Yardım Sancılı Ekran Kartı Arc A750

Bu konuyu okuyanlar

mFUzun81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar, 3 ay kadar önce son zamlar gelmeden önce 15k civarı bir fiyata bilgisayar toplamıştım ve kullanmak pek nasip olmadı. Ben de hem sistemimi tanıtayım, hem (almayı düşünenler için) aldığım ekran kartıyla yaşadığım sorunları anlatayım, hem de izin verirseniz bilir kişilere sorumu sorayım diyorum
Sistemim:
Anakart- Asus B450m KII
İşlemci- AMD Ryzen 5 5500
Ekran kartı- İntel Arc A750
Power Supply- DeepCool PF650
Ram- 2x Fury 16 gb, Ddr 4 Ram
Heyecanla topladığım bu pc'nin bana acı çektirdiği gerçeği canımı ağır sıkıyor. İlk sorunu kurulumu tamamlamak için bilgisayarcıya gittiğimde keşfettim: Ekran kartı monitöre hdmi kabloyu çıkarıp takmadan görüntü vermiyordu. "Böyle kullanırım heralde yazılım desteğiyle intel bi şekilde kurtarır" diye düşünmüştüm ki bilgisayar oyunlarda da bunu yapıp hiç açılmamaya başlayınca garantiye göndermenin şart olduğunu düşündüm ve gereken işlemleri yaptım. 1 ay kadar abartılı bi süre boyunca garantide kalıp geldi, hatta ara zamanda satın aldığım platform ürünü değişimden iadeye çevirip paramı geri gönderdi. Ben mağazaya 5.3k kadar aynı fiyata ödememi yaptım, mağaza distribütörün üründe sorun bulamadığını ve aynısını geri göndereceğini söyledi. Ekran kartım en sonunda elime ulaştı. Gerek Display Port, gerek VGA-HDMI dönüştürücü, gerekse HDMI kullandım bana mısın demedi. Kullandığımın hemen ertesi günü aynı sorunları yaşadım. Ama bunlara ek olarak bu sefer bilgisayarım kapanıp açılıyor; ekran kartım fazla ısınıyordu. Mağazaya şikayette bulunduğumda bana detaylı bir şekilde sorunumu yazmamı ve belirtilen adrese kargolamamı söyledi. Ekran kartım şu anda hâlâ serviste ve Nvidia Geforce GT430 kullanıyorum ama A750'de yaşadığım probleme benzer bir sorun yaşamadım daha. Sadece mavi ekran yiyorum onlar da Şunlar:
Unexpected_Kernel_Mode_Trap
System_Service_Exception
Driver_IRQL_Not_Less_Or_Equal
Yaşadığım sorunlara istinaden: öncelikle dostlarım Intel Arc A750 ekran kartı bir kumar. Almanızı tavsiye etmem. İlk sebebi, ülkemizde intel grafik kartı için ofis açmadığından muhattabınız herhangi bir "X" kişisi.
Bir diğer sebebi de ekran kartı harbi sorunlu ve gelecek nesil oyunlar için yetersiz vRam'e sahip. Spiderman oynamaya çalışırken bilgisayar kapandı az kalsın monitörü yumrukluyodum.
Neyse... Sorularıma geçiyorum:
-Ben bunları nasıl şikayet edebilirim? Ürünü max iki hafta kullanabildim, geri kalan süre serviste geçti.
-Sorun ekran kartında mı yoksa başka herhangi bir donanım/yazılımda mı?
-Mavi ekran hatasını nasıl aşabilirim? Lütfen yardımlarınıza çok ihtiyacım var.