Samsung'un 150 mega-piksel sensörü

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Geçtiğimiz haftalarda Samsung'un 150 mega-piksellik bir sensör geliştirdiğini öğrenmiştik. Samsung s20 ailesini tanıttığından beri cep telefonlarında mega-pikselin fotoğraf ve video kalitesini arttırdığını sanıyormuş gibi yüksek mega-piksel değerlerine sahip kameralar üretiyor. Ama hepimiz biliyoruz ki S20 ultra mesela,108 mega-piksel olarak çektiği fotoğrafı 12 mega-piksele sıkıştırarak veriyor bize(tabii ki özelliği kapatmazsanız). Bu 12 mega-piksel fotoğraf sıkıştırılarak oluşturulduğu için 108 mega-pikselden biraz daha iyi yani kontrast, renk doğruluğu gibi bazı temel konularda. Yani Samsung neden sürekli mega-piksele odaklanıyor, fotoğraf ve video kalitesini arttırmaya çalışmıyor? Tabii ki arttırıyor ama yine de rakiplerine göre geride kalıyor. 11 Pro Max 12 mega-piksel sensör ile s20 Ultra dan daha kaliteli videolar çekiyor. Ama s20 Ultra da video çekmek istediğiniz zaman 4k 60 kare videoyu bile sadece tek lensi kullanarak çekebiliyorsunuz. Bu 4k 60 kare video ise bence 12.500 liralık bir 4k 60 kare değil. Yani 150 mega-piksel çok da gerekli olan bir şey değil bence. Siz ne düşünüyorsunuz?
150 mega-piksel gerekli mi?

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Geçtiğimiz haftalarda Samsung'un 150 mega-piksellik bir sensör geliştirdiğini öğrenmiştik. Samsung s20 ailesini tanıttığından beri cep telefonlarında mega-pikselin fotoğraf ve video kalitesini arttırdığını sanıyormuş gibi yüksek mega-piksel değerlerine sahip kameralar üretiyor. Ama hepimiz biliyoruz ki S20 ultra mesela,108 mega-piksel olarak çektiği fotoğrafı 12 mega-piksele sıkıştırarak veriyor bize(tabii ki özelliği kapatmazsanız). Bu 12 mega-piksel fotoğraf sıkıştırılarak oluşturulduğu için 108 mega-pikselden biraz daha iyi yani kontrast, renk doğruluğu gibi bazı temel konularda. Yani Samsung neden sürekli mega-piksele odaklanıyor, fotoğraf ve video kalitesini arttırmaya çalışmıyor? Tabii ki arttırıyor ama yine de rakiplerine göre geride kalıyor. 11 Pro Max 12 mega-piksel sensör ile s20 Ultra dan daha kaliteli videolar çekiyor. Ama s20 Ultra da video çekmek istediğiniz zaman 4k 60 kare videoyu bile sadece tek lensi kullanarak çekebiliyorsunuz. Bu 4k 60 kare video ise bence 12.500 liralık bir 4k 60 kare değil. Yani 150 mega-piksel çok da gerekli olan bir şey değil bence. Siz ne düşünüyorsunuz?
150 mega-piksel gerekli mi?
Fotoğrafın kalitesini megapiksel belirlemez bu doğru.Ama megapikselinde iki olayı var:1-Kameranın zoom performansını belirler.2-Çok iyi manzara fotoğrafları çekilmesini sağlar. Samsung megapikseli arttırarak kameranın zoom ve manzara çekimlerindeki eksikleri kapatmaya çalışıyor.S10 ailesinde ultra geniş açı kamera var ve bu kamera ile manzara fotoğrafları çekilebilsede hem sensörün,hemde megapikselin büyük olmamasından dolayı fotoğraflarda detaylara bakıldığında kalitenin düştüğünü görüyorsun.Samsungun megapikseli arttırmasını destekliyorum.Megapikseli arttırma dışında ultra kamera daki sensörü de büyütmeli.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Belki de megapiksele odaklanmak yerine kullandıkları lenslerin kalitesini arttırsalar daha başarılı olabilirler. Yazılım desteği ile düşük megapiksel, kaliteli lensler kullanarak daha iyi fotoğraflar çekilebiliyor. İphone bunu yıllardır yapıyor. Evet bir yere kadar fotoğraf çekerken özellikle manzara fotoğraflarında yüksel megapiksel işe yarayacaktır. Ama çektiğimiz fotoğrafı kağıda basmıyorsak baktığımız maksimum 7 inç ekranlarda bence de megapiksel değeri çok bir anlam taşımıyor diye düşünüyorum. Ama gelecekte yeni teknolojilerin önünü açmak için de geliştirilmesi faydalı olabilir. Teknolojik anlamda gelişimin her zaman yararlı olacağına inanırım.

Kadir Ortakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
171
İsterlerse 1500 megapiksel yapsınlar, önemli olan fotoğrafın kalitesi. Bu şekilde sadece yüksek megapiksel= yüksek çözünürlük bu da= büyük fotoğraf dosyası, gereksiz depolama sarfiyatı demek.

Reaksiyon puanı
6,381
Evet @bindokuz103'ün dediği gibi manzara fotoğrafını biz kağıda basmadığımız sürece en fazla 7" lik ekranlarda, Samsung telefonun arkasına yazmadıkça 150 mp çok fark edilmeyecektir. Ayrıca 48 mp ile de aynı fotoğraf kalitesinde çekebilirsiniz, çektiğiniz zaman da daha az yer kaplayacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca şu da var, google pixel de 12 mp bir kamera ve içinde G-Cam yazılımı var, gece bir fotoğraf çektiğiniz zaman telefon fotoğrafı 1 dakikada çekiyor ve çok çok iyi detaylar yakalayabiliyor. Yani siz 1 dakika da değilde 30 saniye yada 15 saniye de çekmesini sağlayarak, çok daha detaylı fotoğraf yakalayabilirsiniz illa ki 150 mega-piksele gerek yok die düşünüyorum.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,013
Dediğiniz gibi Mp kalite demek değil. iPhonedo kanalının S20 Ultra incelemesine bakarsanız görürsünüz 12Mp’de çekilen fotoğraflar 108Mp’de çekilen fotoğraflardan daha iyi. Markalar göz boyamak için Mp abartıyor. Özellikle Xiaomi uygun fiyatlı cihazlarında Mp yüksek oluyor ama kalitesi düşük oluyor genelde.

Reaksiyon puanı
6,381
Evet bende o kanaldan öğrenmiştim fotoğrafları 12 mp olarak verdiğini. Samsung öyle dokunulmaz bir marka olmuş ki bunu kimse söylemiyor. Bir Alp Gürsoy birde Iphonedo. Note 10 +'nın parmak izi okuyucu sorununu ve kamera sorununu da sadece Iphonedo çekmişti.

Note 10+'da yani şu anki fiyatı ile 8.300 tl fiyatlı bir telefonda fiyatını hak etmeyen bir kamera performansı olduğunu, videoda lensler arası geçtiğiniz zaman donduğunu, parmak izi okuyucusunun bir kılıf (farklı birinin parmağı ile) ile kolayca açılabildiğini kimse söylemedi. Sadece 1-2 kişi bundan bahsediyor.

Kamera karşılaştırması için bir konu açtım videosunu da attım, düşük ışıklı ortamda beyaz renk tamamen sarı gözüküyor, bazı yerlerde hiçbir şey gözükmüyor, altına bence s20 daha iyi çekiyor demişler tamam ona göre daha iyi olabilir AMA renklerin düşük ışıkta gerçekle alakası yok, bazen sadece siyah renk var yine de samsung'u savunuyor. Samsung inanılmaz derce de dokunulmaz bir marka olmuş.

Son düzenleme:

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Evet bende o kanaldan öğrenmiştim fotoğrafları 12 mp olarak verdiğini. Samsung öyle dokunulmaz bir marka olmuş ki bunu kimse söylemiyor. Bir Alp Gürsoy birde Iphonedo. Note 10 +'nın parmak izi okuyucu sorununu ve kamera sorununu da sadece Iphonedo çekmişti.

Note 10+'da yani şu anki fiyatı ile 8.300 tl fiyatlı bir telefonda fiyatını hak etmeyen bir kamera performansı olduğunu, videoda lensler arası geçtiğiniz zaman donduğunu, parmak izi okuyucusunun bir kılıf (farklı birinin parmağı ile) ile kolayca açılabildiğini kimse söylemedi. Sadece 1-2 kişi bundan bahsediyor.

Kamera karşılaştırması için bir konu açtım videosunu da attım, düşük ışıklı ortamda beyaz renk tamamen sarı gözüküyor, bazı yerlerde hiçbir şey gözükmüyor, altına bence s20 daha iyi çekiyor demişler tamam ona göre daha iyi olabilir AMA renklerin düşük ışıkta gerçekle alakası yok, bazen sadece siyah renk var yine de samsung'u savunuyor. Samsung inanılmaz derce de dokunulmaz bir marka olmuş.
İphonedo nun incelemesini izledim.Video da yaptığı eleştirilere imzamı atarım ama fotoğraf tarafında boş eleştiri yapmış.Adam 108 MP ile 2 metreden fotoğraf çekip eleştiri yapıyor.Samsung 108 MP i insanlar yakın mesafeden fotoğraf çeksin diye koymadı.Onun konma amacı Kullanıcı çok iyi manzara fotoğrafları çeksin ve zoom yapıldığında detayları daha net görsün diye koydu.Yani profesyonel çekimler için 108 MP var.Yorumları okuyorum iPhone 11 Pro Max 12 MP ile daha iyi çekiyormuşta 108 MP e gerek yokmuşta.Bende şunu diyorum iphonedo efendi 12 mpli 11 Pro Max ile 100 metre uzağı bir çeksin bakalım ne kadar iyi çekiyor.Samsung olayına gelince bu forumda Samsung dahil hepsini eleştirdim.Hiçbiri babamızın markası değil.S20 ultra ana kamerası gündüz çekimlerinde bana göre en iyisi.Bütün incelemeleri izledim.S20 ultradaki fotoğraf kalitesi Diğer cihazlara göre kesinlikle daha iyi.S20 ultranın tek dezavantajı hdr olayının S10 ailesine göre biraz geride olması, onunda güncelleme ile çözüleceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
6,381
İphonedo nun incelemesini izledim.Video da yaptığı eleştirilere imzamı atarım ama fotoğraf tarafında boş eleştiri yapmış.Adam 108 MP ile 2 metreden fotoğraf çekip eleştiri yapıyor.Samsung 108 MP i insanlar yakın mesafeden fotoğraf çeksin diye koymadı.Onun konma amacı Kullanıcı çok iyi manzara fotoğrafları çeksin ve zoom yapıldığında detayları daha net görsün diye koydu.Yani profesyonel çekimler için 108 MP var.Yorumları okuyorum iPhone 11 Pro Max 12 MP ile daha iyi çekiyormuşta 108 MP e gerek yokmuşta.Bende şunu diyorum iphonedo efendi 12 mpli 11 Pro Max ile 100 metre uzağı bir çeksin bakalım ne kadar iyi çekiyor.Samsung olayına gelince bu forumda Samsung dahil hepsini eleştirdim.Hiçbiri babamızın markası değil.S20 ultra ana kamerası gündüz çekimlerinde bana göre en iyisi.Bütün incelemeleri izledim.S20 ultradaki fotoğraf kalitesi Diğer cihazlara göre kesinlikle daha iyi.S20 ultranın tek dezavantajı hdr olayının S10 ailesine göre biraz geride olması, onunda güncelleme ile çözüleceğini düşünüyorum.
Samsung s20 ultra'yı tanıtırken " En iyinin de iyisini isteyen, ciddi, profesyonel fotoğrafçılar için " dedi manzara fotoğrafçılığı için demedi.

Son mesajlar