şarjın (soketin) içine lehimledim sağlam çalışıyor.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Yeni bir DC port lazım, fiyatları çok fazla değil kaliteye göre değişiklik gösteriyor genellikle 10-20₺ arasında git gel yapıyor. İşini daha rahat yapabilmen için anakartı çıkartman gerekiyor, asıl önemli olan eski portu temiz şekilde yerinden çıkartmak olacak. Elinde sıcak hava tabancası vs. yoktur diye düşünüyorum bu durumda lehim emme teli kullanabilirsin, sadece lehimi sökmen sıcak hava tabancasına göre biraz daha yavaş olur. Yeni aldığın portun tırnaklarını boşluklardan geçirip lehimini yaparsın işlem tamamlanır. BGA Topu dizmeyeceksin, korkmana gerek yok sadece malzemeleri bulman yeterli.
Bu işlemler için tavsiye edebileceğin lehim makinası var mı ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu işlemler için tavsiye edebileceğin lehim makinası var mı ?
Lehimi kolay eritebilen genelde 60 watt değerinde makinalar yeterlidir. 40 watt olanlar giriş seviyesi ve çok hassas cihazlar içindir.

Direkt üstteki arkadaşın dediği gibi kabloyu uygun yerlere lehimlesen sıfır ücrete tamir etmiş olursun. ya da :

şarj soketi orjinal ise 15-25 TL arasıdır aksi halde bir bilgisayarcıdan 5-10 TL ye bile alınabilir.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Lehimi kolay eritebilen genelde 60 watt değerinde makinalar yeterlidir. 40 watt olanlar giriş seviyesi ve çok hassas cihazlar içindir.

Direkt üstteki arkadaşın dediği gibi kabloyu uygun yerlere lehimlesen sıfır ücrete tamir etmiş olursun. ya da :

şarj soketi orjinal ise 15-25 TL arasıdır aksi halde bir bilgisayarcıdan 5-10 TL ye bile alınabilir.
Tamam hocam lehimi alacağım.
Hocam şimdi x202E için birde şöyle bişey var
Sanki bana burdan gibi geliyor içindeki klipsler bozulmuş gibi geldi bana. Çünkü şarj aletini soktuğum zaman ucu içinde oynuyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Tamam hocam lehimi alacağım.
Hocam şimdi x202E için birde şöyle bişey var
Sanki bana burdan gibi geliyor içindeki klipsler bozulmuş gibi geldi bana. Çünkü şarj aletini soktuğum zaman ucu içinde oynuyor.
Al bitane sonuçta çok para değil, 12,50 TL ... Sonra da lehim yerlerindeki lehimleri havya ile ısıtıp erit ve bir karton ucuna temizle havya ucunu. video bulmaya çalışacam.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Al bitane sonuçta çok para değil, 12,50 TL ... Sonra da lehim yerlerindeki lehimleri havya ile ısıtıp erit ve bir karton ucuna temizle havya ucunu. video bulmaya çalışacam.

Ben niye bulamadım acaba ? sağolun hocam.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben niye bulamadım acaba ? sağolun hocam.
Buna benzer bi kaçtane vardı, bunlar çok profosyonel, bu kadar uğraşmaya değmez, lehimi ısıtıyoruz ve uygun kıvama geldi mi bozuk parçayı çıkarıyoruz sonra yenisini yuvaya oturtup lehim yapıyoruz, bu kadar basit. 5-10 dakikalık iş yani...

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Buna benzer bi kaçtane vardı, bunlar çok profosyonel, bu kadar uğraşmaya değmez, lehimi ısıtıyoruz ve uygun kıvama geldi mi bozuk parçayı çıkarıyoruz sonra yenisini yuvaya oturtup lehim yapıyoruz, bu kadar basit. 5-10 dakikalık iş yani...
Teşekkür ediyorum hocam , çok yardımcı oldunuz.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Arkadaşlar uzun bir sürenin ardından bilgisayarı açtım , asus vivobook s200e modeli bilgisayarımın şarj soketini bir türlü bulamadım , çoğu yerde 60-70 lira fiyat istiyorlardı. Bende farklı bir şarj soketi kullandım şarj soketini dışarı aldım şuan batarya çalışıyor şarj oluyor , anakarta elektrik geliyor fakat bilgisayar açılmıyor. Sorun ne olabilir sizce ?
Görseli temsili olarak atıyorum :
111.jpg

Sorun ise : Sağda ki resimde ki sarı renkli çubuğun kırılmış olduğu gördüm.
Yardımlarınızı bekliyorum.

@PARAzitCELL @met 35 @Görkem Say @EFI Shell

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Arkadaşlar uzun bir sürenin ardından bilgisayarı açtım , asus vivobook s200e modeli bilgisayarımın şarj soketini bir türlü bulamadım , çoğu yerde 60-70 lira fiyat istiyorlardı. Bende farklı bir şarj soketi kullandım şarj soketini dışarı aldım şuan batarya çalışıyor şarj oluyor , anakarta elektrik geliyor fakat bilgisayar açılmıyor. Sorun ne olabilir sizce ?
Görseli temsili olarak atıyorum :
Ekli dosyayı görüntüle 114949
Sorun ise : Sağda ki resimde ki sarı renkli çubuğun kırılmış olduğu gördüm.
Yardımlarınızı bekliyorum.

@PARAzitCELL @met 35 @Görkem Say @EFI Shell
Bu konuda bir bilgim yok maalesef. :(

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Şarj entegresi falan mı bozuk acaba çünkü fanlar da çalışmıyor , hiç bir şekilde cevap vermedi bilgisayar.
Bu arada hayırlı olsun :) yakışır :D
Teşekkür ederim ama bunu profilime ya da özel mesaj yolu ile yazman daha doğru olurdu. :)

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Arkadaşlar konu güncel. Dün sordum biri 150 lira diğeri 100 lira fiyat çekiyor. İkisinin de muhtemelen işçiliği kötü hiç güven vermedi.
Ben gözü kararttım bu konuda.
Bunun için şarj soketi ve durumu kurtaracak kadar ucuzundan bir lehim makinesi yeter bana tavsiyelere açığım.

Laptop hala köşede yatıyor. 3 sene önce yaptırmıştım. Bilgisayar tamir vs piyasasına hiç ilgim yoktu o aralar. Artık araştırıyorum tabi şuan ki aklım olsa 200 lira kaptırmazdım ama olan oldu artık , burası küçük bir yer sayılır pek fazla alternatif yok bu konuda olanlar ise güven vermiyor ayrıca kazıklamaya çalışıyor.
Tekrar belirtiyorum bilgisayar Asus X202EP
Ya Paraya Kıyıp Anakart Değiştirceksin tamamen kurtulacaksın
yada Yeni dc soket alıp onu takacaksın

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Ya Paraya Kıyıp Anakart Değiştirceksin tamamen kurtulacaksın
yada Yeni dc soket alıp onu takacaksın
Anakart ücretleri 60 dolar falan çinde , TR'de 800 lira civarı falan. O yüzden tamir edilebilirse daha makul. Ayrıca Power Jackleri değiştirdim.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
yani dişi ve erkekte birbirine uyumlu olarak değişti.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Adaptör kablosunuda değiştiniz yani
evet her ikisini de değiştirdim. Sorun şarj olmaması değil şarj olduğunu gösteriyor. Anakarta elektrik de geliyor ışığı yanıyor fakat bir türlü tepki vermiyor bilgisayar.

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
evet her ikisini de değiştirdim. Sorun şarj olmaması değil şarj olduğunu gösteriyor. Anakarta elektrik de geliyor ışığı yanıyor fakat bir türlü tepki vermiyor bilgisayar.
ozaman tepki veren kısımda bir sıkıntı vardır onu artık pc nin ışıklarına bakıp anlayacaksın

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
ozaman tepki veren kısımda bir sıkıntı vardır onu artık pc nin ışıklarına bakıp anlayacaksın
Kardeşim sen okumuyor musun ?
DİYORUM Kİ ANAKARTA ELEKTRİK GELİYOR IŞIĞI YANIYOR FAKAT TEPKİ VERMİYOR. Fan dönmüyor , açılmıyor. Anakart ışığı yanıyor.

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Kardeşim sen okumuyor musun ?
DİYORUM Kİ ANAKARTA ELEKTRİK GELİYOR IŞIĞI YANIYOR FAKAT TEPKİ VERMİYOR. Fan dönmüyor , açılmıyor. Anakart ışığı yanıyor.
Kardeşim Hem bana Dedin Anakarta Işık geliyo diye bende fanlar çalışıyo pc şarja takıldığında sadece ses çıkartmıyo sandım

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Bilgisayar tepki vermiyor kısaca.

Anakart bozuk olsa neden ışık yanacak diyorum ama fan dönmüyor. İşlemci mi bozuk olsa diyecem durduğu yerde niye bozulsun.